Leczenie kobiet w ciąży

Leczenie kobiet w ciąży

Leczenie kobiet w ciąży u stomatologa

Będziesz mamą i nie chcesz zrobić nic, co może zaszkodzić Twojemu dziecku. Unikasz stresu, a jeśli tylko możesz skupiasz się na przyjemnych rzeczach. Dentystę omijasz, bo czytałaś, że kobiety w ciąży nie mogą leczyć zębów. To o Tobie?

Leczenie kobiet w ciąży u stomatologa jest bezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka! Większe niebezpieczeństwo stwarzają nieleczone stany zapalne i choroby zębów.

leczenie kobiet w ciąży u stomatologa

Ciąża a stomatolog – co zalecamy na ten czas?

Leczenie zębów w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale i konieczne. Z powodu zwiększonego ryzyka dla zdrowia zębów i dziąseł wskazane są regularne wizyty kontrolne u lekarza stomatologa. W Nova Estetica planujemy je razem z Pacjentkami na początek, półmetek i pod koniec ciąży. To ważne, aby na bieżąco ocenić stan Twoich zębów i podjąć leczenie w bezpiecznym zakresie już w trakcie ciąży lub dopiero po porodzie.

Ciąża a stomatolog – zadbaj o siebie i swoje dziecko!

Pamiętaj, że:

 1. leczenie stomatologiczne planowane najlepiej odbyć w II trymestrze ciąży
 2. leczenie stomatologiczne nagłe (ból zęba, infekcja w jamie ustnej) – leczymy natychmiast
 3. w przypadku dodatkowo występujących w ciąży schorzeń leczenie stomatologiczne powinno być skonsultowane z innymi specjalistami 
 4. wybierz doświadczonego stomatologa, który w trakcie leczenia będzie potrafił zmniejszyć Twój stres
 5. poproś lekarza stomatologa o znieczulenie miejscowe techniką atraumatyczną – maksymalnie bezbolesną
ciąża a stomatolog

Ból zęba w ciąży

Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek problemy – ból czy nadwrażliwość zęba – umów się na wizytę do lekarza stomatologa jak najszybciej. W razie pojawienia się ogniska próchnicy, trzeba je szybko zabezpieczyć. Obecność próchnicy u Ciebie zwiększa ryzyko jej wystąpienia u Twojego dziecka. W czasie ciąży możliwe jest leczenie stomatologiczne niemal w pełnym zakresie!

Jakie znieczulenie u dentysty w ciąży?

Wiele obaw budzi nie tylko leczenie stomatologiczne, ale i samo znieczulenie kobiety w ciąży. Zupełnie niepotrzebnie! Znieczulenie miejscowe wykonywane podczas zabiegów stomatologicznych u kobiet w ciąży jest bezpieczne – zarówno dla matki jak i dziecka. Wskazane jest takie, które nie zawiera adrenaliny, najbardziej polecana jest artykaina. Jeśli wybierzesz doświadczonego stomatologa z naszej warszawskiej Kliniki Dentystycznej Nova Estetica, bądź pewna, że zostanie zastosowane znieczulenie ze środkami obkurczającymi naczynia krwionośne. Najbardziej bezpieczne znieczulenie u dentysty w ciąży! Pozwoli na użycie mniejszej ilości samego znieczulenia i dodatkowo zminimalizuje nieprzyjemne odczucia, a także ograniczy Twój stres w trakcie leczenia.

Zapalenie dziąseł w ciąży

Ciąża to wyzwanie dla Twoich zębów. Zmiany hormonalne, które jej towarzyszą powodują zmianę pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w jamie ustnej. Częste spożywanie posiłków i nudności czy wymioty sprawiają, że szybciej rozwija się próchnica. Częściej powstają również stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej i tkanek przyzębia, a szkliwo zębów jest bardziej narażone na zniszczenie przez kwasy żołądkowe.

Jakie są tego konsekwencje? Dziąsła stają się rozpulchnione i narażone na krwawienie, towarzyszy im ból. To często powoduje zaniedbanie codziennej higieny jamy ustnej. Zapalenie dziąseł w ciąży wymaga leczenia pod okiem lekarza stomatologa. 

