Choroby dziąseł – objawy
Czy wiesz, że choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną utraty zębów wśród dorosłych?
- Na początku możesz nie mieć żadnych objawów – najwcześniejszym sygnałem choroby jest zaczerwienienie i krwawienie dziąseł. Niektóre osoby cierpią dodatkowo na nadwrażliwość na ciepłe lub zimne pokarmy.
- Kolejno dochodzą inne symptomy – ból i odsłonięcie szyjek zębowych powiązane często z brzydkim zapachem z ust
- W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się ruchomość zębów i ich przemieszczanie.
- Nieleczone choroby dziąseł zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych – zawału serca czy udaru.
Leczenie chorób dziąseł
Pierwszym krokiem są profesjonalne zabiegi oczyszczenia zębów z płytki bakteryjnej powodującej chorobę. U pacjentów z problemami periodontologicznymi wykonujemy PERIOFLOW, czyli zabieg głębokiego czyszczenia kieszeni dziąsłowych. W naszej klinice wykonują je doświadczone higienistki stomatologiczne. Dzięki temu zabiegowi możemy zagwarantować pacjentom pełną opiekę w zakresie periodontologii – zarówno leczenie u specjalisty periodontologa, jak i zaawansowaną higienizację. Tylko taka warunkuje dobrą kondycję dziąseł.


Periodontologia – na czym polega leczenie:
- konsultację periodontologiczną (w tym periodontogram i periotest)
- diagnostykę radiologiczną
- badania histopatologiczne
- kiretaż otwarty i zamknięty. To specjalistyczne czyszczenie poddziąsłowe z kamienia – najczęściej w zaawansowanym stadium choroby dziąseł. Standardowe usuwanie kamienia zębowego (skaling) w takiej sytuacji nie wystarczy. Kiretaż umożliwia usunięcie nagromadzonych poddziąsłowo bakterii i hamuje rozwój paradontozy. Przeprowadzenie kiretażu otwartego wymaga nacięcia dziąsła, odsłonięcia korzenia oraz dokładnego oczyszczenia go. Po zabiegu zakładane są szwy. Kiretaż zamknięty nie wymaga nacinania dziąsła.
- leczenie paradontozy. Metody są różne. W przypadku początkowego stadium choroby wystarczy dokładne i regularne usuwanie kamienia nazębnego u higienistki stomatologicznej oraz codzienna, dokładna higiena jamy ustnej w domu. W przypadkach zaawansowanej paradontozy konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod chirurgicznych oraz technik stymulujących regenerowanie tkanek i kości. Wykonujemy korekty uszkodzonego dziąsła i kości stosując materiały do regeneracji utraconych tkanek, takich jak Emdogain czy Bio-Oss
- Odsłonięte szyjki zębowe – pokrycie recesji dziąsłowych. Recesje dziąsłowe to odsłonięte powierzchnie korzenia zęba, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą powodować wzmożoną nadwrażliwość, wydłużenie powierzchni zęba oraz zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Najczęstszą przyczyną występowania odsłoniętych szyjek zębowych jest nieprawidłowa technika szczotkowania (wykonywanie szczoteczką poziomych ruchów z bardzo dużą siłą) czy niedostateczna higiena jamy ustnej prowadząca do powstania stanu zapalnego dziąseł lub wady zgryzu prowadzące do przeciążenia zębów. Efekty leczenia widoczne są po kilku tygodniach, a technika zabiegu w Nova Estetica jest dobierana indywidualnie w zależności od stanu zaawansowania problemu i oczekiwań pacjenta.
- Leczenie uśmiechu dziąsłowego. W przypadku nieestetycznej, nierównej linii dziąseł, wykonujemy zabieg poprawiający ich symetrię oraz proporcje wysokości koron, czyli gingiwoplastykę. To zdecydowanie najbardziej skuteczna w takim przypadku metoda na uzyskanie pięknego estetycznego uśmiechu.
- Wydłużenie korony klinicznej zęba. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj przed leczeniem zachowawczym lub protetycznym. Polega na odsunięciu granicy dziąsła i kości tak, aby odbudowa protetyczna miała jak największy kontakt z tkankami zęba. W trakcie zabiegu następuje odsłonięcie zdrowej tkanki zęba, co jednocześnie powoduje zmianę położenia dziąsła i poprawę jego wyglądu.
- Gingivektomia. Jest to zabieg usunięcia zbyt dużej ilości dziąsła narastającego na zęby. Przerośnięte dziąsło utrudnia właściwą higienę jamy ustnej (zwłaszcza przy implantach). Może również powodować stany zapalny przyzębia, zapalenia kieszonek dziąsłowych przy zębach czy defekty estetyczne w postaci tzw. uśmiechu dziąsłowego.
- unieruchomienie zęba (-ów)
- leczenie błony śluzowej i zapalenia jamy ustnej