Kiretaż to wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg prowadzący do oczyszczenia patologicznych kieszonek i ich spłycenia, podczas którego możliwe jest usunięcie chorobowo zmienionych fragmentów dziąsła. Choroby przyzębia są różne, ale zwykle przyczyną ich wystąpienia jest nagromadzenie płytki bakteryjnej. Stany zapalne mogą spowodować zniszczenie kości stanowiącej podporę naturalnych zębów, a nieleczone choroby prowadzą do ubytków kości wyrostka zębodołowego i utraty zębów.
Jakie są rodzaje kiretażu?
Kiretaż zamknięty
Najczęściej wykonywanym zabiegiem w chirurgicznym leczeniu chorób przyzębia z dziedziny periodontologii jest kiretaż zamknięty. Stosuje się go, gdy u pacjenta pojawiły się już kieszonki przyzębne, ale ich głębokośc nie przekracza 5mm. Zabieg kiretażu to oczyszczenie kieszonki między innymi z kamienia nazębnego i innych substancji, które odpowiadają za wystąpienie stanu zapalnego. Kiedy kieszonki są już oczyszczone, stan zapalny ustępuje, a rana może się zagoić. Kiretaż zamknięty przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten nie jest inwazyjny w stosunku do tkanek otaczających ząb i nie wpływa na ogólny stan pacjenta.
Kiretaż otwarty
Zabieg kiretażu otwartego wykonuje się, gdy głębokość kieszonek przyzębnych przekracza 5mm, a zatem ich dokładne oczyszczenie pod kontrolą wzroku jest niemożliwe. Zabieg ten jest niezwykle skuteczny w pozbyciu się stanu zapalnego, co powoduje zahamowanie choroby przyzębia. Kiretaż otwarty polega na przecięciu i odsunięciu na czas zabiegu tkanki dziąsła, dzięki czemu uzyskuje się dostęp do korzenia zęba i kości, która go otacza. Korzeń zęba zostaje oczyszczony metodą „scaling and planning”, w ten sposób usuwa się kamień nazębny i inne substancje, które negatywnie wpływają na przyłączenie korzenia zęba do wiązadeł przyzębia oraz wygładza powierzchnię korzenia. W zależności od wielkości ubytku kości, w miejscu brakującej kości może zostać umieszczony zostaje materiał kościozastępczy, a następnie dopasowuje się tkankę dziąsła i zszywa miejsce kiretażu. Wówczas rozpoczyna się proces gojenia.