Dysfunkcje narządu żucia są bardzo często skutkiem przewlekłego stresu. W sytuacjach stresowych dochodzi do zwiększenia napięcia mięśni, które biorą czynny udział w procesach emocjonalnych każdego człowieka. A to blokuje układ ruchowy narządu żucia, powodując różnego typu dolegliwości bólowe. Mogą one dotyczyć łuków zębowych, stawów skroniowo-żuchwowych, mięśni, ale często występują również jako bóle głowy, karku, obręczy barkowej czy nawet kręgosłupa.
Jak odróżnić bóle głowy pochodzenia stomatologicznego od migren?
Siła bólu jest porównywalna. Zarówno jednemu jak i drugiemu mogą towarzyszyć nudności. Ból związany z dysfunkcją układu narządu żucia często jest symetryczny i zazwyczaj promieniuje do ramion, natomiast bólowi migrenowemu towarzyszy światłowstręt i w takim przypadku pomoże konsultacja u neurologa. Jeśli problem jest pochodzenia stomatologicznego, zapraszamy na konsultację do lekarza stomatologa.
Jak dochodzi do zaburzeń stawu stawu skroniowo-żuchwowego?
Najczęściej są one spowodowane wadami zgryzu (zwłaszcza o charakterze tyłozgryzu) oraz układu czaszkowego. Niebagatelne znaczenie mają również braki zębowe. Pacjenci często nie mają potrzeby uzupełnienia brakującego zęba, bo nie odczuwają żadnych dolegliwości. Ale to trwa do czasu – nieodczuwalny na co dzień brak nawet jednego zęba jest wyzwaniem dla zgryzu, który musi dostosować się do tej straty. Każda zmiana w zgryzie – nie tylko brak zęba, ale również niedopasowane wypełnienie lub uzupełnienie protetyczne – wywołują konieczność ponownego wzajemnego dopasowania szczęki i żuchwy. A to może wymuszać zmianę nawykowego ułożenia głowy, wywołując nierównomierne napięcie mięśniowe, do którego musi się dostosować reszta ciała.
Inną przyczyną zaburzeń narządu żucia mogą stać się wady postawy ciała (np. skrzywienia kręgosłupa) czy powiązane z nimi wady stóp (płaskostopie, wykoślawienie stóp), które prowadzą do wycofywania żuchwy, a w efekcie do tyłozgryzu.
Czy odgłos klikania, strzelania w trakcie otwierania ust świadczą o złej pracy stawów skroniowo-żuchwowych?
Są to zdecydowane objawy świadczące o niewłaściwej pracy stawu skroniowo-żuchwowego. Konieczna jest w takim przypadku konsultacja u specjalisty, który zajmuje się leczeniem stawów skroniowo-żuchwowych i odpowiednia diagnostyka takiego stanu.
Żucie gumy a ból stawu
Staw skroniowo-żuchwowy jest mechanizmem łączącym żuchwę z kośćmi skroni, dzięki któremu może ona się ruszać. Zbyt częste żucie gumy może wzmagać zgrzytanie zębami, gdyż dochodzi do przeciążeń stawu. Zwróć uwagę, w jaki sposób żujesz gumę – jeśli tylko jedną stroną, możesz doprowadzić do asymetrii twarzy. Jeśli masz problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym zrezygnuj z żucia gumy całkowicie.
Guma do żucia ma działanie relaksujące zarówno dla szczęki jak i całego organizmu, sprzyja też koncentracji. Żuj gumę nie więcej niż 2 razy dziennie przez 20 minut. Może stanowić dodatek do higieny jamy ustnej, kiedy nie mamy szansy umyć zębów. Warto wybierać te z dodatkiem nie cukru, a ksylitolu – zdrowszego zamiennika cukru, który wspomaga walkę z próchnicą i zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej.