Leczenie kanałowe pod mikroskopem 15% taniej
Co oznacza termin „leczenie kanałowe”?
Wewnątrz zęba znajdują się komora i kanały, a w nich miazga zęba (potocznie nazywana nerwem). Gdy dojdzie do zainfekowania miazgi, np. poprzez głęboki ubytek próchnicowy, niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne. Polega ono na usunięciu i wypłukaniu zakażonych bakteriami tkanek i dokładnym wypełnieniu gutaperką systemu kanałów. Materiał wypełnieniowy widoczny jest na zdjęciach RTG jako białe linie. Jest to trudny i skomplikowany zabieg, a od dokładności i precyzji jego wykonania zależy przyszłe długoczasowe utrzymanie zęba w jamie ustnej oraz brak dolegliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu zęby leczone kanałowo z biegiem czasu robiły się ciemniejsze, przebarwiały się. W tej chwili już tak nie jest. Natomiast zęby, które uległy przebarwieniu po leczeniu endodontycznym, mogą zostać rozjaśnione/wybielone.Jakie są podstawowe zabiegi w endodoncji?
Podstawowe zabiegi to:- Jednowizytowe leczenie kanałowe. Dotyczy zębów z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi. Podczas jednej wizyty lekarz endodonta przy użyciu precyzyjnych narzędzi udrażnia, opracowuje i wypełnia kanały specjalnym materiałem (gutaperką). Po takim leczeniu ząb należy odbudować mocnym wypełnieniem, często wzmacnianym włóknem szklanym lub w przypadku trzonowców – koroną protetyczną.
- Kilkuwizytowe leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe nie jest możliwe do przeprowadzenia podczas jednej wizyty u stomatologa. Wówczas najpierw kanały są udrażniane i opracowywane, wkładany jest specjalny materiał o właściwościach leczniczych, a dopiero na drugiej wizycie szczelnie wypełniane i odbudowywane.
- Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe. Jest niezbędne do wykonania po nieprawidłowym wcześniejszym leczeniu (niedokładne opracowanie kanałów, brak opracowania któregoś z kanału, nieszczelne wypełnienie, pozostawienie na długi czas złamanego narzędzia). Ząb po leczeniu reendo najczęściej musi zostać odbudowany koroną protetyczną lub onlay (wkład koronowy).
Jaki jest przebieg leczenia kanałowego?
Każdy przypadek leczenia kanałowego jest inny, ale niektóre procedury są wspólne i następują jak poniżej:- Znieczula się okolice leczonego zęba.
- Komora zęba jest otwierana, usuwa się z niej martwą lub żywą miazgę.
- Opracowywane są kanały przy użyciu narzędzi kanałowych, kilkukrotnie płucze się je środkami odkażającymi. Niezwykle ważne jest dokładne i precyzyjne opracowanie kanałów.
- Po opracowaniu kanałów należy je osuszyć.
- Kanały są wypełniane najlepszym do tego celu materiałem – gutaperką, której zadaniem jest szczelne zamknięcie światła kanału na całej jego długości, w celu wyeliminowania przenikania do tkanek zęba bakterii.
- Odbudowa zęba. Jest różna w zależności od rodzaju leczonego zęba w zakresie użytego materiału i wielkości odbudowy. Nierzadko, w przypadku leczenia zębów trzonowych z dużym wypełnieniem ubytku, należy te zęby pokryć koroną protetyczną.