Zalecenia po zabiegach – Ekstrakcja zęba

Zalecenia po zabiegach – Ekstrakcja zęba
 1. Należy lekko uciskać opatrunek przez 30 minut, a następnie go usunąć go z jamy ustnej. Niewielkie ilości krwi w ślinie są normalnym zjawiskiem w pierwszej i drugiej dobie po zabiegu.
 2. Nie wolno jeść i pić min. 2 godziny, do czasu ustąpienia znieczulenia.
 3. Przez 2 dni po zabiegu wolno spożywać jedynie chłodne posiłki i napoje, ale nie przez słomkę. W tym czasie nie wolno palić papierosów i spożywać alkoholu.
 4. Należy stosować kilka razy dziennie, z przerwami, chłodne okłady przykładane zewnątrzustnie do policzka w okolicy usuniętego zęba. Stosować okłady przez dwie doby od zabiegu. Nie wolno przykładać opatrunku lodowego bezpośrednio do skóry (ryzyko odmrożenia skóry).
 5. Wieczorem trzeba delikatnie umyć zęby, omijając miejsce po usuniętym zębie.
 6. Przez 3 dni po zabiegu nie wolno intensywnie płukać jamy ustnej, aby nie usunąć skrzepu zapewniającego prawidłowe gojenie się rany.
 7. Po usunięciu zęba może wystąpić obrzęk, narastający zwykle do 3 doby od zabiegu.
 8. Przez 48 godzin po zabiegu nie wolno podejmować dużego wysiłku fizycznego np. ćwiczeń siłowych i dźwigania.
 9. W razie bólu należy przyjąć lek przeciwbólowy dostępny bez recepty (ibuprofen, paracetamol) lub lek przepisany przez stomatologa.
 10. W przypadku wystąpienia połączenia ustno-zatokowego po ekstrakcji (o czym pacjent jest poinformowany przez stomatologa) – zakaz zwiększania ciśnienia w obrębie górnych dróg oddechowych przez 2 tygodnie (zakaz dźwigania, wydmuchiwania nosa, podejmowania wysiłku fizycznego, latania samolotem, nurkowania. Kichanie bez zakrywania ust.)
 11. Wskazany bezzwłoczny kontakt z Kliniką w przypadku:
 •  wystąpienia silnych dolegliwości bólowych niezmniejszających się w kolejnych dobach po zabiegu, niereagujących na zalecone leczenie przeciwbólowe
 • aktywnego, obfitego krwawienia
 • pogorszenia stanu ogólnego np. pojawienia się gorączki
 • zaostrzenia dolegliwości po uprzednim okresie zmniejszonego bólu
 • narastania obrzęku po trzech dobach od zabiegu (obrzęk jest zjawiskiem normalnym i zwykle narasta do trzeciej doby po zabiegu, a następnie zmniejsza się)
 • pojawienia się uczucia przechodzenia płynu z jamy ustnej do nosa podczas picia (po usunięciu zęba górnego) oraz wysięku  z rany pozabiegowej
 • pojawienia się uczucia przechodzenia płynu z jamy ustnej do nosa podczas picia (po usunięciu zęba górnego) oraz wysięku  z rany pozabiegowej

Po 7-14 dniach od zabiegu prosimy o zgłoszenie się do naszej kliniki w celu zdjęcia szwów.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share