Skip to content

Usuwanie ósemek

Usuwanie ósemek

W klinice dentystycznej Nova Estetica (Warszawa Ursus Skorosze) specjalizujemy się w usuwaniu ósemek, również tych wymagających dłutowania. Nasi chirurdzy stomatolodzy dokładają wszelkich starań, aby zabieg usuwania ósemek przebiegł w komfortowych warunkach i spokojnej atmosferze. Każda ekstrakcja zęba mądrości poprzedzona jest szczegółową diagnostyką radiologiczną oraz wywiadem z Pacjentem, co zdecydowanie zapewnia bezpieczeństwo i jakość zabiegu.

Zobacz naszego eksperta!

Dlaczego czasami warto usunąć ósemkę (ząb mądrości)?

Ósemki, czyli zęby mądrości, bywają kłopotliwe. Rosną u większości ludzi. Wyrastają późno, nie zawsze w całości, za to często krzywo, bo nie ma już dla nich miejsca w łuku zębowym. Zdarza się, że pozostają niewyrżnięte. Tylko u niektórych osób wyrastają całkowicie prawidłowo i spełniają swoją funkcję – wspierają rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu. Zęby mądrości bywają przyczyną problemów stomatologicznych wielu naszych Pacjentów.

“Zęby mądrości usuwane są najczęściej z 2 powodów – stanów zapalnych dziąsła oraz rozwoju wad ortodontycznych, do których się przyczyniają”

Jakie są wskazania do usunięcia ósemek?

Nawracający stan zapalny dziąsła wokół zęba mądrości
Próchnica ósemek spowodowana utrudnionym oczyszczeniem
Ból i problemy z pełnym otwieraniem ust
Wyraźnie odczuwalny ucisk na ząb sąsiedni
Brak miejsca w łuku zębowym na ósemki i stłoczenie zębów, które prowadzi do wad zgryzu
Wskazania ortodontyczne w celu stworzenia dodatkowego miejsca przed leczeniem ortodontycznym
Niespecyficzne objawy, np. migrenowe bóle głowy (częste w przypadku zatrzymanych zębów mądrości)
Chirurgia stomatologiczna, ekstrakcje zębów u dentysty

Ekstrakcja ósemki – najważniejsze informacje

Jeżeli zęby mądrości są zdrowe, nie sprawiają trudności w codziennym oczyszczaniu i są ustawione prawidłowo w łuku zębowym to nie należy ich usuwać.
Lekarz stomatolog przed podjęciem decyzji o konieczności wykonania ekstrakcji ósemki, przeprowadza diagnostykę cyfrową za pomocą zdjęć rentgenowskich - w Nova Estetica obowiązkowy jest pantomogram. W przypadku zębów zatrzymanych wykonuje się również tomografię komputerową (CBCT). Analiza zdjęc RTG pozwala na dokładne zaplanowanie leczenia i wykonanie bezpiecznego i bezbolesnego zabiegu usuwania ósemki.
Chirurgiczne usunięcie ósemki odbywa się w naszej klinice pod mikroskopem, który zapewnia precyzję, delikatność i ochronę kości oraz przylegających do zęba tkanek miękkich.
Zabieg usunięcia zęba mądrości jest zawsze wykonany w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny.
Nasi lekarze stosują zaawansowaną metodę zmniejszającą dolegliwości po zabiegu ekstrakcji ósemki - osocze bogatopłytkowe PRF, czyli specjalną membranę przyspieszającą gojenie zębodołu, poprawiającą jakość zabiegu i samopoczucie pacjenta

Sposób na szybką regenerację po zabiegu ekstrakcji ósemki

Osocze bogatopłytkowe PRF to specjalna, autogenna membrana, która znacznie zmniejsza niedogodności związane z wszelkimi zabiegami chirurgicznymi. W Nova Estetica najczęściej stosujemy ją w trakcie zabiegów usuwania zębów – zwłaszcza ósemek.

Osocze bogatopłytkowe PRF ma udowodnione działanie biostymulacyjne – dzięki czynnikom wzrostu pobudza w tkankach produkcję kolagenu i elastyny, poprawia w nich mikrokrążenie czy stymuluje produkcję nowych naczyń krwionośnych i komórek. Zdecydowanie i zauważalnie przyśpiesza regenerację organizmu po zabiegu chirurgicznym u stomatologa.

Co ważne – terapia wykorzystująca osocze bogatopłytkowe PRF jest bezpieczna. Podawany Pacjentowi preparat pochodzi z jego organizmu, więc nie wywołuje żadnych działań niepożądanych czy alergii.

Kiedy stosowane jest osocze bogatopłytkowe PRF w stomatologii?

Ekstrakcje zębów
Leczenie periodontologiczne - zwłaszcza paradontozy, w zapaleniach dziąseł i leczeniu recesji dziąsłowych
Sinus lift - w zabiegu podniesienia zatoki szczękowej stosowany w leczeniu implantologicznym
Zębodoły poekstrakcyjne - jeśli trzeba odbudować kość pod przyszłe implanty i uzupełnienia protetyczne
Przeszczepy tkanek miękkich
Usuwanie ósemek

Zalecenia po zabiegu usunięcia ósemki

Przestrzeganie kilku zasad pozwoli uniknąć dolegliwości po ekstrakcji. Bardzo ważne jest, aby po zabiegu usunięcia ósemki:

unikać nadmiernego wysiłku fizycznego i słońca
niewskazane są gorące napoje
picie alkoholu i palenie papierosów - zabronione
nie rezygnować z higieny jamy ustnej, ale też nie płukać intensywnie i omijać miejsce po usuniętym zębie

Bezpośrednio po zabiegu pacjent otrzymuje tampon, który ma zadanie hamować krwawienie z rany pozabiegowej. Taki opatrunek trzeba zagryzać przez 20 minut i usunąć lub wymienić na nowy w przypadku intensywniejszego krwawienia. Bezpośrednio po zabiegu nie wolno jeść przez co najmniej dwie godziny. Jeśli pojawi się niewielka ilość krwi czy obrzęk nie jest to powód do niepokoju. W przypadku bólu można stosować zimne okłady oraz leki przeciwbólowe.