Ortodoncja – Poradnik

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Każdy wiek jest dobry na podjęcie leczenia ortodontycznego – nie jest przeciwwskazaniem do leczenia wad zgryzu. Nie warto zwlekać z wizytą u ortodonty, jeśli u osoby dorosłej pojawiają się odsłonięte szyjki zębowe.

Jakie inne objawy powinny skłonić do odwiedzenia lekarza ortodonty?

wady wymowy
oddychanie ustami
zgrzytanie zębami
ścieranie się zębów
dysfunkcja języka
nadmierne odkładanie się kamienia nazębnego

W Nova Estetica leczymy w myśl ortotropii – metodą bezpieczną, unikającą usuwania zębów i przynoszącą długotrwałe efekty.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O ORTODONCJI >

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to nie tylko przywrócenie pięknego uśmiechu, to również sposób na profilaktykę i uporanie się z:

uporczywymi bólami głowy
szumami w uszach
zaburzeniami równowagi

a także zapobieganie:

próchnicy
chorobom przyzębia
chorobom stawów skroniowo-żuchwowych

Ortodoncja a higiena jamy ustnej

Noszenie aparatu ortodontycznego wymaga zwiększonej dbałości o higienę jamy ustnej. Dokładnego szczotkowania zębów po każdym posiłku, czyszczenia nicią dentystyczną przestrzeni międzyzębowych i stosowaniem płynów do płukania jamy ustnej. Dzięki temu, niezależnie od rodzaju noszonego aparatu ortodontycznego, unikniemy próchnicy.

W Nova Estetica zalecamy pacjentom ortodontycznym zakup irygatora do zębów, który zdecydowanie ułatwia codzienną higienę – w prosty sposób wypłukuje resztki pokarmowe z trudno dostępnych miejsc. Wypływający pod ciśnieniem wąski strumień wody czyści miejsca, do których samą szczoteczką nie jesteśmy w stanie dotrzeć, a woda dodatkowo masuje dziąsła.

Ortodontyczny aparat ruchomy trzeba myć codziennie 2 razy – rano i wieczorem. Czyścimy go standardową szczoteczką oraz pastą do zębów. Po czyszczeniu płucze się go wodą. Od czasu do czasu można zastosować chemiczne oczyszczenie aparatu przy użyciu środków do czyszczenia aparatów ortodontycznych.

Leczenie ortodontyczne – zalecenia

W czasie leczenia ortodontycznego warto zrezygnować z:

kleistych, słodkich potraw, które długo zalegają na zamkach i pierścieniach aparatu ortodontycznego.
bardzo twardych pokarmów, które mogą na skutek powstających naprężeń spowodować odklejenie zamka
napojów gazowanych, zawarty w nich dwutlenek węgla osłabia klej odpowiedzialny za utrzymanie zamków na szkliwie zęba
spożywania czerwonych buraków, wiśni, jagód, aronii, kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów, które mogą przebarwiać części aparatu ortodontycznego stałego
gumy do żucia, która może przykleić się do zamków, a żuta zbyt długo dodatkowo niekorzystnie wpływa na stawy skroniowo żuchwowe.