periodontologia

Leczenie periodontologiczne – skuteczna walka z chorobami dziąseł

Piękny uśmiech to nie tylko zdrowe zęby, ale również zdrowe dziąsła. Jeśli dolega Ci ból dziąsła lub krwawienie czy opuchlizna dziąseł skieruj swoje kroki do periodontologa, który w profesjonalny sposób zajmuje się leczeniem chorób przyzębia (np. paradontozy) i błony śluzowej jamy ustnej.

Leczenie periodontologiczne jest coraz bardziej powszechne i potrzebne. Choroby dziąseł i przyzębia to poza próchnicą jedno z najczęściej występujących obecnie schorzeń jamy ustnej. Odpowiedzialne są za to bakterie w jamie ustnej, które w zależności od indywidualnej podatności i stylu życia rozwijają się w błyskawiczny sposób. Zaniedbanie leczenia chorób dziąseł może spowodować nawet przedwczesną utratę uzębienia.

Choroby dziąseł – objawy

Czy wiesz, że choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną utraty zębów wśród dorosłych?

Na początku możesz nie mieć żadnych objawów - najwcześniejszym sygnałem choroby jest zaczerwienienie i krwawienie dziąseł. Niektóre osoby cierpią dodatkowo na nadwrażliwość na ciepłe lub zimne pokarmy.
Kolejno dochodzą inne symptomy - ból i odsłonięcie szyjek zębowych powiązane często z brzydkim zapachem z ust
W zaawansowanym stadium choroby pojawiają się ruchomość zębów i ich przemieszczanie.
Nieleczone choroby dziąseł zwiększają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych - zawału serca czy udaru.
Periodontologia

Periodontolog Warszawa

Regularne kontrole u naszego periodontologa w Warszawie pozwolą zauważyć w odpowiednim czasie zmiany w dziąsłach, osłabienie stabilności zębów i inne problemy z dziąsłami. Wsparciem w utrzymaniu zdrowych dziąseł jest również regularnie wykonywane zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej (pantomogram), które umożliwia oszacować aktualny stan kości, przyzębia i ewentualną obecność kamienia poddziąsłowego.

Lekarz stomatolog Gloria Binek

dr Gloria Binek

Stypendystka Uniwersytetu w Padwie. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Lekarski Akademii Medycznej we Wrocławiu. Od wielu lat specjalizuje się w zaawansowanym leczeniu periodontologicznym. Stosuje nowoczesne techniki i najlepsze materiały, które wspierają szybką regenerację Pacjenta po zabiegach. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Uczestniczy w licznych kursach, seminariach i szkoleniach, które poszerzają jej doświadczenie zawodowe. Każdego Pacjenta traktuje w sposób holistyczny, skupiając się na rozszerzonej diagnostyce i kompleksowym leczeniu.

Oprócz leczenia periodontologicznego wykonuje również zaawansowaną protetykę (korony, mosty, licówki) i leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Leczenie chorób dziąseł

Pierwszym krokiem są profesjonalne zabiegi oczyszczenia zębów z płytki bakteryjnej powodującej chorobę. U pacjentów z problemami periodontologicznymi wykonujemy PERIOFLOW, czyli zabieg głębokiego czyszczenia kieszeni dziąsłowych. Nie jest to łatwy i ogólnodostępny zabieg, tym bardziej cieszymy, że możemy zagwarantować pacjentom pełną opiekę w zakresie periodontologii – zarówno leczenie jak i zaawansowaną higienizację. Wieloletnie doświadczenie higienistek stomatologicznych i specjalistyczny sprzęt gwarantują profesjonalną pomoc przy pełnej współpracy z lekarzem periodontologiem.

