Kiedy konieczne jest usuwanie zębów? Zalecenia po zabiegu
Usuwanie zębów to zabieg, który przeprowadza się, gdy inne metody leczenia są już nieskuteczne. Metodę tę stosuje się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza, ponieważ nieprawidłowe gojenie się rany może powodować powikłania.
Wiele osób zastanawia się, czy usuwanie zębów boli. Zabieg zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. W nowoczesnych klinikach stomatologicznych stosuje się znieczulenie komputerowe w technologii SleeperOne 5. Polega ono na podaniu środka znieczulającego przy pomocy specjalnego urządzenia, które kontroluje opór tkanek i ciśnienie wtłaczanego leku. Dzięki temu pacjent nie odczuwa (niekiedy bolesnego) rozpierania dziąseł.
Dlaczego konieczne jest usuwanie zębów?
Usuwanie zębów przeprowadza się zawsze wtedy, gdy inne metody leczenia (np. leczenie kanałowe pod mikroskopem) nie są skuteczne lub nie można ich zastosować z powodu dużego zniszczenia zębów. Wskazania do zabiegu to głównie:
- nieodwracalne zapalenie miazgi zęba,
- nawracające stany zapalne przyzębia,
- wyjście korzeni zębów poza zębodół,
- zęby rozchwiane,
- złamania i uszkodzenia zębów po urazie mechanicznym,
- martwica miazgi zębów,
- wady anatomiczne korzeni zębów.
Niekiedy usunięcie zębów jest konieczne podczas leczenia ortodontycznego. Ma to miejsce u osób, u których zęby nachodzą na siebie, ponieważ nie mieszczą się w szczęce. Zabieg ten może być również wstępem do leczenia protetycznego. Jednak zawsze jest to ostateczność.
Usuwanie ósemek
Najczęściej przeprowadzanym zabiegiem z zakresu usuwania zębów jest
ekstrakcja ósemek (tzw. zębów mądrości). Dzieje się tak dlatego, że ten rodzaj zębów u większości osób sprawia problemy – nie mieści się w szczęce lub wyrasta tylko częściowo. Pozostawienie ich w takim stanie powoduje nieprzyjemne dolegliwości (np. ból, problemy z otwieraniem ust, ucisk na sąsiadujące tkanki), trudności w utrzymaniu prawidłowej higieny oraz jest przyczyną problemów stomatologicznych.
Jak wygląda usuwanie zębów?
Zabieg usuwania zębów poprzedzony jest dokładną oceną stanu jamy ustnej. Następnym krokiem jest podanie znieczulenia miejscowego i odczekanie kilku minut, aż środek zacznie działać. Po pewnym czasie lekarz przy pomocy specjalnych narzędzi chwyta mocno ząb i pociąga, co skutkuje jego usunięciem. Cały zabieg usuwania zębów trwa zaledwie kilka minut.
Nieco inaczej wygląda usuwanie ósemek. Po tym, gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz nacina dziąsło, a następnie odsłania blaszkę kostną przy pomocy wiertła i dzieli ząb na mniejsze fragmenty, które po kolei usuwa. Na koniec zakłada szwy, które trzeba usunąć po ok. 7 dniach.
Zalecenia po usunięciu zębów
Po zabiegu usunięcia zębów należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza. Tylko w ten sposób można zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań oraz sprawić, że proces gojenia się rany będzie przebiegał prawidłowo. Wszystkich wskazówek udziela stomatolog podczas wizyty. Najważniejsze zalecenia po usunięciu zębów to:
- zagryzanie przez 20 minut założonego opatrunku, a następnie wyrzucenie go;
- powstrzymanie się od jedzenia i picia przez przynajmniej 2 godziny po zabiegu;
- zaprzestanie palenia tytoniu na minimum 2 dni;
- unikanie spożywania alkoholu przez minimum 2 dni;
- unikanie spożywania gorących posiłków i napojów;
- zadbanie o odpowiednią higienę jamy ustnej;
- unikanie intensywnego płukania jamy ustnej.
Zalecane jest także stosowanie chłodnych okładów, a w razie wystąpienia dolegliwości bólowych zażycie jednego z powszechnie dostępnych środków przeciwbólowych. Ważne jest, aby unikać intensywnej aktywności fizycznej i zgłosić się na wizytę kontrolną w wyznaczonym terminie.
Powikłania po usunięciu zębów
Powikłania po usunięciu zębów zdarzają się rzadko. Ich przyczyną jest niedostosowanie się do zaleceń lekarskich. Najczęściej występuje:
- suchy zębodół,
- przedłużający się krwotok,
- zakażenie bakteryjne,
- silne dolegliwości bólowe.
W razie wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości (np. gorączki, krwotoku, silnego bólu, trudności z otwieraniem ust) po usunięciu zębów należy pilnie skonsultować się ze stomatologiem.
Odbudowa protetyczna usuniętych zębów
Wszystkie braki zębów powinny zostać w odpowiednim czasie uzupełnione. Jest to ważne nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim prawidłowe funkcjonowanie szczęki i żuchwy. Możliwe powikłania to:
- zaburzenia zgryzu,
- trudności z wymową,
- opadanie kącików ust,
- zmiana rysów twarzy,
- trudności w rozdrabnianiu pokarmów.
Osoba, u której wykonano usuwanie zębów, powinna zgłosić się do protetyka, który zaproponuje najbardziej odpowiednią metodę uzupełnienia protetycznego. Najczęściej stosuje się:
- implanty zębowe,
- mosty bądź korony porcelanowe,
- ruchome protezy stomatologiczne.
Zrekonstruowanie zgryzu zazwyczaj wymaga kilku wizyt. Jest to konieczne, aby wybrane uzupełnienie protetyczne było odpowiednio dostosowane do anatomii szczęki i żuchwy.