Skip to content

Protetyka

Dlaczego warto skorzystać z usług protetyka?

Protetyka to dziedzina stomatologii, która polega na trwałej i kosmetycznej odbudowie lub odtworzeniu brakujących zębów. W Nova Estetica stosujemy najnowsze techniki, dlatego dla każdego z naszych Pacjentów jesteśmy w stanie zastosować najbardziej odpowiednią i dopasowaną metodę.

Braki zębowe w protetyce stomatologicznej są kluczowe. Jakie są konsekwencje ich nieuzupełnienia?

zaburzenia zgryzowe, które mogą prowadzić do chorób przyzębia i utraty zębów
zmianę rysów twarzy, powstawaniem większej ilości zmarszczek mimicznych - ogólnie mówiąc przyspieszonym efektem starzenia się
pogarszająca się wymowa i opadanie kącików ust
mogą być przyczyną rozwijających się problemów na tle zaburzeń gastrycznych (chorób przewodu pokarmowego) będących wynikiem złego rozdrabniania pokarmów

Jak uzupełnić braki zębowe?

Naszym Pacjentom oferujemy skuteczne i funkcjonujące przez długie lata rozwiązania. Aby zwiększyć komfort leczenia protetycznego wyposażyliśmy klinikę w rewolucyjny, komputerowy skaner dentystyczny. Pozwala bardzo dokładnie zaplanować leczenie protetyczne w jak najkrótszym czasie. Bez użycia mas wyciskowych i bez dotykania zębów! Cyfrowa technologia 3D zwiększa trwałość uzupełnień protetycznych. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu w systemie Cerec lekarz może przeprowadzić wirtualną symulację i pokazać pacjentowi już na pierwszej wizycie, jak potrzebne mu uzupełnienie będzie wyglądać w efekcie końcowym.

Skaner dentystyczny>

Sprzęt Nova Estetica

Zakres protetyki w Nova Estetica

Nasi eksperci oferują Państwu wykonanie niemal każdego uzupełnienia protetycznego, jakie jest wskazane. Specjalizujemy się w rozległych odbudowach protetycznych takich jak korony i mosty (również na implantach), licówki czy korony pełnoceramiczne. Protetyka stomatologiczna w Nova Estetica to również licówki porcelanowe czy mniejsze uzupełnienia jak onlay.

Korony protetyczne

Korony na zęby to stałe uzupełnienia protetyczne, umieszczane na wyleczonych wcześniej zębach, które były uszkodzone, złamane lub martwe. Pokrywane są odpowiednio dobraną pod kolor pozostałych zębów warstwą – najczęściej porcelanową. Za pomocą korony protetycznej można również uzupełnić brakujący ząb. Korona zęba pełni funkcję wzmacniającą i ochraniającą. Przy odpowiednim dbaniu o higienę jamy ustnej i regularnych kontrolach u stomatologa możliwe jest używanie korony na zęby przez wiele lat.

Korony porcelanowe

Najbardziej popularny rodzaj koron protetycznych, najczęściej rekomendowana przez lekarzy w Nova Estetica. Daje największą możliwość dopasowania do naturalnego odcienia pozostałych zębów Pacjenta. Korona porcelanowa może być wykonana na podbudowie metalowej lub ceramicznej – w wersji metalowej sprawdza się w przypadku zębów bocznych. Korony porcelanowe charakteryzują się bardzo długą żywotnością, która zależy od tego jak będą użytkowane przez Pacjenta.

Korony cyrkonowe

Korona cyrkonowa jest przeznaczona do stosowania zarówno na zębach przednich, jak i bocznych. Podobnie jak w wersji porcelanowej jest stałym uzupełnieniem protetycznym, pokrywającym w całości koronę zęba. Korona cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu. Powstaje poprzez komputerowe wycięcie z cyrkonowego bloczka systemem CAD/CAM, dzięki czemu jest bardzo dokładna, precyzyjnie przylega do dziąsła po zastosowaniu oraz charakteryzuje się dużą wytrzymałością. Korona cyrkonowa jest szczególnie polecana osobom z tzw. uśmiechem dziąsłowym, czyli wysokim przebiegiem wargi górnej podczas uśmiechu. Sprawdza się również w przypadku zębów przebarwionych, zniszczonych, nadmiernie obciążonych zgryzowo.

