Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

W Nova Estetica dziecko to bardzo ważny pacjent. Niezależnie od wieku zawsze może liczyć na poważne traktowanie i wiele udogodnień, które sprawią, że pierwsza wizyta dziecka u dentysty staje się przyjemnością!

Do naszej kliniki zapraszamy dzieci  już od ok. 1 roku życia. Podczas wizyty rodzice są szczegółowo informowani na temat diety i pielęgnacji zębów ich najmłodszych pociech. Bardzo ważny jest regularny kontakt dziecka z jego ulubionym dentystą. Wizyty kontrolne powinny odbywać się co pół roku lub co 3 miesiące w przypadku dużej skłonności do próchnicy.

Czy wiesz, że Twój strach się udziela dziecku? Dlatego też pierwsza wizyta dziecka w naszej klinice to wizyta adaptacyjna, czyli miłe spotkanie rodziców i dziecka z lekarzem pedodontą (stomatologiem dziecięcym). Dla dziecka jest formą zabawy, gdyż nie wykonujemy żadnych zabiegów leczniczych, za to przyzwyczajamy je do współpracy z lekarzem dentystą. Dziecko jest w centrum uwagi, jeździ na fotelu w górę i w dół, sprawdza jak działa ślinociąg, który pije wodę niczym słoń. Może nawet zostać lekarzem dentystą – nałożyć maseczkę i lusterkiem obejrzeć zęby jednej z naszych stomatologicznych maskotek.

Wizyta adaptacyjna kończy się indywidualnym badaniem jamy ustnej małego pacjenta, który w nagrodę otrzymuje drobny upominek. Nasi mali Pacjenci po wizycie adaptacyjnej szybko zapominają, co to strach przed stomatologiem i śmiało przychodzą na regularne kontrole i zabiegi profilaktyczne.

WIĘCEJ WSKAZÓWEK >

Próchnica u dzieci

Próchnica lubi mleczaki, dlatego higiena jamy ustnej dziecka w domu jest najważniejsza i pozwala uniknąć kłopotów z zębami malucha.

Jednym z ważniejszych elementów profilaktyki jest codzienne, dokładne mycie zębów dziecka dobrej jakości miękką szczoteczką i pastą z fluorem o wielkości ziarenka groszku – już od pierwszego zęba. Niezwykle szkodliwie dla uzębienia (zarówno dzieci, jak i dorosłych) jest spożywanie dodatkowych posiłków bezpośrednio przed snem. Codzienna dieta zdrowa dla zębów to nieoczyszczone ziarna zbóż oraz warzywa. Do minimum powinniśmy ograniczyć ilość białego cukru i jego przetworów, białej mąki i jej przetworów, a także większości produktów i pokarmów technologicznie przetworzonych. Słodycze natomiast działają najbardziej próchnicotwórczo wtedy, gdy są spożywane pomiędzy posiłkami.

Zęby mleczne muszą być leczone, warto pamiętać, że próchnica w uzębieniu mlecznym ma bardzo dynamiczny przebieg i szybko prowadzi do powikłań ze strony miazgi zęba – ubytku. U lekarza pedodonty warto pojawić się nie tylko z próchnicą, ale również w przypadku, jeśli zauważymy na zębach dzieci przebarwienia i plamki lub zmiany pojawiające się na dziąsłach.

gaz rozweselający Warszawa

Gaz rozweselający dla dzieci

Już od wielu lat w leczeniu stomatologicznym dzieci wykorzystujemy bezpieczną, sprawdzoną i stosowaną na całym świecie metodę uspokajania małych pacjentów. Gaz rozweselający pomaga przezwyciężyć strach i niepokój, pozostawiając przyjemne uczucie relaksuLeczenie stomatologiczne jest bardziej efektywne, a dziecko zachowuje z niego pozytywne wrażenia. Sedacja podtlenkiem azotu jest w pełni bezpieczna, wymaga tylko 2-godzinnego odstępu w jedzeniu i piciu przed wizytą u stomatologa.

Przeczytaj więcej o gazie rozweselającym >

Zakres stomatologii dziecięcej w klinice Nova Estetica

Jakie zabiegi oferujemy naszym małym pacjentom?

Lakowanie zębów

Lakowanie to inaczej uszczelnienie bruzd, które zabezpiecza je przed próchnicą – wykonywane w zębach stałych, jak i mlecznych. Zabieg jest bezbolesny i krótkotrwały. Ważne, aby został on przeprowadzony wkrótce po wyrżnięciu się zębów. Zalakowane zagłębienia są gładkie i łatwe w codziennym oczyszczaniu. Nie zalegają w nich resztki pokarmowe.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie (fluoryzacja) jest to miejscowa aplikacja na zęby mleczne i stałe preparatów zawierających wysokie stężenia fluoru. To jeden z najbardziej skutecznych zabiegów wzmacniających zęby i przeciwdziałający próchnicy. Częstotliwość fluoryzacji jest ustalana przez lekarza dentystę indywidualnie dla każdego pacjenta – zależnie od ryzyka próchnicy, stanu uzębienia, diety, wieku i stanu zdrowia pacjenta czy ilości fluoru z innych źródeł.

Leczenie zębów mlecznych

W Nova Estetica do wypełnień stosujemy tylko trwałe i nowoczesne materiały, które są w pełni estetyczne i długo utrzymują się w dziecięcych zębach. Nasi mali pacjenci mogą samodzielnie wybrać kolor wypełnienia, stając się właścicielami różnokolorowych zębów.

Leczenie zębów mlecznych kanałowo

Leczenie kanałowe mleczaków jest ostatecznym rozwiązaniem ratującym ząb przed usunięciem. Jest relatywnie rzadkie i dotyczy tylko całkowicie wyrzniętych zębów. We współczesnej stomatologii dziecięcej standardem jest zachowanie zębów mlecznych do momentu ich wymiany na stałe. Przedwczesna utrata zębów prowadzi do nieprawidłowego wyrzynania się zębów stałych i późniejszych problemów ortodontycznych

NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna

Sprawdź nasze bezpieczne i bezbolesne znieczulenie komputerowe!

Przeczytaj więcej o SleeperOne 5>>>

Usuwanie zębów mlecznych

Zdrowe zęby mleczne wypadają same. Usunięcie mleczaka następuje, jeśli:
  1. występują wskazania ortodontyczne
  2. zaburza wyrzynanie się zębów stałych
  3. jest chory – posiada torbiele, zgorzel lub jest źródłem zakażeń tkanek miękkich
  4. współistnieje z wadą rozwojową twarzy lub jamy ustnej
  5. ucierpiał w wyniku urazu, który spowodował przemieszczenie, zwichnięcie lub złamanie zęba, a leczenie zachowawcze jest niemożliwe lub nieopłacalne

Leczenie ortodontyczne dzieci

Jeśli będzie taka potrzeba lekarz pedodonta skieruje Twoje dziecko na konsultację do lekarza ortodonty. Sprawdź, dlaczego nowoczesna i bezpieczna ortodoncja w Nova Estetica będzie najlepszym wyborem dla Twojego dziecka! Przeczytaj więcej >

NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share