Biżuteria nazębna

Co to jest biżuteria nazębna?

Jest to ozdoba z bezpiecznego, nietoksycznego, całkowicie bezpiecznego materiału (złoto, białe złoto, kryształy, kamienie szlachetne – rubiny czy brylanty). Biżuteria ta ma różne wzory i kształty (serduszka, listki, gwiazdki, motywy zwięrzęce czy nawet piłka nożna).

Moda przybyła z USA i Europy Zachodniej. Biżuterię nazębną nosi Mick Hucknall z Simply Red (wtopiony w przednim górnym zębie rubin). Madonna, Christina Augilera i Victoria Beckham noszą na swoich zębach przyklejone brylanty, a Mick Jagger diament.

Jak się mocuje na zęby biżuterię i czy to boli?

Co najważniejsze – do przyklejenia biżuterii zęby muszą być zdrowe, z mocnym szkliwem, najlepiej „białe”- wtedy ozdoby zyskują na atrakcyjności.

Przykleja się ją do zęba przy użyciu takiego samego materiału, jakim mocuje się zamki ortodontyczne stosowane w aparatach stałych. Nie jest to bolesne i nie ma również w tym przypadku potrzeby znieczulania. Zabieg nakładania biżuterii trwa około 15 minut.

Biżuteria przymocowywana jest na wierzchniej części zęba – z przodu lub w odcinku bocznym zębów, w zależności od upodobań. Najczęściej nasi pacjenci proszą o umocowanie ozdób na „dwójkach”.

Jak długo biżuteria nazębna utrzymuje się na zębach?

Biżuteria nazębna utrzymuje się na zębach nawet przez kilka lat. Istnieje również biżuteria nazębna tymczasowa – zakładana na miesiąc czasu lub nawet na chwilę, żeby zwizualizować efekt pacjentowi.

Kto może nosić biżuterię nazębną?

Tak naprawdę każdy zainteresowany nią pacjent. Duży wybór wzorów pozwala dobrać idealną biżuterię do każdego wieku oraz płci. Ozdobne kamienie mogą być mocowane na zębach naturalnych, jak i tych odbudowanych protetycznie – nawet na licówkach.

Czy tylko stomatolog może założyć biżuterię nazębną na zęby?

Niestety tak. Biżuteria nazębna musi być nałożona przez stomatologa przy użyciu profesjonalnych klejów kompozytowych utwardzanych światłem profesjonalnej lampy polimeryzacyjnej (jak przy zwykłym wypełnieniu). Tylko stomatolog zagwarantuje dobre połączenie biżuterii z zębem. Po usunięciu biżuterii powierzchnia zęba zostaje wypolerowana i wzmocniona lakierem fluorowym.

Jaki jest koszt założenia biżuterii na zęba?

W zależności od rodzaju biżuterii – kryształy ok. 200 zł, złota ok. 400 zł.

Jak dbać o higienę po nałożeniu biżuterii?

Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej po założeniu biżuterii nazębnej, nie ma szczególnych zaleceń. Należy jedynie unikać bardzo zimnych napojów gazowanych i lodów, ponieważ mogą one sprawić, że ozdoby odkleją się od powierzchni zębów.