Wybielanie lampą Beyond - promocja!
Jakie są metody na poprawienie estetyki mojego uśmiechu?
Nowoczesna stomatologia estetyczna, dla uzyskania najlepszych efektów, łączy różne techniki korygujące problemy związane z uśmiechem powodującym kompleksy. Są to:
- wybielanie zębów
- wykonywanie licówek, koron i mostów (leczenie protetyczne)
- leczenie implantologiczne
- techniki periodontologiczne (poprawa kondycji i kształtu dziąseł)
- zastosowanie nowoczesnych kompozytów (zmiana kształtu i koloru zębów)
- ortodoncję (wyprostowanie nierówności uśmiechu)
- inne zaawansowane techniki stomatologiczne
W ramach każdej grupy wyróżnia się różne poziomy ciemnych odcieni, w której prawie każdy odnajdzie swój własny kolor zębów.
Korzystając z takiej skali można przyporządkować swój obecny kolor zębów do odpowiedniego koloru na wykresie. Dzięki temu możemy porównać odcień zębów przed i po wybielaniu.
Jakie czynniki mają wpływ na kolor zębów?
Niektórzy od urodzenia mają zęby bardziej „żółte” niż inni, zęby żółkną również wraz z wiekiem. Istnieje wiele czynników, które mogą mieć wpływ na naturalny kolor zębów.
Przyczyny przebarwień mogą być ogólne i miejscowe.
Ogólne przyczyny przebarwień zębów
- Przebarwienia tetracyklinowe, powstają po zadziałaniu antybiotyków z tej grupy na zawiązki zębów mlecznych lub stałych. Przybierają postać żółtych, żółto-brązowych, brązowych lub szarych plam na zębach dzieci, u których stosowano taką kurację w pierwszych siedmiu latach życia lub których matkom podawano te leki w okresie ciąży. Są to przebarwienia trudne do wybielenia.
- Fluoroza – jest chorobą zębów związaną z nadmiernym gromadzeniem fluoru w organizmie, podczas tworzenia szkliwa i mineralizacji zębów. Wysokie stężenie fluoru powoduje początkowo utratę połysku i przezroczystości szkliwa. Dopiero później na powierzchni szkliwa powstają kredowobiałe, a następnie brunatne plamy.
- Niedostateczna higiena, niewłaściwa dieta, używki. Zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, palenie papierosów, picie dużych ilości kawy, herbaty oraz spożywanie pokarmów barwiących: czerwonego wina, kolorowych napojów, malin, jagód, buraczków itp.. To wszystko w połączeniu ze złą higieną jamy ustnej powoduje powstawanie płytki nazębnej, podatnej na przebarwienia. Dość łatwo ulegająca jednak one wybieleniu.
- Przebarwienia zębów związane z wiekiem. Ciemniejszy kolor zębów związany z przyrastającym wiekiem pacjentów jest wynikiem przebarwień zewnętrznych oraz cieńszego i bardziej przeziernego szkliwa. Zęby przybierają barwę od żółtej do brązowej lub jeszcze ciemniejszą.
- Choroba hemolityczna noworodków.
- Porfiria wrodzona.
- Ostre choroby gorączkowe.
Miejscowe przyczyny przebarwień zębów
Próchnica zęba – zęby przybierają wówczas barwę żółtawą lub brunatną.
Miazga w rozpadzie zgorzelinowym. Korona przybiera barwę szarą. Dzieje się tak w wyniku rozkładu produktów krwawienia w kanalikach zębinowych.
Miazga martwa w jamie zęba (po leczeniu kanałowym lub po urazie zęba).
Niektóre leki i materiały stosowane do wypełnień kanałów korzeniowych.
Urazowe uszkodzenie zawiązków zębów. Przebarwienie zębów stałych głównie siekaczy.
Niesymetryczne rozmieszczenie zmian.