
Wypełnienie inlay – co to takiego?
Inlay to zupełnie innowacyjna i przełomowa metoda wypełniania ubytków w zębach. Te nowoczesne wkłady koronowe stanowią niezwykle atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych wypełnień i między innymi dlatego to właśnie na nie coraz częściej decydują się osoby sięgające po profesjonalną pomoc stomatologiczną. Jeśli zastanawiasz się, czym się charakteryzują i czy warto się na nie zdecydować, przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie niezbędne informacje.
Czym są wypełnienia typu inlay?
Wypełnienie inlay to nic innego jak rozwiązanie przypominające tradycyjną koronę, mające na celu odbudowę zęba. Rekonstrukcja dokonywana jest przy użyciu porcelanowego lub kompozytowego wypełnienia, którego głównym zadaniem jest zastąpienie naturalnej korony zęba. Dzięki wkładowi inlay możliwe jest uzyskanie korony z guzkami. Ta z kolei idealnie imituje naturalną powierzchnię zęba, a dzięki temu znacznie ułatwia późniejsze przeżuwanie. Dodatkowym atutem tego rodzaju wypełnienia jest jego wyjątkowa odporność na ścieranie oraz ogromna trwałość i wytrzymałość. Głównym miejscem przeznaczenia, w którym stosowane są wypełnienia inlay, są duże powierzchnie zębów, zajmujących się przede wszystkim żuciem pokarmu. Z tego względu bardzo ważne jest odpowiednie ich osadzenie. Zwykle umiejscawia się je na zębie w ten sposób, że z obydwu stron stykają się z naturalną koroną zębów.
Warto wspomnieć, że innowacyjne wypełnienia typu inlay w mało inwazyjny sposób wzmacniają strukturę zęba. Dzięki ich zaaplikowaniu siła nacisku podczas gryzienia jest rozkładana bardziej równomiernie, a co za tym idzie – ryzyko uszkodzenia zęba jest znacznie mniejsze. Oprócz tego wkłady inlay należą do najbardziej estetycznych rozwiązań stomatologicznych. Bezpośredni wpływ na to ma fakt, że wykonujący je stomatolog ma pełną swobodę w kwestii dopasowania ich odcienia zarówno do barwy zęba korygowanego, jak i do wszystkich sąsiadujących zębów. Wykonywanie wypełnień inlay jest bardzo korzystne również pod względem ich trwałości. Okazuje się, że są one w stanie wytrzymać kilka lat dłużej niż tradycyjne plomby. Ponadto korzystnie wpływają na stan zęba, zabezpieczając go przed ewentualnym nawrotem próchnicy. Istotne jest jednak, aby po zaaplikowaniu wypełnienia inlay odpowiednio o nie dbać. Tylko zachowanie nienagannej higieny sprawi, że cieszenie się z jego dobrodziejstw będzie możliwe przez długie lata.
Jak wygląda aplikacja wypełnienia inlay?
Wypełnienia inlay wykonuje specjalista w zakresie protetyki. Przed założeniem wkładu konieczne jest oczywiście całkowite wyleczenie zęba, uwzględniające zarówno usunięcie chorych tkanek, jak i opracowanie korony zęba. Po zakończeniu niezbędnego leczenia należy wykonać odcisk szczęki w plastycznej masie i dobrać barwę wypełnienia z ogólnodostępnego próbnika. Odcisk zęba jest niezbędny dla protetyka zamierzającego przygotować wypełnienie inlay. Podczas gdy wkład będzie przygotowywany, konieczne jest umieszczenie w zębie tradycyjnej plomby. Po zakończeniu etapu przygotowawczego wkład może zostać założony na kolejnej wizycie stomatologicznej. W razie zaistnienia konieczności wykonania dodatkowych poprawek może okazać się, iż należy ponownie oddać wkład do protetyka. Idealne dopasowanie wypełnienia inlay jest bardzo istotne, gdyż tylko wtedy możliwe będzie zniwelowanie jakiegokolwiek uczucia dyskomfortu, a tym samym odczucie pełnej satysfakcji z leczenia
Jakie zęby leczy się za pomocą wypełnień inlay?
Metoda wypełniania inlay nie ma zastosowania do zębów przednich. Za jej pomocą leczy się głównie zęby trzonowe i przedtrzonowe, a więc czwórki, piątki, szóstki, siódemki oraz ósemki. Wypełnienia inlay mogą okazać się wyjątkowo przydatne w przypadku bardzo dużych ubytków, powstałych np. wskutek leczenia kanałowego. Warto jednak pamiętać, iż do zastosowania wkładów inlay niezbędne jest, aby leczony w ten sposób ząb miał właściwe podparcie. Trwałe zniszczenie naturalnej korony zęba lub pozostawienie bardzo cienkich ścianek stanowią więc jedne z najczęstszych przeciwwskazań do założenia wypełnienia inlay. Konieczne może okazać się wtedy bardziej tradycyjne leczenie zęba, czyli m.in. wykorzystanie wkładu koronowo-korzeniowego lub pełnej korony.
Decydując się na wypełnienie inlay, należy pamiętać o tym, iż jego wykonanie może okazać się dużo bardziej czasochłonne, a także droższe od tradycyjnych rozwiązań. Odbudowany w ten sposób ząb będzie jednak bardziej estetyczny, mniej odróżniający się od zdrowych zębów, a przede wszystkim wytrzymały. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych sposobów wypełniania zębów na rzecz metod znacznie bardziej innowacyjnych. Dzięki tej metodzie leczenia możesz być pewny, że twój uśmiech będzie prezentować się estetycznie, bez żadnych widocznych uszczerbków czy niezgodności wizualnych.