Narząd żucia – budowa i funkcje
Narząd żucia jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Jego rola to nie tylko pobieranie i żucie pokarmów. Ma on decydujący wpływ na estetyczny wygląd twarzy i uczestniczy w wyrażaniu naszych emocji i nastrojów. Prawidłowa współpraca wszystkich jego elementów jest również niezbędna do prawidłowego mówienia. Jeśli odczuwasz dolegliwości z nim związane, pora na wizytę u naszego specjalisty i rozpoczęcie rehabilitacji narządu żucia.
W skład narządu żucia wchodzą:
- zęby ustawione w dwóch łukach – górnym (szczęka) oraz dolnym (żuchwa)
- stawy skroniowo-żuchwowe – parzyste, mocują żuchwę do podstawy czaszki
- dziąsła i błona śluzowa jamy ustnej
- mięśnie żucia, mimiczne, języka, dna jamy ustnej i gardła
- nerwy ruchowe unerwiające mięśnie oraz czuciowe zmysłu dotyku i smaku
- ślinianki
Szczególnie wrażliwy jest staw skroniowo-żuchwowy (w skrócie SSŻ). Szacuje się że jedna na 10 osób co najmniej raz w życiu doświadczyła dolegliwości z jego strony, ale tylko połowa szukała pomocy u lekarza. Dlaczego? Pacjenci bardzo często nie wiążą bólu głowy, wzmożonego napięcia mięśni czy szumów w uszach ze zmianami występującymi właśnie w narządzie żucia. Szukają pomocy u wielu specjalistów jak laryngolog czy neurolog. Do stomatologa trafiają często…przypadkiem. Wczesne wykrycie i wyeliminowanie przyczyn dysfunkcji narządu żucia oraz skuteczne leczenie połączone z rehabilitacją przywróci równowagę i zapewni niemal natychmiast odczuwalną ulgę w bólu.
Rehabilitacja narządu żucia
Leczenie zaburzeń ze strony narządu żucia musi poprzedzać zaawansowana diagnostyka. Tylko właściwa diagnoza prowadzi do zlokalizowania faktycznego źródła bólu i jest podstawą skutecznego leczenia.
Zakres terapii, która wspomaga leczenie naszych Pacjentów w Nova Estetica:
- leczenie stomatologiczne, które szybko eliminuje dolegliwości i umożliwia relaks zębom. W niektórych przypadkach wystarczy wykonanie właściwej odbudowy zębów (korekta wysokości i kształtu zębów oraz wypełnień), usunięcie ósemek czy zlikwidowanie problemów z dziąsłami poprzez odpowiednią higienę i zabiegi periodontologiczne
- deprogramacja Kois’a – to metoda umożliwiająca pełną analizę problemów, wykorzystująca ruchomą platformę zwaną deprogramatorem Koisa. Lekarze stomatolodzy w naszej klinice na podstawie uzyskanych z deprogramacji wyników planują kompleksowe leczenie Pacjenta. Ta metoda to jeden z najbardziej komfortowych i rzetelnych sposobów na właściwą rekonstrukcję zgryzu, która eliminuje uciążliwe dolegliwości ze strony stawu skroniowo-żuchwowego,
- szyna relaksacyjna – jej terapeutyczne działanie jest odczuwane natychmiast. To silikonowa nakładka na zęby dobierana indywidualnie dla każdego Pacjenta w zależności od schorzenia. Już przy pierwszym założeniu wyraźnie rozluźnia mięśnie, redukując ich ból. Wspomaga eliminowanie wad zgryzu i skutki urazów zębowych. Szczególnie przydatna jest w przypadku bruksizmu (zgrzytania zębami)
- leczenie bruksizmu, czyli choroby polegającej na nieświadomym zaciskaniu lub zgrzytaniu zębami, która prowadzi do starcia zębów i uszkodzenia wypełnień. Nieleczona może doprowadzić do znacznych uszkodzeń całego narządu żucia i wywołać uraz w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Szyna relaksacyjna podnosi zwarcie nie dopuszczając do pogłębiania się bolesnego przykurczu mięśni na skutek zaciskania zębów. Skutecznie chroni zęby przed dalszym ścieraniem.
- leczenie ortodontyczne, korygujące wadę zgryzu. Umożliwia ono uzyskanie prawidłowej relacji szczęki do żuchwy, zapobiega ponownemu wystąpieniu nieprzyjemnych objawów ze strony narządu żucia
- uzupełnienie braków zębowych poprzez precyzyjnie dobrane implanty zębowe, korony i mosty protetyczne
- leczenie farmakologiczne zmniejszające napięcie mięśniowe i redukujące cierpienie Pacjenta
- ćwiczenia relaksacyjne – nasz stomatolog pokaże Ci, jakie warto stosować i wyjaśni, dlaczego prawidłowa postawa ciała ma ogromny wpływ na odpowiednie funkcjonowanie narządu żucia
Leczenie zaburzeń zwarcia
W Nova Estetica w leczeniu zaburzeń narządu żucia skupiamy się na odpowiedniej diagnostyce i indywidualnie dobranym leczeniu, przy zachowaniu pełnego komfortu Pacjenta. Stosujemy zaawansowany artykulator Amann Girbach umożliwiający dokładną analizę stawów skroniowo-żuchwowych Pacjenta. W trakcie wizyty wykonujemy diagnostyczne zdjęcia rtg – pantomogram, tomografię czy cefalometrię, które wspierają dokładne pomiary i eliminują błędy w poźniejszym leczeniu. Stosujemy szeroki zakres terapii, aby jak najbardziej dopasować leczenie do potrzeb Pacjenta.
Rehabilitację narządu żucia prowadzimy w zespole doświadczonych specjalistów lekarzy stomatologów, wspierając się współpracą z lekarzem rehabilitantem.
Ból stawu skroniowo-żuchwowego
Bóle stawu skroniowo-żuchwowego są rzadsze niż bóle mięśniowe? Mają one cz najczęściej charakter miejscowy i odczuwane są tuż przed uchem lub “w uchu”, co może symulować zapalenie ucha środkowego. W takiej sytuacji konsultacja laryngologiczna nie potwierdza zaburzenia narządu słuchu. Bóle stawu skroniowo-żuchwowego odczuwane są głównie podczas próby żucia lub w trakcie mówienia. Przypominają raczej bóle towarzyszące stanom zapalnym, w przeciwieństwie do bólów mięśniowych.