Pantomogram – co oznacza?
Pantomogram zwany jest również zdjęciem pantomograficznym. To zdjęcie RTG o bardzo niskiej dawce promieniowania rentgenowskiego, stosowane w stomatologii do diagnostyki stanu uzębienia pacjenta. Jest to panoramiczne (płaskie) zdjęcie RTG zębów, kości szczęki, żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego i zatok szczękowych. Dzięki odpowiedniej perspektywie zdjęcia możliwa jest ocena stanu zdrowia wszystkich zębów i przyzębia. Jego wykonanie jest niezbędne m.in. przed założeniem aparatu ortodontycznego czy do właściwej oceny stanu uzębienia podczas badania kontrolnego u stomatologa.
W jaki sposób jest wykonywany pantomogram?
Pacjent musi mieć założony specjalny ołowiany fartuch ochronny, który chroni przed promieniami roentgena. Podczas wykonywania zdjęcia pacjent nie może mieć żadnych metalowych przedmiotów znajdujących się w okolicy twarzy i szyi (biżuteria, okulary, itp.). Pacjent staje nieruchomo przy kolumnie aparatu, przytrzymując zębami specjalny uchwyt. Unieruchomienie jest konieczne, aby zdjęcie wyszło nieporuszone. Precyzyjne pozycjonowanie jest możliwe dzięki wykorzystaniu trzech laserowych linii pozycjonujących w aparacie. Głowica aparatu pantomograficznego obraca się wokół głowy pacjenta przez ok. 14 sekund, a zdjęcie w wersji cyfrowej od razu wyświetla się na ekranie monitora.
Kiedy nie należy wykonywać pantomogramu?
Żadnych zdjęć RTG, w tym również pantomogramu, nie wykonuje się u kobiet w ciąży lub podejrzewających ciążę. Dopuszczalne jest to tylko w sytuacji, gdy diagnostyczna korzyść ze zdjęcia przewyższa ewentualne ryzyko dla płodu. Najczęściej są to przypadki poważnych urazów pacjentki. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo ciąży, należy zawsze poinformować o tym lekarza przed wykonaniem zdjęcia RTG. W przypadku dzieci, zwłaszcza małych, dopuszcza się wykonanie zdjęcia, ale również tylko w przypadku poważnych urazów w obrębie uzębienia.
Czy wykonanie zdjęcia pantomograficznego jest bezpieczne dla organizmu?
W klinice NOVA ESTETICA już kilka lat temu zrezygnowaliśmy z tradycyjnych klisz na rzecz technologii cyfrowej. Pantomogram wykonujemy nowoczesnym aparatem pantomograficznym MyRay Hyperion X9, dzięki czemu dawka promieni roentgena jest co najmniej kilkunastokrotnie mniejsza w porównaniu do dawki emitowanej przy wykonaniu pantomogramu na tradycyjnej kliszy.
Kiedy pantomogram traci swoją ważność?
Każde zdjęcie wymaga zawsze indywidualnej oceny lekarza badającego stan naszego uzębienia. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć można przyjąć, że do roku czasu zdjęcie pantomograficzne jest dokumentem aktualnym.
Wykonanie nowego pantomogramu zalecane jest zwłaszcza przed oraz w trakcie realizacji dużego planu leczenia stomatologicznego zawierającego implanty, aparat ortodontyczny, ekstrakcje zębów czy w procesach chorobotwórczych takich jak np. paradontoza.