Zdjęcia RTG

Zdjęcia RTG

RTG zębów – kiedy jest potrzebne i ile trzeba za nie zapłacić?

Zdjęcie RTG zębów to jedno z radiologicznych badań stomatologicznych. Jego wykonanie jest konieczne, gdy zachodzi potrzeba dokładnego obejrzenia wnętrza zębów. Badanie trwa zaledwie kilka chwil i jest całkowicie bezbolesne.

Rentgenowskie badanie stomatologiczne bardzo często nazywa się zdjęciem panoramicznym zębów lub pantomogramem. Jest tak, ponieważ zleca się je nie tylko w celu oceny jednego ubytku. Prześwietlenie wszystkich zębów daje lekarzowi możliwość ocenienia stanu całego uzębienia pacjenta, a także ewentualnych szkód powstałych na skutek urazu. Kiedy jeszcze wykonuje się pantomogram i jakie są przeciwwskazania do jego wykonania?

Zdjęcie RTG zębów – co to za badanie?

Rentgenowskie zdjęcie zębów nazywa się pantomogramem. Jest to najczęściej wykonywane radiologiczne badanie stomatologiczne. Wykorzystuje się je także w innych dziedzinach medycyny. Przykładem może być chirurgia twarzowo-szczękowa, gdzie dzięki badaniu ocenia się skalę urazu lub możliwość korekcji wad anatomicznych. Pantomogram umożliwia dokładne obejrzenie wnętrza zębów, co jest przydatne w czasie leczenia, zwłaszcza kanałowego. Pozwala również na wychwycenie zmian, które mogą mieć charakter nowotworowy.

Czemu służy badanie RTG zębów?

Badanie RTG zębów jest konieczne w wielu przypadkach. Wykonują je nie tylko stomatolodzy zachowawczy, ale też ortodonci, implantolodzy oraz chirurdzy. Pozwala ono na:

  • zlokalizowanie i ocenę torbieli powstałych na skutek rozwoju stanu zapalnego;
  • zdiagnozowanie wszelkich nieprawidłowości w uzębieniu, wad anatomicznych i nabytych zgryzu;
  • zlokalizowanie położenia zębów zatrzymanych;
  • dokładną ocenę korzeni i miazgi zęba;
  • zaplanowanie leczenia kanałowego wraz z wypełnieniem i odbudową zęba;
  • obejrzenie zmian potencjalnie nowotworowych;
  • skuteczną i precyzyjną ekstrakcję zęba.

Zdjęć rentgenowskich zębów używa się także w diagnostyce próchnicy oraz innych chorób przyzębia.

Jakie są rodzaje zdjęć zębów?

Stomatolog lub chirurg szczękowy mogą zlecić zupełnie odrębne rodzaje rentgenowskich zdjęć zębów. Są to:

  • punktowe RTG zębów – jest bardzo dokładne, dlatego wykorzystuje się je zwykle do leczenia kanałowego, gdzie zachodzi konieczność oceny korzeni. Może być przydatne także do wypełniania ubytków, założenia implantów oraz do rozpoznania chorób przyzębia. Punktowe zdjęcie zębów obejmuje maksymalnie 4 zęby;
  • cefalometryczne zdjęcie RTG zębów – jest zalecane głównie przez ortodontów lub chirurgów szczękowo-twarzowych. Dzięki ogólnemu zdjęciu szczęki można zdiagnozować wady zgryzu;
  • panoramiczne zdjęcie zębów – to prześwietlenie wszystkich zębów. Badanie umożliwia zdiagnozowanie ogólnych chorób uzębienia i pozwala zaplanować leczenie.
  • tomografia wycinkowa lub całego narządu żucia. Najbardziej precyzyjne badanie, zalecane zwłaszcza przed zabiegiem implantologicznym oraz chirurgicznym. Tomografia komputerowa jest przestrzenna i można ją oglądać w opcji 3D.

W Nova Estetica wykonujemy wszystkie rodzaje zdjęć rtg.

Czy RTG zębów jest bolesne?

Zdjęcie RTG zębów jest całkowicie bezbolesne. Można je wykonać na dwa różne sposoby. Pierwsza opcja zakłada umieszczenie kliszy rentgenowskiej bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Oczywiście jest ona odpowiednio mała. Pacjent powinien przytrzymywać ją palcem, aby zdjęcie wyszło wyraźnie. Badanie wykonuje się na siedząco. Inaczej jest, gdy lekarz chce obejrzeć poszczególne warstwy tkanek. Badanie przeprowadza się wtedy na leżąco, a samo prześwietlenie odbywa się poza jamą ustną pacjenta. Jest ono dokładniejsze, co pozwala na precyzyjne rozpoznanie zmian.

Badanie nie jest też niebezpieczne. Dawka promieniowania jest bardzo mała, choć w przypadku zdjęć panoramicznych nieco wyższa od klasycznych pantomograficznych. Nie stanowi ona zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Wynik badania jest dostępny już po kilkunastu minutach, więc wątpliwości co do proponowanego leczenia można załatwić podczas jednej wizyty.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zdjęcia RTG zębów?

Choć dawka promieniowania podczas wykonywania prześwietlenia zębów jest bardzo mała, to jak każde RTG, ma ono przeciwwskazania. Mimo iż jest to dozwolone, rzadko wykonuje się je u małych pacjentów. Dziecku trudno usiedzieć nieruchomo i nawet znikoma ilość promieni może być dla niego szkodliwa. Dzieje się tak, gdy badanie RTG zębów jest ponawiane cyklicznie.

Badań z udziałem rentgena nie przeprowadza się też u kobiet w ciąży. Są one zakazane, ponieważ promieniowanie mogłoby spowodować uszkodzenie płodu. Lekarze stomatolodzy dopuszczają jego wykonanie u ciężarnej tylko w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. Korzyść odniesiona z badania musi być większa niż potencjalne zagrożenie uszkodzenia płodu. Jeśli ciężarna ma zaplanowane leczenie kanałowe, będzie musiała je wykonać bez pantomogramu.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share