Wybielanie zębów – wady i zalety. Jakie metody się obecnie stosuje?
Wybielanie zębów oraz oczyszczanie ich z kamienia i osadów to jedne z najpopularniejszych metod , które pozwalają utrzymać zdrowie całej jamy ustnej i zadbać o kolor zębów. Kliniki stomatologiczne oferują pełen wachlarz takich usług >>>>sprawdź skuteczne wybielanie zębów w Nova Estetica. Zęby można wybielić na różne sposoby. Do wyboru są pasty do zębów, paski, nakładki, a także lampy i specjalistyczne preparaty. Cena zabiegu jest uzależniona od metody.
Do najczęściej stosowanych sposobów wybielenia zębów zalicza się zabieg z użyciem lampy BEYOND, ponieważ jest on szybki i trwały. Białym uśmiechem możemy cieszyć się już po 45 minutach, a uzyskane efekty utrzymują się około 3 lat. W gabinecie stomatologicznym można dostać również nakładki z żelem wybielającym i zabieg wykonać samodzielnie w domu. Warto jednak pamiętać, że tego typu sposoby mogą nie być tak skuteczne, jak metody stosowane w profesjonalnym gabinecie.
Wybielanie zębów – co to takiego?
Wybielanie zębów to bardzo popularny zabieg pielęgnacyjny. Można go wykonać samodzielnie w zaciszu domowym lub w gabinecie dentystycznym. Nie jest bolesny, ale nierzadko towarzyszy mu niewielki dyskomfort. Wybielać można zarówno zdrowe zęby, jak i te martwe. Zanim do tego dojdzie, pacjent powinien się zgłosić na zabieg oczyszczenia uzębienia z kamienia i wyleczyć wszystkie ubytki. W innym wypadku na zębach mogą powstać nieestetyczne przebarwienia.
Wybielanie zębów to zabieg czysto pielęgnacyjny, nie poleca się go jednak każdemu. Biały uśmiech mogą zyskać tylko te osoby, które nie zmagają się z chorobami stomatologicznymi i mają uzupełnione wszystkie ubytki. Przeciwwskazaniem do wybielania jest również ciąża i okres karmienia piersią. Zębów nie wybiela się osobom z cukrzycą, nowotworami oraz schorzeniami o podłożu neurologicznym. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z nadwrażliwością zębów i alergią na składniki żelu wybielającego. Zdecydowanym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uszkodzone szkliwo czy choroby dziąseł i przyzębia. Zabiegów tego typu nie wykonuje się również u nałogowych palaczy.
Jakie są skuteczne metody wybielania zębów?
Kliniki stomatologiczne oferują wiele usług, jeśli chodzi o wybielanie zębów. Niektóre zabiegi można przeprowadzić samodzielnie w domu. Największą popularnością cieszą się pasty wybielające, lecz są one skuteczne tylko w niewielkim procencie. Działają w momencie, gdy na zębach są jedynie niewielkie przebarwienia. Podobne właściwości mają paski, które naklejone mogą zmienić barwę uzębienia na jaśniejszą nawet o 3 tony. Niestety można je naklejać wyłącznie na te zęby, które są najbardziej widoczne, co jest ogromną wadą tego produktu.
Inną metodą wybielenia zębów są nakładki sprzedawane wraz z żelem. Zakłada się je na noc. Nie zawsze są dopasowane do kształtu uzębienia, dlatego ich użycie może skończyć się podrażnieniami. Rozwiązaniem problemu jest zakup nakładek u stomatologa. Ich wykonaniem zajmuje się higienistka stomatologiczna przy współpracy z pracownią protetyczną, która tworzy wierną kopię uzębienia pacjenta. Usługa tego typu jest droższa, ale ma swoje zalety. Nakładki są perfekcyjnie dopasowane, a żel na nie nałożony przystosowany jest dla alergików. Ponadto nie wymagają one żadnego naświetlania. Warto skontrolować efekty wybielania z higienistką.
Wybielanie lampą Beyond
Największą popularnością wśród ludzi cieszy się wybielanie przeprowadzane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych. Mowa o zabiegach, które wykonuje się przy użyciu lamp emitujących zimne światło. Aktywuje ono położony na zęby żel wybielający. Cały zabieg trwa około 60 minut i jest całkowicie bezbolesny. Pacjenta trzeba do niego przygotować. Musi mieć naprawione wszelkie ubytki i zęby wyczyszczone z kamienia. Inaczej lampa mogłaby spowodować przebarwienia. Zanim zabieg wybielania się rozpocznie, na dziąsła nakłada się specjalny preparat, który chroni je przed poparzeniem.
Zalecenia po zabiegu z użyciem lampy wybielającej
Niewątpliwą zaletą wybielania zębów lampą jest długotrwały i natychmiastowy efekt. Może się on utrzymać nawet do 3 lat. Trzeba jednak pamiętać, że po wybielaniu pacjent musi przestrzegać zaleceń higienistki stomatologicznej. W ciągu najbliższych dwóch tygodni zabronione jest jedzenie oraz picie produktów, które mają działanie barwiące. „Biała dieta” jest konieczna. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może zmagać się z nadwrażliwością zębów.
Sprawdź nasze wskazówki po wybielaniu zębów>>>
Ile kosztuje wybielanie zębów?
Koszt wybielenia zębów jest zależny od wybranej metody. Za pasty lub wybielające płyny do ust zapłacimy od kilku do kilkudziesięciu złotych. Paski i nakładki wybielające to nieco większym wydatkiem. Koszt zestawu przekracza nierzadko 200 złotych. Najdroższą usługą jest wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym, w którym higienistka stomatologiczna używa najbardziej profesjonalnych (i najdroższych) materiałów. Ważny w tym przypadku jest także rodzaj lampy. Najtańsza jest ledowa, najdroższa lampa BEYOND.