Gaz rozweselający – Poradnik

Na czym polega znieczulenie gazem rozweselającym?

Polega na podaniu podtlenku azotu, który wprowadza dziecko w stan przyjemnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Staje się ono spokojne i zobojętniałe na wszystko, co się dzieje wokół niego. Możliwe jest wówczas przeprowadzenie drobnych zabiegów stomatologicznych (np. leczenie próchnicy powierzchownej), jak i podanie silniej działającego znieczulenia, niezbędnego do przeprowadzenia bardziej złożonego zabiegu. Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach od zakończenia inhalacji. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.

Gaz rozweselający z powodzeniem można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt i współpracują z lekarzem. Do aplikacji podtlenku azotu niezbędne jest nałożenie na nos specjalnej maseczki. Nie może się to odbywać na siłę, gdyż zmniejsza to skuteczność znieczulenia. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia maluchów.

Jak przygotować dziecko do znieczulenia gazem rozweselającym?

Podstawowe zalecenia przed znieczuleniem gazem rozweselającym:

nie jeść co najmniej 3 godziny (oraz nie pić 2 godziny) przed planowanym zabiegiem
dzieciom musi towarzyszyć osoba dorosła
nie należy zakładać ubrań ciasno przylegających do ciała
dla podniesienia granicy bezpieczeństwa należy powstrzymać się od prowadzenia pojazdów do końca dnia

Dla kogo jest polecane to znieczulenie?

Szczególnie polecany jest dla małych pacjentów wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres. Pomocna jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada ryzyko ataku spowodowanego stresem. Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres oraz – co najważniejsze – nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Gaz rozweselający z powodzeniem może być stosowany również u pacjentów dorosłych.

Jakie są przeciwwskazania do zastosowania gazu rozweselającego w znieczuleniu?

Te najważniejsze to:

Przeziębienie, przerost migdałków gardłowych – niedrożności górnych dróg oddechowych
I trymestr ciąży
Choroby psychiczne
Stwardnienie rozsiane, porfiria, miastenia gravis
Rozstrzenie oskrzelowe, rozedma płuc
Alkoholizm
Brak współpracy pacjenta