Co oznacza wizyta higienizacyjna?
Wizyta higienizacyjna w gabinecie stomatologicznym jest to wizyta, podczas której higienistka stomatologiczna usuwa złogi nazębne (kamień, osad) odkładające się na zębach. Udzielane są w jej trakcie porady oraz instruktaż w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Po badaniu następuje nauka efektywnego szczotkowania – dobierana jest optymalna, indywidualna metoda szczotkowania zębów (wraz z odpowiednim modelem szczoteczki) oraz nitkowania, w zależności od potrzeb, stanu jamy ustnej oraz możliwości manualnych pacjenta. Instruktażowi towarzyszy demonstracja na modelu lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta. Często również podczas takiej wizyty pacjent ma wybarwiane specjalną tabletką zęby, aby zobaczyć, w których miejscach nie domywa zębów w sposób właściwy.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej?
Codzienna higiena jamy ustnej to dokładne szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie przez 2 minuty szczoteczką o średnim lub miękkim włosiu z odpowiednią pastą do zębów. To także codzienne nitkowanie zębów oraz stosowanie fluorkowych płynów do płukania jamy ustnej.
Jaką szczoteczkę wybrać?
Właściwe szczotkowanie jest najskuteczniejszym sposobem utrzymania higieny jamy ustnej, co pomaga ograniczyć ryzyko powstania próchnicy zębów i chorób przyzębia – głównej przyczyny utraty zębów. Do usuwania płytki bakteryjnej, miękkich nalotów i resztek pokarmowych należy używać właściwej szczoteczki oraz pasty zawierającą fluor.
Szczoteczki mają włosie miękkie oraz średniej twardości, włosie ustawione jest w pęczki w kilku rzędach – przycięte w różny sposób. Rękojeści są albo proste, albo mogą być wygięte w dwóch lub w trzech miejscach.
Właściwie rodzaj szczoteczki, głównie pod kątem twardości, powinna zalecać higienistka lub lekarz – zależnie od stanu zębów i dziąseł. Jeśli jama ustna jest zdrowa, szczoteczka powinna być średniotwarda, a część pracująca raczej mała, tzn. dla dorosłych około 2,5 cm długości, Łatwiej można się wówczas nią posługiwać i dostać się do każdej powierzchni zęba.
Szczoteczkę do zębów trzeba wymieniać co 3 miesiące, zawsze po chorobie. Nową szczoteczkę należy umyć dokładnie w ciepłej wodzie.
Jakie są najskuteczniejsze i najczęściej preferowane sposoby szczotkowania?
Wyróżniamy różne metody szczotkowania zębów:
- Metoda roll wskazana jest dla młodzieży i dorosłych ze zdrowym przyzębiem. Jest najmniej szkodliwa ze wszystkich sposobów szczotkowania. Część pracującą szczoteczki należy ułożyć pod kątem 45° do płaszczyzny zębów; na powierzchni przedsionkowej i później językowej, częściowo na dziąśle, częściowo na okolicy przyszyjkowej, możliwie jak najdalej od płaszczyzny zgryzu.
- Następnie wykonujemy ruch obrotowo-wymiatający zaczynając od górnej części zębów. Czynność tę powtarzamy kilka razy na tym samym odcinku, po czym przesuwamy szczoteczkę tak, aby oczyścić cały łuk szczęki, a potem żuchwy.
- Metodą poziomą czyścimy powierzchnie żujące zębów bocznych. Część pracującą szczoteczki kładziemy wzdłuż długiej osi zębów na powierzchniach żujących zębów bocznych i szczotkujemy tam i z powrotem. Możemy delikatnie wykonywać ruchy obrotowe.
- Powierzchnie językowe zębów przednich szczotkujemy metodą pionową. Część pracującą szczoteczki przykładamy pionowo do powierzchni językowych zębów przednich, czyli wzdłuż długich osi zębów i delikatnie wymiatamy resztki pokarmowe.
Czy szczotkowanie tylko zębów jest wystarczające?
Zdecydowanie nie. Szczotkować należy również język. Grzbiet języka jest jednym z głównych siedlisk drobnoustrojów w jamie ustnej i źródłem ich rozsiewania, szczególnie wówczas, gdy pokryty jest nalotem.
Pacjenci z protetycznymi uzupełnieniami uzębienia czy z wrodzonymi bądź nabytymi schorzeniami języka, szczególnie powinni dbać o higienę jamy ustnej.
Polecamy w tym przypadku skrobaczki. Działanie tych „zamiataczy języka” wpływa pozytywnie nie tylko na higienę jamy ustnej, ale może również obniżyć ryzyko chorób dziąseł.
Jaka jest rola pasty w szczotkowaniu?
Pasty do zębów są najbardziej popularnym i powszechnym dodatkiem stosowanym do codziennego szczotkowania zębów. Pasty do zębów muszą spełnić następujące wymagania:
- Właściwości oczyszczające powierzchnię zębów z osadów i złogów.
- Zwiększenie odporności zębów na próchnicę.
- Korzystny wpływ na dziąsła.
- Przeciwdziałanie lub ograniczenie odkładania miękkich i twardych złogów nazębnych.
- Brak szkodliwego działania na szkliwo i błonę śluzową jamy ustnej.
- Odpowiedni smak i zapach.
Jakiej pasty należy używać?
Dzieci poniżej 5 roku życia powinny używać past zawierających mniejszą ilość fluoru (od 500 do 600 ppm), np. ponieważ nie potrafią dokładnie jej płukać i wypluwać. Dlatego czyszczenie zębów przez małe dzieci powinno być nadzorowane przez rodziców, a ilość pasty jednorazowo użytej nie może przekraczać wielkości ziarnka groszku. Opiekunowie muszą także czuwać nad wypluwaniem zawartości jamy ustnej w czasie szczotkowania. Jest to szczególnie ważne wówczas, gdy źródłem fluoru jest także dieta. Nie poleca się stosowania u dzieci past o smakach przypominających słodycze, owoce itp., gdyż zwiększa to prawdopodobieństwo jej połknięcia.
Dzieci powyżej 8 roku życia mogą używać past dla dorosłych z dużą zawartością fluoru, pod warunkiem że nie zażywają dodatkowo tabletek z fluorem oraz potrafią dobrze płukać buzię.
Wiele gotowych płukanek jako środek stabilizujący zawiera alkohol w stężeniu 4% – 27%. Dla dzieci i osób z suchością jamy ustnej polecane są te pozbawione alkoholu (już dostępne na naszym rynku).
W naszej klinice dostępne są również specjalne płukanki zalecane po zabiegach chirurgicznych w obrębie jamy ustnej.