Szyna relaksacyjna na zęby

Szyna relaksacyjna na zęby

Szyna relaksacyjna na zęby to rozwiązanie, które stosuje się przede wszystkim u osób z bruksizmem. Jednak schorzeń, na które pomaga, jest więcej. Dlatego ta silikonowa nakładka jest jednym z narzędzi w rehabilitacji narządu żucia. Szyna relaksacyjna jest dopasowywana indywidualnie do każdego pacjenta.

Szyna na zęby powinna być wykonana przez lekarza stomatologa. Podczas wizyty lekarz pobiera wycisk szczęki i żuchwy oraz rejestrator zwarcia (czyli to, w jaki sposób górne i dolne zęby nachodzą na siebie). Następnie przekazuje je do pracowni protetycznej. Szyna na zęby jest gotowa już na następną wizytę. Na rynku dostępne są gotowe nakładki, jednak ich stosowanie nie jest zalecane, pomaga tylko na chwilę.

Czym jest szyna relaksacyjna na zęby?

Szyna relaksacyjna to przezroczysta nakładka wykonana z tworzywa sztucznego, którą nakłada się na zęby w celu rozluźnienia mięśni twarzy i stabilizacji żuchwy. Dzięki niej pacjent niemal od razu odczuwa ulgę i zmniejszenie dolegliwości bólowych. Wyróżnia się dwa rodzaje szyn relaksacyjnych:

  • twarde – są wykonywane z akrylu na podstawie wycisku żuchwy i szczęki (są dopasowane indywidualnie do każdego pacjenta);
  • miękkie – są do gotowe szyny, które należy zamoczyć w gorącej wodzie, a następnie umieścić w jamie ustnej (dzięki temu dopasowują się one do kształtu zębów

Zdecydowanie bardziej skuteczne są twarde szyny relaksacyjne. Miękkie nakładki nie chronią zębów przed ścieraniem lub nadmiernym zaciskaniem. Dodatkowo są wykonane z cienkiego i niezbyt wytrzymałego materiału, dlatego łatwo je przegryźć. Mimo że są tanie, nie służą do leczenia. Natomiast osoby, które uprawiają sport, mogą wykorzystać je jako ochraniacze na zęby.

Szyna relaksacyjna na zęby jest przeznaczona do stosowania na noc. Materiał, z którego są wykonane nie podrażnia szkliwa i dziąseł. Długość terapii jest dostosowywana indywidualnie do każdego pacjenta. Może ona trwać przez kilka miesięcy, a nawet lat.

Dla kogo przeznaczona jest szyna relaksacyjna?

Głównym schorzeniem, w którego leczeniu stosuje się szynę relaksacyjną na zęby, jest bruksizm. Charakteryzuje się ono nieświadomym zgrzytaniem zębami podczas snu. Prowadzi to do ścierania się i uszkodzenia szkliwa, a także urazu stawu skroniowo-żuchwowego. W takiej sytuacji zawsze pojawia się ból, ale też trudności z otwieraniem ust i mówieniem. Szyna przeciw zgrzytaniu zmniejsza napięcie mięśni, podnosi zwarcie i zapobiega dalszemu ścieraniu się zębów.

Szyna relaksacyjna jest wskazana dla osób, które:

  • zgrzytają zębami;
  • doznają dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego;
  • zauważyły u siebie rozchwiane zęby lub starte szkliwo;
  • cierpią na poranne, nawracające bóle głowy.

Bardzo często szyna relaksacyjna jest wykorzystywana także w leczeniu ortodontycznym. Specjalista przygotowuje nakładkę po ściągnięciu aparatu ortodontycznego w celu ustabilizowania zębów w ich nowym położeniu.

Czy szyna relaksacyjna pomaga?

Szyna relaksacyjna na zęby jest uznawana za skuteczny środek w zwalczaniu skutków bruksizmu. Należy jednak pamiętać, że sama nakładka nie usunie przyczyny problemu – bardzo często konieczna jest konsultacja psychologiczna, ponieważ nocne zgrzytanie zębów jest najczęściej spowodowane silnym stresem.

Dodatkowo poza szyną relaksacyjną konieczna jest także rehabilitacja narządu żucia. Obejmuje ona dokładną diagnostykę, na podstawie której wdraża się specjalistyczne leczenie, indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta. Poza nakładką na zęby stosuje się:

  • deprogramację Kois’a,
  • uzupełnienie braków zębowych (np. protezę lub implanty zębowe),
  • leczenie ortodontyczne,
  • leczenie stomatologiczne (np. usunięcie ósemek),
  • zestaw ćwiczeń relaksacyjnych.

Szyna relaksacyjna na zęby jest tylko jedną z metod. Całe leczenie to złożony proces. Od pacjenta wymaga się stosowania się do zaleceń lekarza, systematyczności i cierpliwości.

Jak dbać o szynę relaksacyjną?

O szynę relaksacyjną należy dbać w odpowiedni sposób. Ważna jest higiena. Po każdym użyciu trzeba przepłukać ją pod bieżącą wodą, a następnie dokładnie wyczyścić miękką szczoteczką z niewielką ilością pasty do zębów. Warto pamiętać także o przechowywaniu nakładek w specjalnym pojemniku. W przeciwnym razie osiądą na nich bakterie. Nie można zapomnieć o higienie jamy ustnej przed nałożeniem i po ściągnięciu szyny relaksacyjnej.

Ile kosztuje szyna relaksacyjna na zęby?

Cena szyny relaksacyjnej na zęby zależy od jej rodzaju oraz indywidualnego cennika kliniki dentystycznej. Miękkie nakładki są zdecydowanie tańsze – koszt, który trzeba ponieść często nie przekracza nawet 100 zł. Należy jednak unikać takiego rozwiązania. Zdecydowanie lepiej jest udać się najpierw na wizytę do stomatologa. Cena szyny relaksacyjnej razem z konsultacją wynosi ok. 500 zł. Jednak dzięki temu można zyskać pewność, że leczenie przyniesie oczekiwane efekty, a zęby będą rzeczywiście chronione przed dalszym ścieraniem.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share