Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe. Na czym polega zabieg?
Reendo to zabieg stomatologiczny wykonywany w przypadku wystąpienia bólu i stanu zapalnego w zębie, który był wcześniej leczony kanałowo. Stomatolog stwierdza konieczność jego przeprowadzenia na podstawie zdjęcia rentgenowskiego. W nowoczesnych klinikach dentystycznych reendo wykonywane jest pod mikroskopem.
Leczenie kanałowe przeprowadza się w przypadku nieodwracalnego zapalenia miazgi, do którego dochodzi głównie na skutek próchnicy. Jest to zabieg, dzięki któremu możliwe jest uratowanie zęba przed ekstrakcją. Niekiedy konieczne jest wykonanie go ponownie, nawet po kilku miesiącach. Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe przeprowadzane jest pod mikroskopem.
Co to jest reendo?
Reendo to powtórne leczenie kanałowe. Zabieg ten najczęściej przeprowadza się w przypadku, gdy w wyleczonym zębie ponownie pojawia się stan zapalny. Wówczas trzeba usunąć materiał wypełniający, a następnie ponownie oczyścić i zabezpieczyć kanały. Zdarza się, że reendo jest konieczne nawet po kilku lub kilkunastu miesiącach od pierwszego leczenia endodontycznego.
Wskazania do przeprowadzenia zabiegu reendo to:
- pojawienie się stanu zapalnego,
- obrzęk wokół zęba,
- wysięk ropny,
- infekcja bakteryjna tkanek okołozębowych,
- złamanie lub pęknięcie korony wyleczonego zęba,
- odsłonięcie dodatkowych kanałów zęba (które nie zostały odnalezione przy pierwotnym leczeniu kanałowym),
- zmiany przy wierzchołku zęba widoczne na zdjęciu rentgenowskim,
- dolegliwości bólowe,
- perforacja korzenia lub komory zęba,
- przewlekłe zmiany w tkankach okołowierzchołkowych,
- nieprawidłowe wypełnienie kanałów (np. na skutek ich niedrożności lub skomplikowanej budowy),
- materiał wypełniający słabej jakości.
Może się zdarzyć, że reendo jest konieczne, ponieważ doszło do powikłań po pierwszym leczeniu kanałowym (np. do złamania narzędzia stomatologicznego w kanale). Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zabieg nie był przeprowadzany pod mikroskopem lub budowa anatomiczna zębów pacjenta jest zbyt skomplikowana.
Trzeba pamiętać, że powtórne leczenie kanałowe nie zawsze jest możliwe. Bywa tak w przypadku, gdy stan zapalny jest zbyt zaawansowany lub ząb został mocno zniszczony przez próchnicę. Z tego powodu przed przystąpieniem do zabiegu stomatolog zawsze przeprowadza dokładną ocenę jamy ustnej.
Jak wygląda powtórne leczenie kanałowe?
Reendo przypomina pierwotne leczenie kanałowe. Zadaniem lekarza stomatologa jest usunięcie materiału wypełniającego, a następnie dokładne oczyszczenie kanałów i ich ponowne wypełnienie. Zabieg jest całkowicie bezbolesny dla pacjenta, ponieważ przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym.
W nowoczesnych klinikach stomatologicznych stosuje się tzw. znieczulenie komputerowe przy pomocy urządzenia SleeperOne 5. Jest ono sterowane w cyfrowy sposób, tak aby ilość i ciśnienie wstrzykiwanego leku były dostosowane do oporu tkanek. Dzięki temu pacjent nie odczuwa bólu podczas podawania znieczulenia. Nie dochodzi także do obrzęku. Przed przystąpieniem do zabiegu reendo konieczne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego jamy ustnej. Na jego podstawie specjalista ocenia stan zęba i przygotowuje szczegółowy plan leczenia.
Pierwszym etapem ponownego leczenia kanałowego jest otworzenie zainfekowanego zęba. Następnie konieczne jest staranne usunięcie starego wypełnienia i dokładne oczyszczenie kanałów (należy je wypłukać i osuszyć). Na koniec są one ponownie wypełniane materiałem uszczelniającym. Po tym etapie leczenia konieczne jest wykonanie kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego. Jeżeli wszystko jest w porządku, ząb zostaje odbudowany protetycznie (np. materiałem kompozytowym).
Reendo pod mikroskopem
Ponowne leczenie kanałowe powinno zostać przeprowadzone pod mikroskopem. Urządzenie to pozwala uzyskać aż 20-krotne powiększenie obrazu zęba, a tym samym ułatwia wypełnienie kanałów i ich oczyszczenie na całej długości. Większa precyzja oznacza mniejsze ryzyko powikłań. Reendo pod mikroskopem to w niektórych przypadkach jedyna szansa na leczenie.
Ile trwa powtórne leczenie kanałowe?
Powtórne leczenie kanałowe może być dłuższe niż pierwszy zabieg. Wizyta trwa ok. 2 godziny, jednak często konieczne jest jej powtórzenie. Zwłaszcza u pacjentów, u których doszło do dużego stanu zapalnego. Plan leczenia ustala lekarz stomatolog po ocenie stanu jamy ustnej i zapoznaniu się z wynikami badań obrazowych.
Rekonwalescencja po reendo trwa zwykle 2–3 dni, jednak czas ten może wydłużyć się przy dużych zmianach okołowierzchołkowych. Należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza i zgłaszać się na wizyty kontrolne w wyznaczonym terminie.
Cena reendo
Cena reendo pod mikroskopem w dużej mierze zależy od tego, ile kanałów ma ząb wymagający interwencji. W przypadku jednego kanału koszt nie przekracza 830 zł. Natomiast za ponowne leczenie kanałowe zęba z czterema kanałami trzeba zapłacić już 1990 zł. W cenę zabiegu wliczone są zdjęcia rentgenowskie i znieczulenie.