Profilaktyka

Jakie zabiegi profilaktyczne są dostępne w klinice NOVA ESTETICA?

usuwanie kamienia (skaling)
piaskowanie zębów
lakierowanie zebów fluorem
lakowanie zębów

Co oznacza wizyta higienizacyjna?

Wizyta higienizacyjna w gabinecie stomatologicznym jest to wizyta, podczas której sprawdzana jest higiena jamy ustnej pacjenta oraz udzielane są porady, w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Po badaniu następuje nauka efektywnego szczotkowania – dobierana jest optymalna, indywidualna metoda szczotkowania zębów (wraz z odpowiednim modelem szczoteczki) oraz nitkowania, w zależności od potrzeb, stanu jamy ustnej oraz możliwości manualnych pacjenta. Instruktażowi towarzyszy demonstracja na modelu lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.

Na czym polega profilaktyka próchnicy, szczególnie u dzieci?

Profilaktyka próchnicy w każdym wieku to przede wszystkim:

  1. Prawidłowa higiena jamy ustnej. Polega na codziennym i dokładnym usunięciu płytki nazębnej. Oczyszczenie odbywa się przy użyciu szczoteczki, pasty oraz środków pomocniczych w postaci nici dentystycznych, szczotek międzyzębowych i płynów do płukania jamy ustnej.
  2. Regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Mają one na celu wczesne wykrycie i leczenie zębów z próchnicą oraz zalecenie odpowiednich do wieku zabiegów profilaktycznych.
  3. Profesjonale zabiegi profilaktyczne w gabinecie. Są to lakowanie i lakierowanie zębów fluorem, a dla dorosłych skaling i piaskowanie zębów lub fluoryzacja.
  4. Regularne wizyty kontrolne. Dzieci powinny być kontrolowane przez lekarza dentystę co 3 miesiące, dorośli co 6 miesięcy.

Dodatkowo, jeśli chcemy, aby nasze dzieci miały zdrowe zęby, już od urodzenia powinniśmy stosować się do poniższych wskazówek:

w ciąży szczególnie ważne jest dbanie o zęby: wizyty u dentysty wskazane co najmniej 2 razy, próchnica musi zostać wyleczona, a amalgamatowe plomby usunięte
w okresie karmienia piersią zwracaj szczególną uwagę na higienę jamy ustnej i dobre odżywianie
jeśli to możliwe, jak najdłużej karm dziecko piersią
nie zaleca się oblizywania smoczka ani łyżeczek dziecka oraz całowania go bezpośrednio w usta
przedmioty, które dziecko bierze do buzi w pierwszym półroczu życia warto zdezynfekować
jak najkrócej podawaj dziecku butelkę ze smoczkiem (maksymalnie do końca pierwszego roku życia, najlepiej do ukończenia 6 m.ż.)
niewłaściwe jest powiększanie otworów w smoczku od butelki
zadbaj o odpowiednio wyprofilowany smoczek uspokajający dla dziecka, zmieniaj go co miesiąc
odzwyczajaj dziecko od używania smoczka uspokajającego w miarę wcześnie (optymalny czas to 9 miesiąc życia dziecka, maksymalny to 18 miesiąc życia dziecka)
„kubek niekapek” zamień w miarę szybko na zwykły, plastikowy kubeczek

Czujnym należy być również, gdy dziecko jest starsze. Bardzo ważnym momentem jest okres wymiany uzębienia. Pierwsze zęby stałe, najczęściej są to pierwsze zęby trzonowe, zwane popularnie „szóstkami”, pojawiają się około szóstego roku życia i ich wyrzynanie nie jest poprzedzone wypadaniem zębów mlecznych. Stąd często przeoczony zostaje fakt ich pojawienia się, a są to zęby, które wymagają szczególnej troski ze względu na trudniej dostępne ich położenie w jamie ustnej. Powoduje to zazwyczaj ich niedoczyszczenie, a ich liczne i głębokie bruzdy dodatkowo sprzyjają gromadzeniu się na nich osadu (płytki nazębnej), który sprzyja próchnicy. To właśnie „szóstki” z całego uzębienia stałego są najszybciej i najczęściej tracone i niestety jest to często konsekwencja zaniedbań z okresu dziecięcego. W przypadku systematycznych wizyt kontrolnych u stomatologa okres wyrzynania się „szóstek” nie jest przeoczony, a świeżo wyrznięte zęby odpowiednio zabezpieczone przed próchnicą poprzez prosty i tani zabieg – lakowanie bruzd i szczelin. Zalakowane zęby wymagają systematycznych kontroli, m.in. w celu sprawdzania szczelności laku, o czym się jednak często zapomina. Podobnych zabiegów profilaktycznych wymagają pozostałe grupy wyrzynających się zębów.

Zęby mleczne są słabo zmineralizowane – nie tak grube i twarde jak zęby stałe, dlatego bakterie łatwiej w nie wnikają, a próchnica przebiega znacznie szybciej, powodując choroby miazgi zębowej, czyli nerwu. Jeżeli dziecko ma skłonność do próchnicy, to wizyty u dentysty powinny być przynajmniej raz na trzy miesiące.

Jakie są wskazówki w zakresie odżywiania dzieci, aby zminimalizować ryzyko wystąpnia próchnicy?

zdrowa dieta (ma to zasadnicze znaczenie również dla zdrowia zębów Twojego dziecka)
jak najwcześniejsze (po ukończeniu 1 roku życia dziecka) wprowadzenie pokarmów o stałej konsystencji
pamiętaj, że próchnica nie powstaje od częstego przyjmowania cukru (a nie od dużej jego ilości); postaraj się jak najdłużej nie dawać dziecku słodyczy; zwracaj uwagę na ilość cukru zawartą w produktach dla dzieci
ogranicz podawanie dziecku tzw. węglowodanów oczyszczonych (biały cukier + wyroby, biała mąka + wyroby, sól, a także większość produktów i pokarmów technologicznie przetworzonych
podawaj dziecku do picia wodę, ogranicz słodkie napoje
ogranicz podjadanie pomiędzy posiłkami głównymi
po umyciu zębów, a także po przebudzeniu w nocy, dziecko powinno dostać do picia wodę
dawaj dziecku dobry przykład w nawykach żywieniowych