Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów

Czy warto lakierować zęby?

Odpowiedź jest jednoznaczna – TAK. Lakierowanie zębów to egzogenne (zewnętrzne) wprowadzanie jonów fluoru do organizmu. W odróżnieniu od endogennego (tu jony fluoru wprowadzamy do organizmu z pokarmem i płynami) zapewnia kontakt tego cennego pierwiastka bezpośrednio z powierzchnią zęba, co powoduje przebudowę struktury zęba, która jest kilkukrotnie wytrzymalsza na działanie kwasów i bakterii próchnicowych. Lakierowanie powinno się przeprowadzać 2-4 razy w roku. Zabieg ten potrafi zredukować próchnicę nawet o 40%. Przed wykonaniem fluorowania konieczne jest dokładne oczyszczenie zębów z kamienia i osadu.

Jakie są wskazania do lakierowania zębów?

Warto zaznaczyć, że lakierowanie zębów wskazane jest nie tylko dla dzieci, ale również dla pacjentów dorosłych, o czym poniżej. Wskazania do lakierownia:
  1. wysokie ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia;
  2. złe nawyki dietetyczne u dorosłych;
  3. noszenie aparatów ortodontycznych;
  4. użytkowanie protez ruchomych;
  5. obnażenie szyjek zębów;
  6. próchnica początkowa;
  7. przyjmowanie leków powodujących suchość w jamie ustnej;
  8. choroba przyczyniająca się do suchości w jamie ustnej;
  9. radioterapia głowy lub szyi.

Czy są jakieś różnice w lakierowaniu zębów u dorosłych i u dzieci?

U dzieci stosuje fluor w postaci żelu fluorowego o jasnożółtej barwie (miodu) ułatwiającej stomatologowi kontrolę ilości aplikowanego preparatu. Fluor stosowany u dzieci jest dla nich całkowicie bezpieczny, nie stwarza żadnego ryzyka przy przypadkowym połknięciu. Lakier fluorowy używany u dorosłych jest bezbarwny i po zabiegu nie jest widoczny. Lakierowanie zębów u dzieci powinno przeprowadzać się raz na trzy miesiące, natomiast u dorosłych raz na sześć miesięcy.

Czym się różni lakierowanie od lakowania zębów? Czy jeden zabieg zastępuje drugi?

Ze względu na zbieżność nazw są to często mylone przez pacjentów zabiegi. W odróżnieniu od lakowania, mającego na celu zabezpieczenie bruzd, lakierowanie stanowi element profilaktyki fluorowej, czyli zwiększenia liczby jonów fluorowych zawartych w szkliwie. Lakierem zawierającym duże stężenie fluoru pokrywa się wszystkie powierzchnie zębów. Zawarty w nim fluor jest wbudowywany w szkliwo czyniąc je mniej podatnym na rozpuszczanie przez kwasy. Lakowanie wykonuje się raz na kilka lat, natomiast zalecenia dotyczące lakierowania mówią o powtarzaniu tego zabiegu raz na pół roku. Lakuje się zęby przedtrzonowe i trzonowe, lakieruje się wszystkie zęby. Lakowanie głównie dotyczy dzieci (u dorosłych jedynie zęby ósme), natomiast lakierowanie w takim samym stopniu jest zalecane dzieciom, jak i dorosłym. Lakowanie i lakierowanie wzajemnie się uzupełniają. Oba zabiegi są bardzo istotne w nowoczesnej profilaktyce stomatologicznej. Więcej informacji o lakowaniu zębów.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share