Ciąża a stomatolog

Ciąża a stomatolog

Dlaczego wizyta u stomatologa w trakcie ciąży jest taka ważna?

Jest ważna, bo ma wpływ bezpośrednio na stan uzębienia dziecka przyszłej mamy. O fakcie bycia w ciąży trzeba poinformować lekarza stomatologa.

Optymalny termin wizyty wypada pomiędzy czwartym a szóstym miesiącem ciąży, ponieważ jest to najbezpieczniejszy okres na podejmowanie jakiegokolwiek leczenia u pacjentek ciężarnych. Leczenie stomatologiczne niewskazane jest w ostatnim trymestrze ciąży. W ostatnich trzech miesiącach ciąży długie siedzenie na fotelu stomatologicznym może być niewygodne.

Podczas pierwszego trymestru zazwyczaj nie zaleca się prześwietleń RTG, dentystycznych środków znieczulających, środków przeciwbólowych i antybiotyków (zwłaszcza tetracykliny) – chyba, że jest to medycznie uzasadnione.

Jeżeli konieczna jest nagła wizyta u stomatologa, przed przybyciem poinformuj personel gabinetu o swojej ciąży. Wskazany jest w przypadku ciąży szeroki wywiad medyczny – nawet u stomatologa. Być może przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia stomatolog będzie chciał skonsultować się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę. Jeżeli stomatolog przepisze lekarstwa, nie należy przekraczać przepisanej dawki.

Co można zrobić, aby uniknąć kłopotów z uzębieniem w okresie ciąży?

Zęby i dziąsła wymagają szczególnej opieki w okresie ciąży. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, przestrzeganie zdrowej diety oraz regularne wizyty u stomatologa pomogą ograniczyć problemy z zębami i dziąsłami, które często mogą pojawić się podczas ciąży. Wskazane są również regularne zabiegi higienizacyjne w gabinecie – skaling, piaskowanie i fluoryzacja zębów.

Jakie problemy zdrowotne jamy ustnej mogą pojawić się w trakcie ciąży?

W trakcie ciąży występuje podwyższone ryzyko pojawienia się zapalenia dziąseł, ponieważ wyższy poziom hormonów powoduje, że dziąsła w nadmierny sposób reagują na czynniki drażniące, jakie znajdują się w płytce nazębnej. Może to być ciążowe zapalenie dziąseł, które objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem oraz krwawieniem dziąseł, nawet przy delikatnym szczotkowaniu. Jego główną przyczyną jest często dużo silniej odkładająca się płytka nazębna. Objawy te najczęściej pojawiają się w 2 lub 3 trymestrze ciąży i zanikają po porodzie. Pomaga dbanie o czystość zębów, zwłaszcza w okolicach linii dziąseł.

Jakie zabiegi higieniczne są polecane w czasie trwania ciąży?

W trakcie ciąży należy zwrócić szczególną uwagę na zabiegi higieniczne, zarówno te przeprowadzane w domu, jak i w gabinecie stomatologicznym. W profilaktyce domowej bardzo ważne jest szczotkowanie zębów z użyciem past fluorkowych – najlepiej po każdym posiłku, lub przynajmniej dwa razy dziennie. Bardzo ważne jest stosowanie dodatkowych przyborów i preparatów higienicznych w postaci nitek dentystycznych, wykałaczek czy płukanek.

Zabiegi zmniejszające ryzyko wystąpienia choroby próchnicowej to profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego oraz lakierowanie zębów u higienistki stomatologicznej.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share