Co to jest paradontoza?
Zapalenie przyzębia, czyli paradontoza to choroba tkanek przyzębia, której efektem niejednokrotnie jest utrata zębów. Terminem tym określa się wszelkie przewlekłe procesy zapalne dziąseł oraz głębiej znajdujących się tkanek. Dział stomatologii zajmujący się chorobami dziąseł i przyzębia to periodontologia.
Jakie są przyczyny powstawania paradontozy?
Wywoływana jest ona przez bakterie rozmnażające się w jamie ustnej z powodu niewłaściwej higieny. Bakterie te stanowią około 90% złogów zalegających na zębach ,w postaci płytki nazębnej, bądź kamienia. Rozwojowi choroby sprzyja krzywe ustawienie zębów oraz częste zgrzytanie (bruksizm). Czynniki te bardzo obciążają aparat podtrzymujący – czyli dziąsło, ozębną i kość żuchwy. Zdarza się, że do paradontozy predysponują: awitaminoza, cukrzyca, osłabienie tkanki łącznej, reumatoidalne zapalenie stawów, zaburzenia wydzielania śliny, zaburzenia hormonalne. Pojawieniu się paradontozy sprzyjają także czynniki związane ze stylem życia, np. palenie papierosów i nadużywanie alkoholu. W nielicznych przypadkach paradontoza uwarunkowana jest genetycznie.
Czy rozchwiane zęby są skazane na usunięcie?
Bardzo rzadko. W zależności od stopnia zaniku kości rozchwiane zęby po likwidacji stanu zapalnego mogą się ustabilizować lub można je szynować, czyli wzmocnić sklejając ze sobą, albo przy współistnieniu braków zębowych wkomponować w strukturę planowanej pracy protetycznej: np. protezy nakładkowej lub mostu. Zabieg szynowania polega na połączeniu ze sobą kilku sąsiadujących zębów. Stosowane są w tym celu specjalne bardzo cienkie, a jednocześnie mocne taśmy z włókien szklanych (np. Fiber-splint) przyklejane do niewidocznych powierzchni zębów. Wpływ takiej szyny na estetykę jest znikomy, a pacjent przejściowo odczuwa tylko lekkie zgrubienie na zębach. W odcinkach bocznych wzmocnieniem połączenia jest zazwyczaj stalowy łańcuszek (Splint-lock) wbudowany w powierzchnię wypełnień.
Czy odsłanianie się szyjek zębów zawsze oznacza „paradontozę”?
Jeżeli zanikowi dziąseł towarzyszy stan zapalny, obecność kamienia nazębnego lub innych osadów, to rzeczywiście proces zaniku przyzębia może być dość zaawansowany i wymaga jak najszybszego wdrożenia kompleksowego leczenia, które ochroni zęby przed ich utratą. Zaniki dziąseł bez współistnienia stanów zapalnych (zwane recesjami), mają zupełnie inną naturę i wymagają innego leczenia. Nie ma w tym przypadku ryzyka rozchwiania i utraty zębów.
Mam zdrowe zęby, czy mogę mieć paradontozę?
Niestety tak. Paradontoza jest chorobą przyzębia, rozwija się niezależnie od próchnicy. Zęby nieleczone, jako siedlisko bakterii, zaostrzają jej przebieg.