Co to jest lakowanie zębów?
Jest to zabieg uszczelniania powierzchni zębów bocznych, trzonowych i przedtrzonowych. Dotyczy zębów mlecznych jak i stałych- najczęściej „szóstek”, gdyż w tych zębach najczęściej i najszybciej pojawia się próchnica. Próchnicy zębów bocznych na powierzchniach żujących nie można opanować ani dobrą higieną, ani racjonalną dietą – czasami nie wystarcza nawet regularna fluoryzacja. Lakowanie polega na pokryciu naturalnych zagłębień anatomicznych i bruzd zębów na powierzchniach żujących specjalnym lakiem. Jest to zabieg profilaktyczny, który ma na celu zapobieganie rozwojowi próchnicy w miejscach, w których prawidłowa higiena może być utrudniona. Lakowanie wykonuje się u dzieci i młodzieży. Jest najskuteczniejsze, gdy przeprowadzi się je możliwie jak najszybciej po wyrznięciu zęba, do 4 miesięcy po wyrznięciu. Zabezpieczenie bruzd w ten sposób uniemożliwia w tym miejscu rozwój próchnicy – oczywiście pod warunkiem, że ząb lakowany całkowicie jest pozbawiony próchnicy oraz niekontrolowanemu rozwojowi próchnicy w tych miejscach. Biały kolor laku sprawia, że jest on dobrze widoczny, a jego stan może być łatwo skontrolowany w rutynowym badaniu stomatologicznym.
Jakie są wskazania do lakowania zębów?
- zęby mleczne, u dzieci w wieku 3- 5 lat
- dzieci z aktywną próchnicą uzębienia mlecznego powinny mieć lakowane zęby
- stałe trzonowe
- dzieci specjalnej troski
- bruzdy świeżo wyrzniętych zębów bocznych, szczególnie te głębokie i wąskie
- inne głębokie zagłębienia i otwory anatomiczne w zębach
- czasowe lakowanie nadżerek szkliwa u dzieci
- przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej;
- próchnica powierzchowna, umiejscowiona punktowo – wskazanie do metody oszczędzającej
- zęby „ósme” (tzw. zęby mądrości) po ich pojawieniu się w jamie ustnej (standardowo ok. 16-25 r.ż.).
W niektórych przypadkach (gdy ząb jest w niewielkim stopniu dotknięty próchnicą), stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym, punktowym oczyszczeniu zęba, wypełnieniu tego miejsca i zabezpieczeniu lakiem pozostałych bruzd. Lakowanie jest zabiegiem wykonywanym na stałe, jednak konieczne są wizyty kontrolne, na których stomatolog sprawdzi szczelność laku, a w miarę potrzeb uzupełni go.
Jak długo trwa zabieg lakowania?
Zabieg zwykle nie trwa dłużej niż kilka minut dla jednego zęba. W tym czasie ząb jest dokładnie czyszczony, osuszany, następuje aplikacja laku, jego rozprowadzenie i naświetlanie lampą polimeryzacyjną. Cały zabieg przebiega w całkowitej izolacji od dostępu śliny. Na koniec lekarz stomatolog sprawdza szczelność utwardzonego laku.
Czy zabieg jest bolesny?
Nie, zabieg jest całkowicie bezbolesny. Jedynym stawianym dziecku wymaganiem jest utrzymanie otwartej buzi przez kilka minut. Ze względu na swoją całkowitą nieinwazyjność zabieg może stanowić doskonałą okazję do oswojenia dziecka z gabinetem i pracą lekarza stomatologa.