Most protetyczny

Most protetyczny

Co oznacza „most protetyczny”?

Mosty protetyczne to sposób na rekonstrukcję uzębienia przy wykorzystaniu zębów własnych i/lub implantów. Cały sekret wykorzystania mostu polega na oparciu przęsła na tzw. zębach filarowych (specjalnie spiłowanych zębach sąsiadujących z miejscem zęba brakującego) lub na implantach. Mosty są protezą stałą, której pacjent nie może zdejmować. Gwarantują nieporównywalnie większy komfort w porównaniu z protezami wyjmowanymi. Jedną z największych wad mostów protetycznych jest konieczność oszlifowania zębów filarowych. Wielu pacjentów ma pod tym względem uzasadnione wątpliwości szczególnie wtedy, gdy zęby te są zdrowe.

Niewątpliwą ich zaletą jest jednak fakt, iż dzięki wykorzystaniu mostu na implantach, możemy zredukować koszt leczenia implantologicznego, przy jednoczesnym zachowaniu komfortu i wytrzymałości protezy.

Mosty w naszej klinice wykonujemy na podbudowie z tlenku cyrkonu (zbudowane z koron pełnoceramicznych), bez podbudowy (w pełni porcelanowe) oraz porcelanowe na podbudowie metalowej.

Kiedy warto wykonać most protetyczny?

Podstawowym wskazaniem do wykonania mostu protetycznego są braki w uzębieniu. Do wykonania mostu niezbędne są jednak zęby filarowe, czyli takie na których most będzie oparty. To czy stan uzębienia nadaje się do wykonania mostu protetycznego, musi zdiagnozować lekarz stomatolog na wizycie konsultacyjnej. Mosty protetyczne pozwalają na uniknięcie przemieszczania się zębów, zapobiegają zanikowi kości i pozwalają uzyskać prawidłowy zgryz.

Mosty protetyczne są komfortowe w codziennym użytkowaniu, choć wymagają dużej dbałości w zakresie codziennej higieny ze względu na możliwe gromadzenie się w ich okolicy resztek jedzenia. Mosty protetyczne są nierzadko lepsze niż wszelkiego rodzaju protezy wyjmowane, które pacjent traktuje często jak ciało obce w jamie ustnej. Nie tak komfortowe jednak jak implanty, które przewyższają mosty protetyczne również estetyką. Te 2 rozwiązania różnią się jednak ceną, która w przypadku implantów najczęściej jest wyższa.

Warto tu nadmienić, iż pacjent na czas wykonywania w laboratorium mostu protetycznego ma założony tymczasowy most protetyczny wykonany z koron akrylowych. Dzięki temu unika sytuacji tymczasowego „bezzębia”.

Jak długo trwa wykonanie mostu protetycznego?

Na czas wykonania mostu protetycznego ma wpływ przede wszystkim wielkość mostu oraz rodzaju koron, z których zostanie on wykonany. Najdłużej (około 10 dni) trwa wykonanie mostu całkowicie pełnoceramicznego. Te na podbudowie ze stali zajmują około 7 dni roboczych. Do wykonania mostu niezbędne są 2-3 wizyty w naszej klinice. Pierwsza to konsultacja ze stomatologiem oraz pobranie wycisków dla laboratorium, druga to przymiarka pracy lub jej oddanie w przypadku pełnego zadowolenia z wykonanego mostu zarówno pacjenta, jak i stomatologa.

Jakie są inne możliwości leczenia protetycznego zamiast mostów?

Wg nas – bezdyskusyjnie najlepszą metodą wypełnienia braków zębowych są IMPLANTY i późniejsze na nich odbudowy protetyczne. Więcej informacji na ten temat w dziale implantologia.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share