Implanty zębowe – czym są? Budowa i rodzaje

Implanty zębowe – czym są? Budowa i rodzaje

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to nowoczesna gałąź stomatologii. Dzięki  nim możliwa jest doskonała rekonstrukcja brakującego uzębienia.

Implant zęba to tytanowa śruba wkręcana przez lekarza implantologa w kość szczęki lub żuchwy. Implant zastępuje korzeń zęba. Dopiero przymocowana do samego implantu porcelanowa korona stanowi wraz z nim kompletną rekonstrukcję zęba.

Podstawową zaletą implantów zębowych Warszawa jest ich wysoka trwałość oraz komfort użytkowania przez wiele lat.

Implanty stomatologiczne są bezpieczne nawet dla alergików – wykonane z z tytanu nie powodują uczuleń i są doskonale przyjmowane przez organizm człowieka. Stosowane przez nas szwajcarskie implanty Straumann gwarantują wysoką jakość zabiegu implantacji i późniejsze wieloletnie funkcjonowanie implantu wraz z koroną porcelanową.

Zabieg wszczepienia implantu możliwy jest do przeprowadzenia niemal u każdego pacjenta. Jeśli wybierzesz zaufanego i doświadczonego lekarza implantologa w Warszawie, możesz liczyć na profesjonalny, bezbolesny zabieg w czasie skróconym do niezbędnego minimum.

Jak założyć implanty zębowe?

  1. Po pierwsze zapraszamy na konsultację do naszego eksperta od implantologii. Lekarz chirurg implantolog powinien mieć certyfikat świadczący o przeszkoleniu w danym systemie implantologicznym, którego używa.
  2.  Po drugie warto upewnić się, czy oferowany system implantologiczny posiada polskie oraz międzynarodowe certyfikaty. Dzięki temu zyskasz pewność, że wykorzystane implanty są sprawdzonym materiałem medycznym dobrze tolerowanym przez organizm. Implanty Straumann czy Neobiotech, jakie rekomendujemy naszym pacjentom, są sprawdzone i funkjonują już od kilkudziesięciu lat na całym świecie. Naszym dodatkowym atutem jest status kliniki partnerskiej firmy Straumann.
  3.  Po trzecie w trakcie wizyty u lekarza stomatologa warto zapytać o wszystkie możliwości uzupełnienia brakującego zęba, pokazanie „za” i „przeciw” możliwych metod. W trakcie spotkania z pacjentem lekarze w Nova Estetica dokładnie omówią z Tobą również koszty leczenia i na tej podstawie zostać opracowany plan leczenia. W leczeniu z zakresu implantologii koszt całkowity jest rozłożony w czasie, zgodnie z przeprowadzanymi etapami leczenia. Oddzielnie płacimy za część chirurgiczną (założenie implantu) i za protetyczną (wykonanie korony na implancie).
  4. Po czwarte pozostaje już tylko umówienie dogodnego terminu wizyty w naszej klinice na zabieg implantologiczny.

Naszym Pacjentom oferujemy bezpieczny system kredytowania leczenia implantologicznego – MEDIRATY

Z czego jest zbudowany implant?

Podstawowym materiałem z jakiego robione są implanty jest tytan, ponieważ jest to jedyny pierwiastek, łączący w sobie dwie ważne cechy:
  1. Jest doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje elementów tytanowych jako „ciała obcego”. Układ odpornościowy organizmu „nie widzi” tytanu, nie może go dzięki temu „odrzucić”.
  2. Jest bardzo wytrzymały, znosi wszystkie obciążenia, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów (np. w przypadku silnego gryzienia pokarmu).
Odpowiedni dobór rodzaju implantu i technika samego zabiegu z doświadczeniem implantologa pozwala minimalizować niepowodzenia. Sukces leczenia to zintegrowanie wszczepu (implantu zęba) z kością pacjenta. W okresie gojenia się okolicy pozabiegowej jak i w trakcie późniejszego użytkowania implantu bardzo ważne jest, aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej i stosować się do zaleceń po zabiegu. Brak higieny lub palenie papierosów mogą spowodować utratę implantów zębowych. Dlatego wszystkim pacjentom, u których zastosowaliśmy leczenie implantologiczne zalecamy zakup urządzenia wspomagającego higienę – irygatora wodnego.

Jaki system implantów wybrać?

