Rehabilitacja narządu żucia
Narząd żucia – budowa i funkcje
Narząd żucia jest pierwszym odcinkiem przewodu pokarmowego. Jego rola to nie tylko pobieranie i żucie pokarmów. Ma on decydujący wpływ na estetyczny wygląd twarzy i uczestniczy w wyrażaniu naszych emocji i nastrojów. Prawidłowa współpraca wszystkich jego elementów jest również niezbędna do prawidłowego mówienia. Jeśli odczuwasz dolegliwości z nim związane, pora na wizytę u naszego specjalisty i rozpoczęcie rehabilitacji narządu żucia.
W skład narządu żucia wchodzą:
Szczególnie wrażliwy jest staw skroniowo-żuchwowy (w skrócie SSŻ). Szacuje się że jedna na 10 osób co najmniej raz w życiu doświadczyła dolegliwości z jego strony, ale tylko połowa szukała pomocy u lekarza. Dlaczego? Pacjenci bardzo często nie wiążą bólu głowy, wzmożonego napięcia mięśni czy szumów w uszach ze zmianami występującymi właśnie w narządzie żucia. Szukają pomocy u wielu specjalistów jak laryngolog czy neurolog. Do stomatologa trafiają często…przypadkiem. Wczesne wykrycie i wyeliminowanie przyczyn dysfunkcji narządu żucia oraz skuteczne leczenie połączone z rehabilitacją przywróci równowagę i zapewni niemal natychmiast odczuwalną ulgę w bólu.
Zakres terapii, która wspomaga leczenie naszych Pacjentów w Nova Estetica:
Nasi specjaliści od stawu skroniowo-żuchwowego
lek. stom. Justyna Leszczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Aktywnie wspiera Pacjentów w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego. Uczestniczy w tematycznych szkoleniach, sympozjach i kursach specjalistycznych – w tym z zakresu okluzji i fizjoterapii stomatologicznej. Stale aktualizuje swoje wieloletnie doświadczenie zawodowe.
W przypadku kompleksowego leczenia swoich Pacjentów współpracuje z implantologiem, periodontologiem i ortodontą. Zaangażowana w pracę, uśmiechnięta, ceni dobry kontakt z pacjentami.
lek. stom. Michał Korzan
Konsultacja u dr Michała Korzana będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli masz problem ze ścieraniem zębów, trzaskami podczas ruchów żuchwy czy bólem w okolicy stawu skroniowo-żuchwowego. Doskonała znajomość problemów okluzyjnych i wielowymiarowa rehabilitacja narządu żucia pozwala mu prowadzić skuteczne leczenie.
Swoje doświadczenie zawodowe lekarza stomatologa pogłębiał w trakcie pracy w wybitnej klinice stomatologicznej w Szwecji. Tam poznał tajniki leczenia kanałowego pod mikroskopem, dzięki któremu potrafi wyleczyć zęby skazane na usunięcie. Codziennie tworzy nowe uśmiechy Pacjentów uzupełniając ich braki zębowe koronami i mostami protetycznymi perfekcyjnie dopasowanymi do zgryzu. Leczy w sposób holistyczny, przykładając dużą uwagę do właściwego zgryzu.
Leczenie zaburzeń zwarcia
W Nova Estetica w leczeniu zaburzeń narządu żucia skupiamy się na odpowiedniej diagnostyce i indywidualnie dobranym leczeniu, przy zachowaniu pełnego komfortu Pacjenta. Stosujemy zaawansowany artykulator Amann Girbach umożliwiający dokładną analizę stawów skroniowo-żuchwowych Pacjenta. W trakcie wizyty wykonujemy diagnostyczne zdjęcia rtg – pantomogram, tomografię czy cefalometrię, które wspierają dokładne pomiary i eliminują błędy w poźniejszym leczeniu. Stosujemy szeroki zakres terapii, aby jak najbardziej dopasować leczenie do potrzeb Pacjenta.
Rehabilitację narządu żucia prowadzimy w zespole doświadczonych specjalistów lekarzy stomatologów, wspierając się współpracą z lekarzem rehabilitantem.
Czy wiesz, że…
Bóle stawów skroniowo-żuchwowych są rzadsze niż bóle mięśniowe? Mają one cz najczęściej charakter miejscowy i odczuwane są tuż przed uchem lub “w uchu”, co może symulować zapalenie ucha środkowego. W takiej sytuacji konsultacja laryngologiczna nie potwierdza zaburzenia narządu słuchu. Bóle stawu skroniowo-żuchwowego odczuwane są głównie podczas próby żucia lub w trakcie mówienia. Przypominają raczej bóle towarzyszące stanom zapalnym, w przeciwieństwie do bólów mięśniowych.
Ból szczęki lub żuchwy?
Nasi specjaliści podpowiadają: “Szybka pomoc w razie bólu szczęki lub żuchwy? Twoje zęby i mięśnie potrzebują relaksu – rozluźnij je, aby mogły się rozciągnąć. Pomoże prawidłowa postawa ciała i specjalny masaż u fizjoterapeuty. Jeśli zaczniesz kontrolować stopień zaciskania zębów w momencie stresu, dolegliwości się zmniejszą. I nie odwlekaj wizyty u lekarza stomatologa, który dobierze najlepszą metodę na rehabilitację narządu żucia.”