Rehabilitacja narządu żucia

Rehabilitacja narządu żucia

Narząd żucia – budowa i funkcje

Narząd żucia jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Jego rola to nie tylko pobieranie i żucie pokarmów. Ma on decydujący wpływ na estetyczny wygląd twarzy i uczestniczy w wyrażaniu naszych emocji i nastrojów. Prawidłowa współpraca wszystkich jego elementów jest również niezbędna do prawidłowego mówienia. Jeśli odczuwasz dolegliwości z nim związane, pora na wizytę u naszego specjalisty i rozpoczęcie rehabilitacji narządu żucia.

W skład narządu żucia wchodzą:

 1. zęby ustawione w dwóch łukach – górnym (szczęka) oraz dolnym (żuchwa)
 2. stawy skroniowo-żuchwowe – parzyste, mocują żuchwę do podstawy czaszki
 3. dziąsła i błona śluzowa jamy ustnej
 4. mięśnie żucia, mimiczne, języka, dna jamy ustnej i gardła
 5. nerwy ruchowe unerwiające mięśnie oraz czuciowe zmysłu dotyku i smaku
 6. ślinianki

Szczególnie wrażliwy jest staw skroniowo-żuchwowy (w skrócie SSŻ). Szacuje się że jedna na 10 osób co najmniej raz w życiu doświadczyła dolegliwości z jego strony, ale tylko połowa szukała pomocy u lekarza. Dlaczego? Pacjenci bardzo często nie wiążą bólu głowy, wzmożonego napięcia mięśni czy szumów w uszach ze zmianami występującymi właśnie w narządzie żucia. Szukają pomocy u wielu specjalistów jak laryngolog czy neurolog. Do stomatologa trafiają często…przypadkiem. Wczesne wykrycie i wyeliminowanie przyczyn dysfunkcji narządu żucia oraz skuteczne leczenie połączone z rehabilitacją przywróci równowagę i zapewni niemal natychmiast odczuwalną ulgę w bólu.

Rehabilitacja narządu żucia

Leczenie zaburzeń ze strony narządu żucia musi poprzedzać zaawansowana diagnostyka. Tylko właściwa diagnoza prowadzi do zlokalizowania faktycznego źródła bólu i jest podstawą skutecznego leczenia.

Zakres terapii, która wspomaga leczenie naszych Pacjentów w Nova Estetica:

 1. leczenie stomatologiczne, które szybko eliminuje dolegliwości i umożliwia relaks zębom. W niektórych przypadkach wystarczy wykonanie właściwej odbudowy zębów (korekta wysokości i kształtu zębów oraz wypełnień), usunięcie ósemek czy zlikwidowanie problemów z dziąsłami poprzez odpowiednią higienę i zabiegi periodontologiczne
 2. deprogramacja Kois’a – to metoda umożliwiająca pełną analizę problemów, wykorzystująca ruchomą platformę zwaną deprogramatorem Koisa. Lekarze stomatolodzy w naszej klinice na podstawie uzyskanych z deprogramacji wyników planują kompleksowe leczenie Pacjenta. Ta metoda to jeden z najbardziej komfortowych i rzetelnych sposobów na właściwą rekonstrukcję zgryzu, która eliminuje uciążliwe dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego,
 3. szyna relaksacyjna – jej terapeutyczne działanie jest odczuwane natychmiast. To silikonowa nakładka na zęby dobierana indywidualnie dla każdego Pacjenta w zależności od schorzenia. Już przy pierwszym założeniu wyraźnie rozluźnia mięśnie, redukując ich ból. Wspomaga eliminowanie wad zgryzu i skutki urazów zębowych. Szczególnie przydatna jest w przypadku bruksizmu (zgrzytania zębami)
 4. leczenie bruksizmu, czyli choroby polegającej na nieświadomym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami, która prowadzi do starcia zębów i uszkodzenia wypełnień. Nieleczona może doprowadzić do znacznych uszkodzeń całego narządu żucia i wywołać uraz w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Szyna relaksacyjna podnosi zwarcie nie dopuszczając do pogłębiania się bolesnego przykurczu mięśni na skutek zaciskania zębów. Skutecznie chroni zęby przed dalszym ścieraniem.
 5. leczenie ortodontyczne, korygujące wadę zgryzu. Umożliwia ono uzyskanie prawidłowej relacji szczęki do żuchwy, zapobiega ponownemu wystąpieniu nieprzyjemnych objawów ze strony narządu żucia
 6. uzupełnienie braków zębowych poprzez precyzyjnie dobrane implanty zębowe, korony i mosty protetyczne
 7. leczenie farmakologiczne zmniejszające napięcie mięśniowe i redukujące cierpienie Pacjenta
 8. ćwiczenia relaksacyjne – nasz stomatolog pokaże Ci, jakie warto stosować i wyjaśni, dlaczego prawidłowa postawa ciała ma ogromny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie narządu żucia

Leczenie zaburzeń zwarcia

W Nova Estetica w leczeniu zaburzeń narządu żucia skupiamy się na odpowiedniej diagnostyce i indywidualnie dobranym leczeniu, przy zachowaniu pełnego komfortu Pacjenta. Stosujemy zaawansowany artykulator Amann Girbach umożliwiający dokładną analizę stawów skroniowo-żuchwowych Pacjenta. W trakcie wizyty wykonujemy diagnostyczne zdjęcia rtg – pantomogram, tomografię czy cefalometrię, które wspierają dokładne pomiary i eliminują błędy w poźniejszym leczeniu. Stosujemy szeroki zakres terapii, aby jak najbardziej dopasować leczenie do potrzeb Pacjenta.

Rehabilitację narządu żucia prowadzimy w zespole doświadczonych specjalistów lekarzy stomatologów, wspierając się współpracą z lekarzem rehabilitantem.

Ból stawu skroniowo-żuchwowego

Bóle stawu skroniowo-żuchwowego są rzadsze niż bóle mięśniowe? Mają one cz najczęściej charakter miejscowy i odczuwane są tuż przed uchem lub “w uchu”, co może symulować zapalenie ucha środkowego. W takiej sytuacji konsultacja laryngologiczna nie potwierdza zaburzenia narządu słuchu. Bóle stawu skroniowo-żuchwowego odczuwane są głównie podczas próby żucia lub w trakcie mówienia. Przypominają raczej bóle towarzyszące stanom zapalnym, w przeciwieństwie do bólów mięśniowych.

Poznaj naszego eksperta

Michał Korzan - ZnanyLekarz.pl
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share