Leczenie kanałowe pod mikroskopem 15% taniej
Endodoncja, czyli leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto? Jaka jest cena?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia stomatologicznego. Tego rodzaju terapia ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest zminimalizowanie ryzyka powikłań, które w leczeniu endodontycznym zdarzają się często. Endodoncja mikroskopowa jest dostępna w każdej dobrej klinice stomatologicznej.
Endodoncja to dział stomatologii, który zajmuje się leczeniem chorób miazgi zęba, czyli tkanek położonych w jego wnętrzu. Podstawowym zabiegiem endodontycznym jest leczenie kanałowe. Przeprowadza się je u osób z dużymi ubytkami próchniczymi, martwicą miazgi lub złamaniem zęba. W takich przypadkach tylko dzięki niemu można uratować zęba przed usunięciem. Specjalista od leczenia kanałowego to endodonta.
Jak wygląda leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest metodą leczenia nieodwracalnych zapaleń miazgi zęba. Jego celem jest usunięcie chorej struktury znajdującej się we wnętrzu zęba i zastąpienie jej biozgodnym wypełnieniem, które uniemożliwia wnikanie drobnoustrojów do tkanek okołowierzchołkowych. Leczenie kanałowe wymaga od endodonty dużej precyzji, ponieważ przeprowadzane jest bardzo małymi narzędziami w trudno dostępnej części zęba.
Leczenie kanałowe pod mikroskopem jest uznawane za jedną z najnowocześniejszych metod terapii. Wykorzystuje się w nim wysokiej klasy mikroskop, który powiększa pole operacyjne nawet dwudziestokrotnie. Dzięki temu endodonta może zajrzeć w głąb kanałów zęba oraz dokładnie ocenić ich stan.
Leczenie zęba pod mikroskopem poprzedzone jest dokładną diagnostyką. Lekarz ocenia stan jamy ustnej oraz analizuje wyniki badań obrazowych (zdjęcie rentgenowskie lub tomografia). Następnie podaje znieczulenie miejscowe i wykonuje otwór w koronie zęba, aby móc dostać się do tkanek położonych wewnątrz. Kolejne etapy leczenia kanałowego pod mikroskopem to:
- usunięcie zmienionej chorobowo miazgi
- płukanie kanału środkiem dezynfekującym
- suszenie kanału
- wypełnienie kanału materiałem biozgodnym
- wykonanie kontrolnego zdjęcia rentgenowskiego
- uzupełnienie ubytku w koronie zęba materiałem kompozytowym
Przez wiele lat lekarze wykonywali leczenie kanałowe bez mikroskopu. Metoda ta wiązała się jednak z dużym odsetkiem powikłań, które pojawiały się już w trakcie zabiegu.
Ile kosztuje leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem zależy od ilości kanałów zębowych do opracowania. Koszt różni się także nieznacznie w zależności od kliniki czy miasta. Należy liczyć się z tym, że endodoncja mikroskopowa może kosztować 600–1400 zł.
Czy leczenie kanałowe pod mikroskopem boli?
Leczenie kanałowe wielu pacjentom kojarzy się negatywnie z powodu bólu. Należy jednak pamiętać, że nowoczesna endodoncja przeprowadzana jest zawsze w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu nieprzyjemne doznania w trakcie zabiegu zredukowane są do minimum.
Ból może pojawić się po leczeniu kanałowym pod mikroskopem ze względu na dużą ingerencję w tkanki. Stomatolog przygotowuje pacjenta na taką możliwość, wydając receptę na środki przeciwbólowe. Pacjent może skorzystać także z domowych sposobów, np. z zimnych okładów.
Czy warto zdecydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem?
Mikroskopowe leczenie kanałowe ma wiele zalet. Najważniejszą z nich jest bezpieczeństwo pacjenta. Powiększenie pola operacyjnego umożliwia większą dokładność, co minimalizuje ryzyko pojawienia się powikłań w trakcie i po zabiegu (np. niedokładnego oczyszczenia kanałów).
Leczenie kanałowe pod mikroskopem umożliwia także terapię ciężkich przypadków, w których wypełnienie kanału metodami klasycznymi jest trudne, a nawet niemożliwe. Dzięki temu wielu pacjentów może uniknąć ekstrakcji zęba.