Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Leczenie kanałowe pod mikroskopem 15% taniej

lub dowiedz się więcej o endodoncji…

Co oznacza termin „leczenie kanałowe”?

Wewnątrz zęba znajdują się komora i kanały, a w nich miazga zęba (potocznie nazywana nerwem). Gdy dojdzie do zainfekowania miazgi, np. poprzez głęboki ubytek próchnicowy, niezbędne okazuje się leczenie endodontyczne. Polega ono na usunięciu i wypłukaniu zakażonych bakteriami tkanek i dokładnym wypełnieniu gutaperką systemu kanałów. Materiał wypełnieniowy widoczny jest na zdjęciach RTG jako białe linie. Jest to trudny i skomplikowany zabieg, a od dokładności i precyzji jego wykonania zależy przyszłe długoczasowe utrzymanie zęba w jamie ustnej oraz brak dolegliwości. Jeszcze kilkanaście lat temu zęby leczone kanałowo z biegiem czasu robiły się ciemniejsze, przebarwiały się. W tej chwili już tak nie jest. Natomiast zęby, które uległy przebarwieniu po leczeniu endodontycznym, mogą zostać rozjaśnione/wybielone.

Jakie są podstawowe zabiegi w endodoncji?

Podstawowe zabiegi to:
  1. Jednowizytowe leczenie kanałowe. Dotyczy zębów z nieodwracalnym stanem zapalnym miazgi. Podczas jednej wizyty lekarz endodonta przy użyciu precyzyjnych narzędzi udrażnia, opracowuje i wypełnia kanały specjalnym materiałem (gutaperką). Po takim leczeniu ząb należy odbudować mocnym wypełnieniem, często wzmacnianym włóknem szklanym lub w przypadku trzonowców – koroną protetyczną.
  2. Kilkuwizytowe leczenie kanałowe. W niektórych przypadkach leczenie kanałowe nie jest możliwe do przeprowadzenia podczas jednej wizyty u stomatologa. Wówczas najpierw kanały są udrażniane i opracowywane, wkładany jest specjalny materiał o właściwościach leczniczych, a dopiero na drugiej wizycie szczelnie wypełniane i odbudowywane.
  3. Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe. Jest niezbędne do wykonania po nieprawidłowym wcześniejszym leczeniu (niedokładne opracowanie kanałów, brak opracowania któregoś z kanału, nieszczelne wypełnienie, pozostawienie na długi czas złamanego narzędzia). Ząb po leczeniu reendo najczęściej musi zostać odbudowany koroną protetyczną lub onlay (wkład koronowy).

Jaki jest przebieg leczenia kanałowego?

Każdy przypadek leczenia kanałowego jest inny, ale niektóre procedury są wspólne i następują jak poniżej:
  1. Znieczula się okolice leczonego zęba.
  2. Komora zęba jest otwierana, usuwa się z niej martwą lub żywą miazgę.
  3. Opracowywane są kanały przy użyciu narzędzi kanałowych, kilkukrotnie płucze się je środkami odkażającymi. Niezwykle ważne jest dokładne i precyzyjne opracowanie kanałów.
  4. Po opracowaniu kanałów należy je osuszyć.
  5. Kanały są wypełniane najlepszym do tego celu materiałem – gutaperką, której zadaniem jest szczelne zamknięcie światła kanału na całej jego długości, w celu wyeliminowania przenikania do tkanek zęba bakterii.
  6. Odbudowa zęba. Jest różna w zależności od rodzaju leczonego zęba w zakresie użytego materiału i wielkości odbudowy. Nierzadko, w przypadku leczenia zębów trzonowych z dużym wypełnieniem ubytku, należy te zęby pokryć koroną protetyczną.

Dlaczego zdjęcia RTG są konieczne w procesie leczenia kanałowego?

Zdjęcie RTG wykonane przed leczeniem kanałowym pozwala stomatologowi ocenić wszystkie parametry zęba, między innymi długość korzeni, ilość kanałów, stan tkanek okołowierzchołkowych. Zdjęcie RTG wykonane po zakończeniu leczenia pozwala upewnić się, czy kanały zęba zostały wypełnione prawidłowo i do końca.

Czy wypełnienia objęte są gwarancją?

Wypełnienie jest trwałe i funkcjonuje często bardzo długi okres czasu w jamie ustnej pacjenta. Musi być jednak wykonane z bardzo dobrej jakości materiału przez doświadczonego i dokładnego specjalistę. Niezbędnym jednak warunkiem jest również regularne dbanie przez pacjenta o właściwą higienę jamy ustnej na co dzień. Co pół roku konieczna jest kontrola stanu uzębienia u lekarza prowadzącego, połączona (w przypadku wskazań) z profesjonalnym zabiegiem oczyszczania zębów z kamienia i osadu u higienistki stomatologicznej. W naszej klinice wypełnienia porcelanowe objęte są 3-letnim okresem gwarancji. W przypadku wypełnień u dzieci – w zębach mlecznych gwarancja obejmuje 6 miesięcy, w zębach stałych – 12 miesięcy.

Dlaczego stomatolog używa mikroskopu?

Dobra widoczność jest podstawą prowadzenia prawidłowego leczenia stomatologicznego. Mikroskop w stomatologii używany jest od niedawna, ale natychmiast został doceniony przez lekarzy stomatologów jako niezbędne narzędzie pracy w procesie leczenia kanałowego. Umożliwia dostrzec to, co “gołym okiem” niewidoczne, dokładne opracowanie kanału, dostrzeżenie wszelkich zmian koniecznych do wyleczenia, jest niezbędny do usuwania złamanych narzędzi z kanału. Jeśli leczenie kanałowe przebiega bez użycia mikroskopu, może skończyć się niepowodzeniem ze względu na pominięcie kanału.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share