Licówki porcelanowe – co to jest?
Licówki porcelanowe można najprościej opisać jako cienkie, ceramiczne płytki nakładane na zęby i trwale do nich mocowane za pomocą specjalnego cementu. Licówki te są wykonane tylko i wyłącznie z porcelany, dzięki czemu efekt estetyczny ich zastosowania przy odpowiednim dobraniu koloru, kształtu, faktury, brzegów, zębiny i innych elementów można określić jako idealny. Światło naturalnie rozprasza się w warstwie porcelany – odpowiedniku szkliwa, dzięki czemu do złudzenia upodabniają się do naturalnego zęba.
Kiedy warto zastosować licówki porcelanowe?
Licówki porcelanowe pozwalają zatuszować estetyczne niedoskonałości własnych zębów w odcinku przednim np. zęby zbyt małe lub stożkowate, diastemy (szpary między zębami), uszczerbienia (zęby po urazach), trudne do wybielenia przebarwienia, nierówne ustawienie w łuku, nieładne wypełnienia (tzw. plomby), nierówności powierzchni zębów, stratę zębów.
Jak wygląda zabieg zakładania licówek?
Zabieg polega na pobraniu wycisku pozwalającego uzyskać odpowiedni model gipsowy, na podstawie którego projektowane są „nowe zęby”. Na kolejnej wizycie za pomocą kompozytu nanoszony jest nowy kształt zębów, można zobaczyć wówczas jak wygląda „nowy uśmiech”. Na tym etapie możliwa jest korekta według ewentualnych sugestii, zęby dalej są szlifowane – bardzo cienka warstwa ok. 0,8 – 1,3 mm w obrębie szkliwa na powierzchni przedniej i brzegu siecznym. Pobierany jest ostateczny wycisk i zakładane licówki tymczasowe, które zabezpieczają oszlifowany ząb w czasie niezbędnym do wykonania ostatecznej licówki porcelanowej. Ostatnia wizyta to dokładne przyklejenie finalnych licówek za pomocą specjalnego cementu. Zabiegi są całkowicie bezbolesne dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego.
Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania licówek?
Licówki stosowane są przy korzystnych warunkach zgryzowych, co oznacza, że wady zgryzu powinny być uprzednio wyleczone, a brakujące zęby uzupełnione. Wykluczone jest również współistnienie próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł. Niewskazane są również szkodliwe nawyki, takie jak obgryzanie paznokci (mogą doprowadzić do utraty licówki).
Dzięki tym optymalnym warunkom licówki nie będą narażone na niekorzystne przeciążenia oraz działanie bakterii, a w konsekwencji na uszkodzenia. Co ważne – licówki porcelanowe wraz z biegiem lat nie przebarwiają się w przeciwieństwie do tańszych, klasycznych wypełnień.
Przed założeniem licówki wskazany jest zabieg wybielania zębów.
Przed planowanym leczeniem protetycznym z wykorzystaniem licówek wskazana jest konsultacja w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Zapraszamy na bezpłatną konsultację do naszej kliniki.
Dlaczego licówki tyle kosztują?
Licówki są dość kosztowne przez to, że wymagają niezwykle precyzyjnej pracy najczęściej przy wykorzystaniu lup zabiegowych czy mikroskopu oraz nowoczesnych technologii przy ich wytwarzaniu. Warto jednak w przypadku potrzeby poprawy uśmiechu, z którego nie jesteśmy zadowoleni, uwzględnić taki wydatek. Bo piękny uśmiech jest bezcenny!