Mleczaki

Mleczaki

Czy warto leczyć zęby mleczne u dzieci, skoro i tak wypadną?

Przeprowadzony przez naszą klinikę program profilaktyczny przeciw próchnicy u przedszkolaków na terenie Ursusa jednoznacznie pokazał, iż wielu rodziców nadal nie zdaje sobie sprawy, jak ważne są zdrowe zęby mleczne i jak o nie dbać. Mleczaki to nasze pierwsze zęby. Począwszy od około 6-go roku życia zaczyna się ich wymiana na stałe zęby, których zawiązki rozwijają się głęboko w kości w czasie bytności zębów mlecznych w jamie ustnej. Zęby stałe, rozrastając się i przesuwając ku powierzchni dziąsła, naciskają na zęby mleczne, powodując resorpcje ich korzeni, a w konsekwencji rozchwianie i wypadanie. Naciskając na nie, siłą rzeczy kontaktują się z nimi. Wszystkie zatem stany zapalne miazgi zębów mlecznych mogą się przenosić na mieszki zawiązków zębów stałych i powodować ich uszkodzenie. Warto zatem zabezpieczać nawet niewielkie ubytki w „mleczakach”, by nie dopuścić u naszych dzieci do dużych problemów z zębami w przyszłości.

Czy mleczaki leczy się kanałowo?

Co robić, kiedy boli ząb mleczny? Rzecz jasna udać się do gabinetu dentystycznego. Nie każdy ból w buzi dziecka musi oznaczać leczenie zęba czy konieczność jego ekstrakcji. Kiedy ząb zaczyna boleć i po jakimś czasie przestaje, to nie oznacza końca problemu. Najczęściej dzieje się tak, ponieważ miazga zęba umiera i nie przewodzi już bólu. Ale jest ona zakażona bakteriami i ząb wymaga leczenia endodontycznego (leczenie kanałowe). Choć jest ono stosowane rzadko.
Zgodnie z dzisiejszym poziomem wiedzy medycznej zęby mleczne należy leczyć, ratować i zachować w buzi dziecka do czasu wymiany fizjologicznej na zęby stałe. Ząb mleczny czyści się w środku, zakłada się do niego specjalny podkład i ostateczne wypełnienie. Wspomniany podkład ma silne działanie wybitnie bakteriobójczo i utrzymuje ząb do czasu wypadnięcia.

Zdarza się jednak, że zęby mleczne powodują obrzęki i ropnie. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli ząb udaje się wyleczyć, a ropień z zewnątrz naciąć/nakłuć, to można uniknąć ekstrakcji zęba. Jeśli postawa dziecka na fotelu nie pomaga w leczeniu zęba, a wręcz uniemożliwia jego wyleczenie; jeśli ząb powoduje nawracające ropnie, obrzęki lub/i powoduje podniesioną temperaturę ciała dziecka – ząb należy raczej usunąć.

Kiedy dzieci tracą mleczaki?

Zęby pierwsze (mleczaki) wypadają same, aby zrobić miejsce zębom stałym. Większość dzieci zaczyna tracić swoje pierwsze ząbki w wieku 6 lub 7 lat, czasami mogą wypadać nawet do dwóch lat później (lub wcześniej). Dziewczynkom zęby wypadają wcześniej niż chłopcom. Ostatnie mleczaki powinny wypaść same zazwyczaj w wieku 12 lub 13 lat.

Mleczaki zazwyczaj wypadają w takiej kolejności, w jakiej się wyrzynały. Najpierw dolne siekacze, potem górne siekacze, następnie siekacze boczne, kły i wreszcie zęby trzonowe.

Niektóre dzieci są podekscytowane z powodu „wymiany” zębów, inne zaś mogą się tym przejąć i w rezultacie denerwować lub martwić. W każdym z wypadków, czas wypadania zębów mlecznych to dobry okres, aby zadbać o szczególną troskę o uzębienie i higienę jamy ustnej:

  1. Przypominaj dziecku, by szorowało swoje zęby co najmniej dwa razy dziennie. W razie potrzeby, pomóż dziecku lub nadzoruj mycie – na pewno do 6 roku życia, jeśli jest taka potrzeba to nawet do 12 roku życia.
  2. Stosuj środki takie jak nić dentystyczna (od 10. r.ż., nitki woskowane) i płyny do płukania ust przystosowane do użytkowania przez dzieci (np. Elgydium junior).
  3. Ogranicz spożywanie pokarmów i napojów między posiłkami i przed położeniem dziecka spać – w szczególności tych, które zawierają cukier. Nie podjadaj między posiłkami!
  4. Regularnie odwiedzaj z dzieckiem dentystę.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share