Skip to content

Leczenie kobiet w ciąży

Leczenie kobiet w ciąży – dentysta Warszawa

Będziesz mamą i nie chcesz zrobić nic, co może zaszkodzić Twojemu dziecku. Unikasz stresu, a jeśli tylko możesz skupiasz się na przyjemnych rzeczach. Dentystę omijasz, bo czytałaś, że kobiety w ciąży nie mogą leczyć zębów.

Czy znasz wyniki badań naukowców , którzy sprawdzili, że nieleczone stany zapalne i choroby zębów zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu aż siedmiokrotnie?

Leczenie kobiet w ciąży

Leczenie stomatologiczne kobiet ciężarnych – co zalecamy?

Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale i konieczne. Z powodu zwiększonego ryzyka dla zdrowia zębów i dziąseł wskazane są regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. W Nova Estetica planujemy je razem z Pacjentkami na początek, półmetek i pod koniec ciąży. To ważne, aby na bieżąco ocenić stan Twoich zębów i podjąć leczenie w bezpiecznym zakresie już w trakcie ciąży lub dopiero po porodzie.

Pamiętaj, że:

leczenie stomatologiczne planowane najlepiej odbyć w II trymestrze ciąży
leczenie stomatologiczne nagłe (ból zęba, infekcja w jamie ustnej) - leczymy natychmiast
leczenie stomatologiczne powinno być skonsultowane z innymi specjalistami w przypadku dodatkowo występujących w ciąży schorzeń
wybierz doświadczonego stomatologa, który w trakcie leczenia będzie potrafił zmniejszyć Twój stres
poproś lekarza stomatologa o znieczulenie miejscowe techniką atraumatyczną - maksymalnie bezbolesną
Leczenie kobiet w ciąży

Ból zęba w ciąży

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy – ból czy nadwrażliwość zęba – umów się na wizytę do stomatologa jak najszybciej. W razie pojawienia się ogniska próchnicy, trzeba je szybko zabezpieczyć. Obecność próchnicy u Ciebie zwiększa ryzyko jej wystąpienia u Twojego dziecka. W czasie ciąży możliwe jest leczenie stomatologiczne niemal w pełnym zakresie!

Znieczulenie w ciąży u dentysty

Wiele obaw budzi nie tylko leczenie stomatologiczne, ale i samo znieczulenie kobiety w ciąży. Zupełnie niepotrzebnie! Znieczulenie miejscowe wykonywane podczas zabiegów stomatologicznych u kobiet w ciąży jest bezpiecznezarówno dla matki jak i płodu. Wskazane jest takie, które nie zawiera adrenaliny, najbardziej polecana jest artykaina. Jeśli wybierzesz doświadczonego stomatologa z naszej kliniki, bądź pewna, że zostanie zastosowane znieczulenie ze środkami obkurczającymi naczynia krwionośne, co pozwoli użyć mniejszej ilości samego znieczulenia i dodatkowo zminimalizuje nieprzyjemne odczucia i Twój stres w trakcie leczenia.

Sprawdź nasze bezpieczne i bezbolesne znieczulenie komputerowe! Przeczytaj więcej o SleeperOne 5>>>

Zapalenie dziąseł w ciąży

Ciąża to wyzwanie dla Twoich zębów. Zmiany hormonalne, które jej towarzyszą powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Częste spożywanie posiłków i nudności czy wymioty sprawiają, że szybciej rozwija się próchnica. Częściej powstają również stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a szkliwo zębów jest bardziej narażone na zniszczenie przez kwasy żołądkowe.

Jakie są tego konsekwencje? Dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie, towarzyszy im ból. To często powoduje zaniedbanie codziennej higieny jamy ustnej.

Jak możesz sobie pomóc i jednocześnie chronić swoje dziecko?

Przynajmniej dwa razy w czasie ciąży zgłoś się na zabieg profesjonalnej higienizacji, czyli skaling (usuwanie płytki nazębnej) oraz piaskowania zębów. Nie zwlekaj – odkładająca się płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny, który wnika pod rozpulchnione dziąsła, powodując stan zapalny i docelowo rozchwianie zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł oraz przyzębia mogą prowadzić do przedwczesnego porodu oraz przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

“Kobiety w ciąży mogą wykonywać skaling ultradźwiękami. Końcówki ultradźwiękowe działają tak samo jak USG wykonywane w ciąży! Zapraszam na bezpieczne zabiegi higienizacyjne
Justyna Strzelec

Lupy stomatologiczne Endodoncja

Rtg zęba w ciąży

Czy jest bezpieczne? To wszystko zależy od wskazań lekarza, ale doświadczony stomatolog może bezpiecznie wykonać u kobiety ciężarnej zdjęcie rentgenowskie. Stosując nowoczesny sprzęt i dbając o wszelkie środki ostrożności takie jak: fartuch ołowiany, kołnierz na szyję, odpowiednią dawkę promieniowania dokładnie zabezpiecza dziecko przed promieniowaniem RTG. Dba jednocześnie o zachowanie najwyższych standardów wykonania samej procedury, dzięki czemu zdjęcia nie trzeba powtarzać.

Zdjęcie RTG może być konieczne do podjęcia decyzji o usunięciu zęba czy sprawdzenia dokładności procesu leczenia kanałowego. Odroczenie leczenia stomatologicznego na moment po porodzie w niektórych przypadkach niesie ze sobą większe ryzyko dla matki i dziecka niż ich przeprowadzenia w każdym trymestrze ciąży.

Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?

Leczenie próchnicy – bezpieczne przez cały okres ciąży
Leczenie ortodontyczne – bezpieczne przez cały okres ciąży
Znieczulenie do zabiegów stomatologicznych – bezpieczne przez cały okres ciąży (artykaina, bez adrenaliny)
Usuwanie zęba – po pierwszym trymestrze ciąży
Usuwanie kamienia nazębnego – po pierwszym trymestrze ciąży
Leczenie kanałowe zęba – decyzję podejmuje lekarz po konsultacji
Zdjęcia RTG – decyzję podejmuje lekarz po konsultacji
Zabiegi protetyczne – jeśli się da odłożyć - po porodzie
Wybielanie zębów – niewskazane przez cały okres ciąży
leczenie w ciąży u stomatologa

Należy jedynie unikać zbędnego leczenia stomatologicznego w ciąży – czyli takiego, które można odłożyć na okres po porodzie.

Karmienie piersią a leczenie u dentysty

Jeszcze jeden mit, który nie służy zdrowym zębom młodych matek – podane podczas zabiegu u stomatologa znieczulenie przedostanie się do pokarmu i spowoduje u niego kolkę lub wymioty…

Lekarz stomatolog Justyna Nawrocka-Dworniak dementuje obawy i podpowiada, że nowoczesne znieczulenie artykainą podane w niewielkiej dawce nie ma żadnego negatywnego wpływu na pokarm matki i samopoczucie jej dziecka. To bezpieczne i silnie działające znieczulenie, które wręcz wzmacnia komfort Pacjentki w trakcie leczenie.