Ścieranie zębów

Ścieranie zębów

Ścieranie zębów – przyczyny, jak temu zaradzić?

Starte szkliwo to, w wielu przypadkach, zjawisko fizjologiczne. Ścieranie zębów postępuje z wiekiem. Są jednak sytuacje, gdy ubytek szkliwa wiąże się ze złymi nawykami lub chorobami.  Aby zatrzymać ich rozwój, stosuje się specjalne szyny bądź płytki podjęzykowe. Czasami niezbędne jest leczenie farmakologiczne.

Częstą przyczyną ścierania się zębów nie jest wcale wiek, a zgrzytanie zębami. Ubytkom tkanki sprzyjają też wady anatomiczne lub nabyte na drodze złych nawyków. Do ścierania zębów predysponuje także niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej. Do kogo należy się zgłosić i jak sobie poradzić z tym problemem?

Ścieranie zębów – co to jest?

Ścieranie się zębów to zjawisko fizjologicznie. Do powolnego starcia szkliwa dochodzi wraz z wiekiem, czego efektem jest odsłonięcie zębiny i dyskomfort podczas spożywania pokarmów. O ile u osób starszych ścieranie zębów jest zupełnie normalne, to u młodych może być początkiem kłopotów. Odsłonięta przez starte zęby tkanka jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, więc jedzenie i picie może stać się koszmarem. Ubytek szkliwa predysponuje do powstawania wad zgryzu, a tym samym do problemów z żuciem, mówieniem i codziennym funkcjonowaniem. Pojawiają się także dolegliwości bólowe.

Jakie są przyczyny ścierania się zębów?

Jak wiadomo, ścieraniu się zębów sprzyja nie tylko upływ czasu. Jedną z bardzo częstych przyczyn utraty szkliwa jest bruksizm. Mianem tym określa się zgrzytanie zębami. Jego istotą jest nadmierne i niekontrolowane zaciskanie zębów, co prowadzi do ich ścierania i w efekcie uszkodzenia. Bruksizm nasila się zwłaszcza w nocy oraz w sytuacjach stresowych. Bywa, że pacjent nie jest świadomy jego istnienia. Aby rozpoznać tę przypadłość, trzeba się zgłosić do stomatologa. Długotrwałe tarcie, które jest kilkukrotnie silniejsze od żucia, prowadzi do rozchwiania, a nawet całkowitej utraty zębów. Stanowi to problem nie tylko estetyczny, lecz również zdrowotny.

Za czynnik sprawczy ścierania zębów uważa się także wady zgryzu. Mogą być one anatomiczne lub powstałe na skutek niewłaściwych nawyków. Gryzienie twardych pokarmów lub spożywanie jedzenia mającego negatywny wpływ na szkliwo to równie częsta przyczyna jego utraty. Problemem bywają także źle wykonane protezy, wypełnienia lub założone implanty oraz niewłaściwa higiena jamy ustnej. Mycie zębów szczoteczką o dużej sile tarcia prowadzi do wyniszczenia szkliwa.

Gdzie należy się zgłosić ze startym szkliwem na zębach?

Osoby, którym żucie pokarmów sprawia trudność i wiąże się z bólem, powinny się zgłosić do stomatologa. Przypadłość tego rodzaju należy leczyć, zanim będzie zbyt późno na jakiekolwiek działania i dojdzie do przemieszczenia się zębów. Trzeba pamiętać, że szkliwo ściera się nie tylko na przednich zębach, ale też na bocznych. W efekcie pacjent nie będzie mógł jeść, wyraźnie mówić, a także się zrelaksować, ponieważ ból utrudni jego funkcjonowanie.

Jak rozpoznać ścieranie się zębów? Objawy:

Zdiagnozowania problemu może podjąć się wyłącznie lekarz dentysta. U osób, którym dokucza ścieranie zębów, widoczne są:

  • ślady po zagryzaniu na wewnętrznej stronie policzków;
  • niewielkie pęknięcia na szkliwie;
  • widoczne tarcia na zębach służących do przeżuwania pokarmów;
  • zanik przyzębia;
  • przemieszczenie niektórych zębów;
  • krzywy zgryz.

U pacjentów z mocno startymi zębami można zauważyć zmiany w rysach twarzy. Są one wyostrzone, a powodem jest nadmierna praca stawów żuchwowo-skroniowych.

Jak zaradzić ścieraniu zębów?

W leczeniu ścierania zębów wykorzystuje się kilka metod. Jednym ze sposobów jest założenie szyn zgryzowych, które będą chronić zęby pacjenta przed nadmiernym tarciem. Muszą być one precyzyjnie dopasowane, dlatego też konieczne jest pobranie wycisku. Jeśli pacjent ma sporo ubytków, trzeba je wyleczyć a braki w uzębieniu wypełnić protezą lub implantami. W innym wypadku dalej będzie dochodziło do utraty szkliwa.

Kolejną metodą zapobiegającą wyniszczeniu jest zastosowanie relaksującej płytki podjęzykowej. Stosuje się ją głównie w porach snu, ale jeśli jest taka potrzeba, można jej użyć również w ciągu dnia. Płytkę umieszcza się w jamie ustnej za dolnymi zębami. Niweluje ona nieprawidłowe ułożenie mięśni żuchwy, które jest jedną z przyczyn utraty szkliwa.

W ścieraniu się zębów pomocne są również techniki relaksacyjne. Przydają się one, jeśli do tarcia dochodzi w sytuacjach stresowych. Mogą być to sposoby własne, wyciszająca joga lub pomysły podsunięte przez stomatologa. W niektórych przypadkach stres u pacjenta jest tak duży, że niezbędne bywa leczenie farmakologiczne. Zaleca się wtedy roślinne suplementy o działaniu uspokajającym bądź preparaty chemiczne. Ważnym aspektem jest odpowiednia pielęgnacja jamy ustnej. Zęby należy szczotkować wyłącznie średnim lub miękkim włosiem z użyciem pasty o niskiej klasie ścieralności.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share