Decyzję o wyborze najlepszej metody zawsze podjąć musi pacjent po konsultacji ze specjalistą. W klinice NOVA ESTETICA wykorzystujemy najnowocześniejszy i najbardziej zaawansowany technologicznie system Straumann i Neobiotech. Jesteśmy w stanie pomóc również Pacjentom z wszczepionymi implantami Ankylos i Bicon. Poniżej opisujemy możliwości rekonstrukcji protetycznej z implantem:
  1. Korony System „jedna korona na jeden implant” stosowana jest najczęściej w przypadku braku pojedynczych zębów.
  2. Mosty protetyczne Przy dwóch lub większej ilości brakujących sąsiednich zębów, istnieje możliwość wykonania mostu protetycznego, który będzie opierał się na pojedynczym implancie.
  3. Protezy Jeśli brakuje nam wielu zębów, stosunkowo niedrogą, jak również dość nieskomplikowaną metodą jest wstawienie pełnej protezy zatrzaskowej (lub protezy opartej na specjalne belce), przymocowanej do kilku implantów (proteza overdenture)

Nasi specjaliści w dziedzinie implantologii

Jeśli interesują Cię implanty zębów w Warszawie, zapraszamy do Kliniki Nova Estetica na konsultację.

Sebastian Łapiński - ZnanyLekarz.pl

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Najczęściej w szczęce górnej, po założeniu implantu, należy odczekać ok. 4-6 miesięcy, następnie odsłonić wszczepiony implant i dopiero wówczas wykonać uzupełnienie protetyczne. W szczęce dolnej, czyli żuchwie, proces ten skrócony jest do 1-3 miesięcy. Dla komfortu pacjenta można czas funkcjonowania bez uzębienia skrócić nawet do zera (w przypadku podatności warunków u pacjenta), czyli tego samego dnia założyć implanty i na nich wykonać uzupełnienie protetyczne (odbudowa natychmiastowa). Zdarza się, że proces rekonstrukcji uzębienia na wszczepach nie jest szybki (może trwać nawet do dziewięciu miesięcy). Jednak ze względu na wysoki odsetek powodzeń tego rodzaju leczenia, sięgający ok. 95% oraz znakomity wzrost komfortu funkcjonowania na co dzień pacjenta, warto uzbroić się w cierpliwość.

Czy wszczepienie implantów jest bolesne?

Implantacja nie jest dużą ingerencją w organizm. Zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Wszczepienie implantu to zabieg chirurgiczny, wymaga założenia kilku szwów. W pierwszej i drugiej dobie może wystąpić niewielki obrzęk i bolesność operowanej okolicy. Nie jest to znaczna dolegliwość, zwłaszcza, jeśli pacjent stosuje się do naszych zaleceń pozabiegowych. Po 7-14 dniach w trakcie krótkiej kontroli zdejmowane są szwy. Przez kolejne 4-6 miesięcy wszczepy wgajają się, są odsłaniane. Możliwy jest wówczas ostatni etap odbudowy zęba – korona protetyczna na implancie.

Jakie są przeciwwskazania do implantacji?

Nie należy stosować leczenia protetycznego implantami u osób chorujących przewlekle na tzw. schorzenia ogólnoustrojowe – nowotwory, AIDS, cukrzycę, nadciśnienie, osteoporozę, choroby psychiczne. Wymagają one indywidualnej decyzji lekarza implantologa na podstawie odpowiednich badań pacjenta oraz właściwej opieki przed i po zabiegu implantologicznym. Nie powinno się wszczepiać implantów również nałogowym palaczom, alkoholikom, alergikom, chorym na chorobę reumatyczną (pod każdą jej postacią), chorobę wieńcową, osobom po 65 roku życia i wszystkim zdrowym – ale młodym, którzy jeszcze rosną. Wiąże się to z dużym odsetkiem niepowodzenia.

Co jeśli jest zbyt mało kości, by założyć implant?

Brak nawet jednego zęba przez dłuższy czas powoduje stopniowy zanik kości w okolicy luki – dziąsło staje się zapadnięte. Chcąc uniknąć konsekwencji zaników kostnych jedynym sposobem jest jak najszybsze wprowadzenie implantu tuż po wygojeniu kości po utraconym zębie. Co ważne – żadna tradycyjna metoda protezowania (most, proteza ruchoma) nie jest w stanie zahamować zaniku tkanki kostnej. Jeśli kość zaniknie, stosuje się wówczas chirurgiczną metodę tzw. sterowanej regeneracji kości, która to daje możliwość miejscowej odbudowy ubytków dzięki zastosowaniu naturalnych przeszczepów kostnych z innych rejonów ciała lub (co jest mniej inwazyjne dla pacjenta) specjalnych substancji pobudzających wzrost kości w ściśle określonej lokalizacji (materiał kościozastępczy).

Kiedy warto zdecydować się na implanty?

Implanty są najlepszą formą uzupełnienia braków uzębienia u zdecydowanej większości pacjentów. Największą zaletą implantów jest ich trwałość oraz wygoda użytkowania. Swoje właściwości implanty zawdzięczają głównie temu, że pozwalają podczas jedzenia przenosić nacisk na kości szczęki lub żuchwy, podobnie jak ma to miejsce przy naturalnych zębach. Implanty są dobrą formą inwestycji we własne zdrowie.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share