Ból zębów

Ból zębów

Jak mam postąpić, gdy zaczyna mnie boleć ząb?

Nasze zalecenia:

  1. Wypłucz jamę ustną wodą z resztek jedzenia, które mogą znajdować się w ubytku próchnicowym.
  2. Użyj nici dentystycznej lub szczoteczki międzyzębowej do usunięcia resztek pokarmowych spomiędzy zębów.
  3. W przypadku obrzęku (opuchlizny) przyłóż zimny kompres na policzek od strony bólowej.
  4. Niedozwolone jest umieszczanie aspiryny lub innego środka przeciwbólowego na bolący ząb lub dziąsło, gdyż może to wywołać podrażnienie tkanek miękkich.
  5. Przyjmij łagodny preparat przeciwbólowy, jeśli nie jesteś w stanie funkcjonować z bólem.
  6. Niezwłocznie odwiedź stomatologa.

Co zrobić, gdy moje dziecko boli ząb?

Przede wszystkim zachować spokój i uważnie obserwować zachowanie dziecka. Ból jest często trudny do zlokalizowania u dzieci. W przypadku dużego natężenia bólu można podać dziecku bezpieczny i skuteczny lek przeciwbólowy, który dodatkowo obniża gorączkę. Na rynku dostępne są preparaty w formie kropli, czopków i syropów. Co ważne – w żadnym wypadku nie należy podawać dzieciom aspiryny. Lekarze podejrzewają, że w przypadku dzieci może ona odpowiadać za występowanie rzadkiego, choć bardzo groźnego zespołu Reya, któremu towarzyszy ciężkie uszkodzenie wątroby i mózgu.

Warto spróbować ustalić, który dokładnie ząb sprawia ból dziecku i udać się jak najszybciej do dentysty, szczególnie w przypadku dużego natężenia bólu i zawsze w sytuacji nas niepokojącej w zakresie stanu uzębienia dziecka.

Boli mnie ząb przy nagryzaniu? Co to znaczy?

Warto udać się wówczas do stomatologa, gdyż przyczyn może być wiele. Najbardziej prawdopodobna wydaje się być zaawansowana choroba miazgi. Stan ten wymaga jak najszybszej wizyty u stomatologa i wiążę się z leczeniem kanałowym bolącego zęba. Ból może pojawiać się w zębach objętych znacznym procesem próchnicowym, jak również w zębach leczonych wcześniej zachowawczo (czyli tych, w których są już jakieś wypełnienia) oraz w zębach z pozoru zupełnie zdrowych (ale drażnionych często skrajnymi temperaturami bądź narażonych na zbyt duży nacisk związany z wadą zgryzu i nieprawidłowymi proporcjami zgryzowymi).

Podobne objawy daje czasem silnie przekrwiona brodawka międzyzębowa, która silnie reaguje na skutek przekrwienia podczas żucia pokarmów. Stan ten również wymaga szybkiej interwencji lekarza, który zabezpieczy chorą tkankę i nie pozwoli na rozprzestrzenianie się stanu zapalnego dziąsła.

Czy ból zęba może wykluczyć zaplanowany zabieg?

Charakter bólu, jego lokalizacja, czas trwania i natężenie często wskazują na jego przyczynę i są zazwyczaj decydujące w wyborze metody leczenia zębów. Ból ma ważne znaczenie w planowaniu kolejności leczenia zębów. Bezwzględnie najpierw wybieramy do leczenia zęby, które bolą. Ale ból może spowodować również, że zaplanowany zabieg się nie odbędzie. Jeśli ząb pobolewa po leczeniu kanałowym (a niestety wrażliwość pozabiegowa zęba – nawet prawidłowo przeleczonego – utrzymuje się nawet do dwóch tygodni) to warto wstrzymać się z założeniem wypełnienia. Zdarza się jednak, że pacjent jest mocno ograniczony czasowo (np. z powodu wyjazdu za granicę) i wtedy na jego wyraźne życzenie ząb wypełnia się od razu, czego absolutnie nie polecamy. Wówczas, w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, pozostaje pacjentowi tylko poczekać, aż ból ustąpi. Pomóc mogą jedynie środki przeciwbólowe. Alternatywą jest oczywiście (w razie nie ustąpienia bólu po dłuższym czasie) zniszczenie wypełnienia oraz ponowne leczenie kanałowe.

Usunięto mi ząb i w tym miejscu odczuwam ból, dlaczego? Jak sobie z tym radzić?

W takim przypadku przyczyną bólu jest fakt, iż ekstrakcja zęba powoduje powstanie rany w kości i dziąśle. Dziąsło zarasta zębodół w ciągu tygodnia, maksymalnie do dwóch tygodni, ale kość może się goić nawet do sześciu miesięcy. Ból i obrzęk do 2-5 dni po ekstrakcji jest niestety rzeczą normalną – pomagają wtedy zimne okłady przykładane do policzka. Pamiętać trzeba o tym by schłodzone przedmioty przykładane do twarzy owinąć w suchą ścierkę bądź ręcznik, aby nie doprowadzić do odmrożenia tkanek twarzy. Jeśli jednak po tym czasie pacjent odczuwa wciąż ból, a wciągnięcie powietrza potęguje ból, dziąsło puchnie, pojawia się nieprzyjemny smak w ustach oraz niemiły zapach – warto wówczas udać się do stomatologa. Możliwe jest, że powstał tzw. suchy zębodół. W tej sytuacji konieczne jest zastosowanie płukanek i założenie opatrunku do zębodołu. Należy zgłosić się do stomatologa, który przepłucze ranę preparatami antybakteryjnymi oraz zastosuje miejscowo leki ułatwiające i przyspieszające gojenie. Samodzielne wykonywanie tych czynności jest niewskazane, gdyż można tylko zwiększyć stan zapalny. Aby nie dopuścić do powstania „suchego zębodołu” po ekstrakcji zęba nie należy płukać jamy ustnej żadnym płynem przez pierwsze dwa dni po usunięciu zęba, aby nie wypłukać skrzepu, który ułatwia gojenie. Po upływie tego czasu warto zastosować płukanki w celu przyspieszenie gojenia. Działają one przeciwbakteryjnie i ściągająco (może to być szałwia, rumianek). Płyny powinny być letnie, nigdy gorące. Wskazane jest również stosowanie dostępnych w aptekach preparatów do płukania jamy ustnej. Myć zęby powinno się wtedy normalnie, pamiętając aby przez dwa dni po ekstrakcji omijać okolice z której był usuwany ząb lub bardzo ostrożnie manipulować szczoteczką.

Nie zaleca się spożywać nia gorących pokarmów lub napojów przez te dwa dni; nie wolno również palić papierosów. Po ekstrakcji wolno natomiast zjeść coś zimnego np. lody bez twardych dodatków, dzięki czmu zimno zminimalizuje możliwość powstania obrzęku.

Inne przyczyny bólu po ekstrakcji zęba to:

  1. bolesne dziąsło w miejscu wkłucia igły – czasem igła powoduje powstanie małego krwiaczka pod dziąsłem, który goi się samoistnie, ale może również dawać dolegliwości bólowe
  2. stan zapalny bakteryjny – konieczna może być antybiotykoterapia
  3. pozostawienie ostrego brzegu kości
  4. pozostawienie fragmentu korzenia po ekstrakcji – rzadko spotykane, niestety możliwe. Czasem kiedy ząb jest mocno zniszczony przez próchnicę ciężko jest określić podczas ekstrakcji, czy ząb został usunięty w całości, ponieważ korzeń kruszy się podczas usuwania. Pomocne są wówczas zdjęcia RTG.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share