Korony protetyczne

Korony protetyczne

Korona protetyczna – co oznacza?

Korona protetyczna zastępuje ząb pacjenta po rozległym leczeniu kanałowym, złamaniu, widocznym przebarwieniu czy całkowitym jego braku.

Korona protetyczna jest wykonana z porcelany, ma podbudowę z tlenku cyrkonu lub metalu i nakładana jest na ząb. Dzięki najwyższej jakości materiałom, z których jest wykonywana, korona protetyczna osłania ząb, wzmacnia go i odtwarza jego naturalny, zdrowy wygląd. Aby wykonać koronę protetyczną, trzeba ząb oszlifować. Wykonuje się to w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Komfort użytkowania koron protetycznych jest taki sam jak własnego uzębienia.

Jakie są rodzaje koron protetycznych?

Najczęściej stosowane obecnie są korony porcelanowe na podbudowie metalowej (nie uczulającej stali) oraz korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu (gwarantujące najlepszy efekt wizualny, nie przebarwiające dziąsła, trwałe i wytrzymałe). Wybór pomiędzy nimi powinien zawsze nastąpić po konsultacjach ze lekarzem stomatologiem w ramach konkretnego przypadku. W przypadku konieczności zastosowania tymczasowego uzupełnienia, stosuje się tzw. “tymczasówki” – tymczasowe korony akrylowe wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Gwarantują one komfort pacjentowi, zapewniając właściwą estetykę na czas wykonania docelowej korony protetycznej w laboratorium.

Osobną grupę stanowią korony protetyczne mocowane na implantach za pomocą specjalnych łączników implantologicznych. Na implantach mocuje się korony porcelanowe na podbudowie stalowej lub korony pełnoceramiczne na podbudowie z tlenku cyrkonu. Więcej informacji o implantach.

Jakie są różnice między koroną a mostem protetycznym?

Korona protetyczna jest zawsze pojedyncza i obejmuje jeden ząb. Most protetyczny to ipołączenie kilku koron, przy czym co najmniej jedna korona musi mieć oparcie na żywym zębie, który zostaje oszlifowany. Most protetyczny może odbudowywać jeden, dwa lub kilka zębów obok siebie i zawsze składa się z co najmniej 2 lub więcej koron protetycznych.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share