W Nova Estetica pracuje polecany periodontolog, lek. stom. Weronika Kida – sprawdź tutaj >>>>>

ciąża a stomatolog
Jak możesz sobie pomóc i jednocześnie chronić swoje dziecko?

Przynajmniej dwa razy w czasie ciąży zgłoś się na zabieg profesjonalnej higienizacji, czyli skaling (usuwanie płytki nazębnej) oraz piaskowania zębów. Nie zwlekaj – odkładająca się płytka zamienia się w niebezpieczny dla zębów twardy kamień nazębny, który wnika pod rozpulchnione dziąsła, powodując stan zapalny i docelowo rozchwianie zębów. Nieleczone zapalenie dziąseł oraz przyzębia mogą prowadzić do przedwczesnego porodu oraz przyczynić się do niskiej masy urodzeniowej dziecka.

“Kobiety w ciąży mogą wykonywać skaling ultradźwiękami. Końcówki ultradźwiękowe działają tak samo jak USG wykonywane w ciąży! Zapraszam na bezpieczne zabiegi higienizacyjne”

dyplomowana higienistka

Justyna Strzelec

Zdjęcie rtg zęba w ciąży

Czy zdjecie rtg zęba w ciąży jest bezpieczne? To wszystko zależy od wskazań lekarza, ale doświadczony stomatolog może bezpiecznie wykonać u kobiety ciężarnej zdjęcie rentgenowskie. Stosując nowoczesny sprzęt i dbając o wszelkie środki ostrożności takie jak: fartuch ołowiany, kołnierz na szyję, odpowiednią dawkę promieniowania dokładnie zabezpiecza dziecko przed promieniowaniem RTG. Dba jednocześnie o zachowanie najwyższych standardów wykonania samej procedury, dzięki czemu zdjęcia nie trzeba powtarzać.

Zdjęcie RTG może być konieczne do podjęcia decyzji o usunięciu zęba czy sprawdzenia dokładności procesu leczenia kanałowego. Odroczenie leczenia stomatologicznego na moment po porodzie w niektórych przypadkach niesie ze sobą większe ryzyko dla matki i dziecka niż ich przeprowadzenia w każdym trymestrze ciąży.

Leczenie zębów w ciąży: które zabiegi u dentysty są bezpieczne w ciąży?
 1. Leczenie próchnicy – bezpieczne przez cały okres ciąży
 2. Leczenie ortodontyczne – bezpieczne przez cały okres ciąży
 3. Znieczulenie do zabiegów stomatologicznych – bezpieczne przez cały okres ciąży (artykaina, bez adrenaliny)
 4. Usuwanie zęba – po pierwszym trymestrze ciąży
 5. Usuwanie kamienia nazębnego – po pierwszym trymestrze ciąży
 6. Leczenie kanałowe zęba – decyzję podejmuje lekarz po konsultacji
 7. Zdjęcia RTG – decyzję podejmuje lekarz po konsultacji
 8. Zabiegi protetyczne – jeśli się da odłożyć – po porodzie
 9. Wybielanie zębów – niewskazane przez cały okres ciąży

Należy jedynie unikać zbędnego leczenia stomatologicznego w ciąży – czyli takiego, które można odłożyć na okres po porodzie.

Karmienie piersią a leczenie u dentysty

Jeszcze jeden mit, który nie służy zdrowym zębom młodych matek – podane podczas zabiegu u stomatologa znieczulenie przedostanie się do pokarmu i spowoduje u niego kolkę lub wymioty…

Lekarz stomatolog Nova Estetica Justyna Nawrocka-Dworniak dementuje obawy i podpowiada, że nowoczesne znieczulenie artykainą podane w niewielkiej dawce nie ma żadnego negatywnego wpływu na pokarm matki i samopoczucie jej dziecka. To bezpieczne i silnie działające znieczulenie, które wręcz wzmacnia komfort Pacjentki w trakcie leczenie.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share