Zalecenia po zabiegach – Protezy dentystyczne

Zalecenia po zabiegach – Protezy dentystyczne

Przed zabiegiem

Bez wyraźnych zaleceń lekarza nie należy pozbywać się ostatnich zębów dolnych. Protezy należy wykonać w komplecie (góra-dół), gdyż wówczas będą lepiej pasować. W przypadku wskazań medycznych, warto przed wykonaniem protezy poddać się plastyce wyrostka zębodołowego, aby uniknąć problemów z dopasowaniem protez.

Higiena

  1. Z protezy należy usuwać wszelkie resztki jedzenia. Zalecamy jej mycie po każdym posiłku, co najmniej rano i wieczorem – w strumieniu wody szczoteczką z mydłem. Nie pastą do zębów, gdyż niszczy ona akryl. Nie częściej niż raz w tygodniu warto zastosować tabletki do mycia protezy.
  2. Na noc powinno się wyjąć protezy i przechowywać w pojemniku BEZ WODY, gdyż sprzyja ona powstawaniu nadkażeń bakteryjnych i grzybiczych.
  3. Uwaga! Protezy szkieletowe należy nosić przez całą dobę. Jej część akrylową należy myć szczoteczką z mydłem w wodzie, natomiast metalową – szczoteczką z wodą.
  4. Efektem nieodpowiedniej higieny może być nieświeży oddech, zapalenie jamy ustnej, odleżyny i ból.

Utrzymanie protezy

Aby osiągnąć stabilność protezy należy:

  1. wyćwiczyć przysysanie protezy górnej
  2. wyćwiczyć język i policzki w utrzymywaniu protezy dolnej
  3. nie nagryzać jedzenia przednimi zębami protezy, bo może to spowodować
  4. spadnięcie protezy w tylnym odcinku
  5. nie stosować klejów do protez, które mogą uszkodzić błonę śluzową
  6. zdecydować się na implanty lub mini implanty

Co zrobić, gdy proteza zostanie uszkodzona?

Jeżeli proteza złamie się lub ukruszy, należy zebrać wszystkie kawałki i przyjść do stomatologa. Nie wolno samodzielnie sklejać protez! Podobne zalecenie dotyczy przypadku, kiedy z protezy odklei się ząb. Nie wolno również samodzielnie doginać klamer

Kontrola

Obowiązkowe są wizyty kontrolne co najmniej raz na 6 miesięcy, połączone z profesjonalnym oczyszczaniem protezy (i ew. zębów) z kamienia i osadu u higienistki stomatologicznej w NOVA ESTETICA.

Przynajmniej co 7 lat wykonywać nowe protezy.

Kiedy skontaktować się z Nova Estetica?

Jeśli występuje:

  1. uwieranie, ból
    Po odebraniu protez należy je nosić jak najdłużej. Dopiero, gdy zaczną uwierać można je wyjąć i dać odpocząć dziąsłom. Nie należy nosić ich „na siłę”, gdyż można w ten sposób poranić dziąsła. Jeżeli ból jest ciągły, na 1-2 godziny przed wizytą korekcyjną należy założyć protezy i przyjść w nich do stomatologa
  2. odruch wymiotny
    Jeżeli odruch wymiotny pojawia się przy wkładaniu protezy, dobrze jest przedtem wypłukać jamę ustną oraz gardło zimną wodą. Pomóc może również jedzenie na początku tylko pożywienia miękkiego lub rozdrobnionego na małe kawałki, unikanie kleistego i ssanie miętowego cukierka Jeżeli to nie pomaga i odruch się utrzymuje, stomatolog skoryguje protezę lub zaleci żel znieczulający.
  3. korekty
    Nie wolno samodzielnie podpiłowywać protez lub zębów w protezach. Korekt dokonuje lekarz podczas bezpłatnych wizyt korekcyjnych, które odbywają się tak długo, aż protezy przestaną sprawiać ból czy inne kłopoty.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share