Piaskowanie zębów

Piaskowanie zębów

Co oznacza piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów to jeden z podstawowych higienizacyjnych. Polega na usuwaniu wszelkich osadów z zębów czy przebarwień z trudno dostępnych miejsc (przestrzenie międzyzębowe, bruzdy) za pomocą tzw. piaskarki. Działa ona poprzez emisję strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu-piasek smakowy) i powietrza.

Kiedy warto piaskować zęby?

Piaskowanie zębów należy traktować jako zabieg profilaktyczny, ale tylko wtedy, kiedy na zębach rzeczywiście występuje osad. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia, piaskowanie przeprowadza się przeciętnie raz na pół roku.
Szczególnie często zabiegowi piaskowania powinni poddawać się palacze oraz osoby pijące dużo kawy i herbaty. Częstsze piaskowanie zaleca się także po założeniu aparatu ortodontycznego (co 3 miesiące).
Piaskowanie stosuje się także jako zabieg przygotowujący przed wybielaniem zębów oraz jako uzupełnienie skalingu (zabiegu usuwania kamienia nazębnego przy pomocy ultradźwięków).

Czy piaskowanie boli?

Piaskowanie zębów nie jest bolesne, ale pacjenci są narażeni na niewielki dyskomfort. Wynika on głównie z możliwości krótkotrwałego podrażnienia dziąseł. Niektórzy pacjenci skarżą się też na nieprzyjemny smak piasku dentystycznego (jest on słonawy, z dodatkiem substancji smakowych, najczęściej imitujących cytrynę). Niedogodności związane z zabiegiem z pewnością łatwiej będzie zaakceptować z informacją, że piaskowanie zębów zwykle nie trwa dłużej niż 10-15 minut.

Czy piaskowanie jest bezpieczne?

Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.

Czym różni się piaskowanie zębów od skalingu?

Skaling i piaskowanie zębów to dwa wzajemnie uzupełniające się zabiegi, w naszej klinice najczęściej są wykonywane razem. Skaling usuwa twarde złogi nazębne. Piaskowanie usuwa osad i powierzchowne przebarwienia, poleruje również powierzchnię zęba, która znajdowała się pod kamieniem nazębnym i po jego usunięciu pozostaje porowata, co w przyszłości znacznie ułatwiłoby powtórne osadzanie się kamienia nazębnego. Jeśli zrobilibyśmy piaskowanie zębów pokrytych kamieniem, bez uprzedniego skalingu, piaskarka wypolerowałaby kamień nazębny. Z kolei zaniechanie piaskowania sprawi, że trudno dostępne miejsca, takie jak przestrzenie międzyzębowe i bruzdy zębów nie będą właściwie doczyszczone. Więcej informacji na temat skalingu.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share