Jakie są sposoby na estetyczne odbudowanie części lub całości zęba?
Główne z nich, które stosujemy w naszej klinice to:
- licówki
- korony
- wkłady (inley) i nakłady (onley) koronowe
- licowanie kompozytem
- światłoutwardzalne wypełnienia i odbudowy kompozytowe
Nasze metody na piękny uśmiech – sprawdź >
Na czym polegają wymienione sposoby odbudowy?
W naszej klinice wykorzystujemy najnowocześniejsze materiały do wypełnień ubytków. W przypadku wypełnień bezpośrednich (odbudowa zęba w gabinecie podczas jednej wizyty) są nimi światłoutwardzalne materiały nanokompozytowe. Materiały te oddają bardzo wiernie naturalny kolor i przezierność każdego z zębów. Oczywiście każdy z nas ma różny odcień bieli zębów, dlatego w NOVA ESTETICA dysponujemy pełną gamą kolorów materiałów kompozytowych. O ich nowoczesności świadczy także cecha zmniejszonego tzw. „skurczu polimeryzacyjnego”, dzięki czemu nie mamy efektu nieszczelności brzeżnej, a w konsekwencji nie ma podstaw do wytworzenia się próchnicy wtórnej (na brzegach wypełnienia). Wszystkie używane przez nas materiały są idealnie polerowalne, co dodatkowo zwiększa ich trwałość. Nowoczesne kompozyty dzięki nanotechnologii mają też podwyższoną odporność mechaniczną, co zabezpiecza przed ścieraniem, wypłukiwaniem i odkruszaniem fragmentów wypełnień. Ważną cechą dobrych wypełnień jest doskonała estetyka, gładkość, połysk, fluorescencja, szczelność oraz widoczność na zdjęciu RTG. Dzięki temu można dokładnie ocenić szczelność wypełnienia, brak nadmiaru lub niedoboru czy wcześnie wykryć powstanie uszkodzeń.
Stosujemy najnowocześniejsze kompozyty do estetycznych, niewidocznych wypełnień, ale także rekonstrukcji utraconych części zęba, również w odcinku przednim. Jest to możliwe w przypadku wypełnień ubytków klinowych, starć, pęknięć, a także odłamań, np. na skutek urazu nawet znacznej części korony zęba.
Światłoutwardzalność materiałów wypełniających zapewnia stomatologom odpowiednią ilość czasu na wymodelowanie wypełnienia. Po nadaniu odpowiedniego kształtu kolejnym warstwom wykonywanego wypełnienia, dentysta naświetla je specjalną lampą polimeryzacyjną, dzięki czemu kompozyt staje się bardzo twardy w ciągu kilkunastu sekund. Gdy wszystkie warstwy wypełnienia zostały już nałożone i naświetlone, posiada wówczas ostateczną twardość i wytrzymałość mechaniczną. Z tego powodu pacjent nie musi czekać ze zjedzeniem posiłku. Stomatolog może jednak zalecić wstrzymanie się od spożycia posiłku do czasu ustąpienia objawów znieczulenia, jeśli było podane.
W przypadku dużych rekonstrukcji zębów wykonuje się inlay i onlay porcelanowe. Są one bardziej trwałe niż kompozyty. Wkłady porcelanowe to obecnie najnowocześniejsze rozwiązanie.
- Inlay jest to nieduże wypełnienie wykonane poza jamą ustną na modelu zęba uzyskanym z wycisku, dzięki czemu jest wyjątkowo trwałe, dokładne, estetyczne i doskonale dopasowane do własnego zęba.
- Onlay stosujemy przy rozległym zniszczeniu korony, kiedy możemy zachować ząb żywym (nie ma wówczas konieczności leczenia kanałowego). Pozwala na trwałą odbudowę i oszczędność zachowanych jeszcze zdrowych fragmentów korony zęba.
Metoda pośrednia, użyta do modelowania ubytku w laboratorium, pozwala na prawie idealne odtworzenie anatomicznego kształtu zęba oraz jego punktów stycznych. Porcelana odlewana lub tłoczona pod ciśnieniem daje jeszcze lepsze efekty. Sam materiał jest wyjątkowo estetyczny, zdrowy, biokompatybilny, nie wywołuje alergii, nie nasiąka, nie zmienia barwy, nie ulega reakcjom chemicznym ze składnikami śliny czy resztkami pokarmowymi. Porcelana jest też odporna na namnażanie się na jej powierzchni bakterii (nawet bardziej odporna niż szkliwo zęba).