Protetyka

Przykład implantologii i protetyki w Nova Estetica

Korony porcelanowe na implantach - efekty przed i po leczeniu jednej z naszych pacjente

To cienkie nakładki porcelanowe, dzięki którym korygujemy kształt i kolor zębów naszych Pacjentów. Mogą być porcelanowe i kompozytowe. Rozwiązanie to jest bardzo trwałe i oszczędne dla tkanek zęba. Przed wykonaniem licówek porcelanowych wykonywane są „próbne licówki”, bez jakiejkolwiek ingerencji w tkanki zęba. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie, jak będą wyglądały zęby po rekonstrukcji.  Licówki >

Licówki

Inlay i onlay

Wypełnienia kompozytowe lub porcelanowe wykonywane na podstawie wycisków w laboratorium protetycznym.

Inlay i onlay to kosmetyczne wypełnienia w koronie zęba, które stosuje się w przypadku dużych ubytków. Mogą być kompozytowe lub porcelanowe, zawsze wykonywane na podstawie wycisków w laboratorium protetycznym. Stanowią alternatywę dla wypełnienia w zębie wykonanego metodą tradycyjną. Umożliwiają dokładną rekonstrukcję kształtu anatomicznego zęba (guzków, bruzd i punktów stycznych między zębami). Stosujemy je najczęściej po rozległym leczeniu kanałowym.

Rekonstrukcja zgryzu

To cała gama zabiegów przywracających właściwe relacje zgryzowe. Zgryz, który funkcjonuje nieprawidłowo, powoduje wiele problemów z zębami i stawami skroniowo-żuchwowymi, często towarzyszy im ból. W Nova Estetica dbamy również o zgryz z dodatkowego powodu – zależy nam, aby Pacjent z wykonaną przez nas odbudową protetyczną mógł cieszyć się nią przez jak najdłuższy czas.

Jakie objawy w przypadku zgryzu powinny niepokoić?

wady zgryzu
ból szczęki
ból żuchwy
braki zębowe
ubytki przyszyjkowe
recesje dziąseł
trzaski w stawach skroniowo – żuchwowych

W Nova Estetica Pacjent zakwalifikowany do kompleksowego leczenia (zwłaszcza protetycznego) ma w pierwszej kolejności wykonywany pełen pakiet badań diagnostycznych:

  1. Wywiad stomatologiczny i medyczny
  2. Badanie stanu uzębienia, mięśni narządu żucia i stawów skroniowo-żuchwowych
  3. Zdjęcia RTG stomatologiczne (cyfrowe) – pantomogram, ew. tomografię komputerową lub zdjęcie cefalometryczne
  4. Cyfrową dokumentację fotograficzną
  5. Wyciski do gipsowych modeli diagnostycznych 6. rejestrację zwarcia z pomocą artykulatora Amann Girbach

U części pacjentów zrekonstruowanie zgryzu na pierwszej wizycie nie jest możliwe. Wykonujemy wówczas deprogramator lub szynę relaksacyjną, które Pacjent, w zależności od zaleceń lekarza stomatologa, użytkuje od 2 tygodni do pół roku. Wyeliminowanie kontaktów zębowych i napięć mięśniowych jest niezbędne do prawidłowego zrekonstruowania warunków zgryzowych.

Na podstawie pobranych badań i ich dokładnej oceny przygotowujemy dla Pacjenta kompleksowy plan leczenia z kosztorysem, z uwzględnieniem jego indywidualnych potrzeb. Leczenie skomplikowanych zaburzeń zgryzu wymaga często współpracy wielospecjalistycznej, tj. implantologa, protetyka czy ortodonty.

Wykonywana przez nas korekta zwarcia polega na odbudowie utraconej wysokości zębów kompozytami oraz uzupełnieniem protetycznym w przypadku brakujących zębów. Dochodzi wówczas do podniesienia wysokości zwarcia. Rekonstrukcja zgryzu umożliwia prawidłowe kontakty zębów, eliminuje natomiast przeciążenia w odcinku przednim i bocznym, rozluźnia mięśnie oraz chroni zęby przed dalszą destrukcją. Wykonane prace protetyczne są w takiej sytuacji w pełni zabezpieczone przed uszkodzeniami i nadmiernym niszczeniem na skutek przeciążeń ze strony zgryzu.