Bezpieczeństwo zabiegów

Bezpieczeństwo zabiegów

Czy w gabinecie mogę zarazić się żółtaczką bądź innymi chorobami?

Nie, ponieważ przestrzegane są bardzo ważne dla nas zasady dezynfekcji i sterylizacji wg najwyższych światowych standardów, a także dostosowane do wymogów Sanepidu. Nasz personel jest przeszkolony w tym zakresie, a nasze procedury są na bieżąco aktualizowane. Po każdym pacjencie narzędzia wielorazowego użytku są moczone w płynie dezynfekcyjnym. Potem starannie oczyszczane i pakowane w specjalne pakiety i sterylizowane w autoklawie. Autoklaw jest to urządzenie, które wyjaławia parą wodną pod ciśnieniem od 1 do 4 atmosfer w temperaturze ok 160C. Sterylizacja w autoklawie pozwala spełnić wszystkie zalecenia służb sanitarno-epidemiologicznych i jest najpewniejszą metodą sterylizacji, gdyż zabija nie tylko drobnoustroje, lecz również ich przetrwalniki, a także priony – cząsteczki białka wywołujące chorobę Creutzfelda – Jakoba. Jeżeli pacjent podaje nam w wywiadzie przebytą żółtaczkę zakaźną narzędzia są moczone w specjalnym płynie dezynfekcyjnym w osobnym naczyniu przez dłuższy czas. Sprzęt taki jak kubeczki i ślinociągi stosujemy wyłącznie do jednorazowego użytku.

Dodatkowo tam, gdzie jest to tylko możliwe również stosujemy sprzęt jednorazowy, czyli rękawiczki, strzykawki, wężyki i igły do znieczuleń, strzykawki, końcówki ślinociągu i ssaka (które sterylizujemy), kubeczki, śliniaki, osłonki na czujnik rentgenowski i kamerę wewnątrzustną, osłony na zagłówki, tacki na narzędzia.

Czy istnieje możliwość zarażenia się wirusem HIV u dentysty?

Wszechobecność wirusa HIV sprawia, że boimy się zarażenia nim nawet podczas leczenia stomatologicznego. W naszej klinice w sposób szczególny dbamy o specjalne środki ostrożności oraz procedury postępowania mające na celu zapobieganie zakażeniom zarówno HIV, jak i innymi chorobami zakaźnymi.

Do tych środków ostrożności, których stosowanie jest obowiązkiem każdego dentysty, higienistki i asystentki stomatologicznej, należy noszenie jednorazowych rękawiczek, masek lub przyłbic na twarz i ochrony oczu, a także sterylizacja w autoklawie wszystkich końcówek wiertarek dentystycznych, wierteł oraz narzędzi stomatologicznych używanych w trakcie pracy w przypadku każdego pacjenta. Przedmioty, które nie nadają się do sterylizacji, są wyrzucane do przeznaczonych specjalnych pojemników, opróżnianych czasem wielokrotnie podczas danego dnia. Po zakończeniu wizyty każdego pacjenta gabinet jest dezynfekowany. Personel wyrzuca rękawiczki, myje ręce, a przed kolejnym pacjentem zakłada nową parę rękawiczek.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share