Periodontologia
Periodontologia

W ramach periodontologii oferujemy:

konsultację periodontologiczną (w tym periodontogram i periotest)
diagnostykę radiologiczną
badania histopatologiczne
kiretaż otwarty i zamknięty. To specjalistyczne czyszczenie poddziąsłowe z kamienia - najczęściej w zaawansowanym stadium choroby dziąseł. Standardowe usuwanie kamienia zębowego (skaling) w takiej sytuacji nie wystarczy. Kiretaż umożliwia usunięcie nagromadzonych poddziąsłowo bakterii i hamuje rozwój paradontozy. Przeprowadzenie kiretażu otwartego wymaga nacięcia dziąsła, odsłonięcia korzenia oraz dokładnego oczyszczenia go. Po zabiegu zakładane są szwy. Kiretaż zamknięty nie wymaga nacinania dziąsła.
leczenie paradontozy. Metody są różne. W przypadku początkowego stadium choroby wystarczy dokładne i regularne usuwanie kamienia nazębnego u higienistki stomatologicznej oraz codzienna, dokładna higiena jamy ustnej w domu. W przypadkach zaawansowanej paradontozy konieczne jest zastosowanie odpowiednich metod chirurgicznych oraz technik stymulujących regenerowanie tkanek i kości. Wykonujemy korekty uszkodzonego dziąsła i kości stosując materiały do regeneracji utraconych tkanek, takich jak Emdogain czy Bio-Oss
Odsłonięte szyjki zębowe - pokrycie recesji dziąsłowych. Recesje dziąsłowe to odsłonięte powierzchnie korzenia zęba, które nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale mogą powodować wzmożoną nadwrażliwość, wydłużenie powierzchni zęba oraz zwiększać ryzyko wystąpienia próchnicy. Najczęstszą przyczyną występowania odsłoniętych szyjek zębowych jest nieprawidłowa technika szczotkowania (wykonywanie szczoteczką poziomych ruchów z bardzo dużą siłą) czy niedostateczna higiena jamy ustnej prowadząca do powstania stanu zapalnego dziąseł lub wady zgryzu prowadzące do przeciążenia zębów. Efekty leczenia widoczne są po kilku tygodniach, a technika zabiegu w Nova Estetica jest dobierana indywidualnie w zależności od stanu zaawansowania problemu i oczekiwań pacjenta.
Leczenie uśmiechu dziąsłowego. W przypadku nieestetycznej, nierównej linii dziąseł, wykonujemy zabieg poprawiający ich symetrię oraz proporcje wysokości koron, czyli gingiwoplastykę. To zdecydowanie najbardziej skuteczna w takim przypadku metoda na uzyskanie pięknego estetycznego uśmiechu.
Wydłużenie korony klinicznej zęba. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, zazwyczaj przed leczeniem zachowawczym lub protetycznym. Polega na odsunięciu granicy dziąsła i kości tak, aby odbudowa protetyczna miała jak największy kontakt z tkankami zęba. W trakcie zabiegu następuje odsłonięcie zdrowej tkanki zęba, co jednocześnie powoduje zmianę położenia dziąsła i poprawę jego wyglądu.
Gingivektomia. Jest to zabieg usunięcia zbyt dużej ilości dziąsła narastającego na zęby. Przerośnięte dziąsło utrudnia właściwą higienę jamy ustnej (zwłaszcza przy implantach). Może również powodować stany zapalny przyzębia, zapalenia kieszonek dziąsłowych przy zębach czy defekty estetyczne w postaci tzw. uśmiechu dziąsłowego.
podcięcie i plastyka wędzidełka
unieruchomienie zęba (-ów)
leczenie błony śluzowej i zapalenia jamy ustnej

Jak leczyć paradontozę?

Paradontoza to efekt współwystępowania wielu czynników: złej higieny jamy ustnej, obecności płytki nazębnej i kamienia, uwarunkowań genetycznych, występowania cukrzycy i innych chorób metabolicznych czy nawet wad zgryzu. Leczenie paradontozy jest konieczne – jego brak może doprowadzić do powikłań.

Paradontoza to najczęstszy problem z jakim zgłaszają się do nas Pacjenci z chorobami przyzębia. Nasza pomoc rozpoczyna się od szczegółowego zdiagnozowania obecnego stopnia choroby. W przypadkach zaawansowanej paradontozy dobieramy odpowiednie metody chirurgiczne i techniki stymulujące regenerowanie tkanek i kości.

Periodontologia

W Nova Estetica stosujemy terapię regeneracyjną w oparciu o nowatorski preparat Emdogain. Zalecamy ją, gdy choroba przyzębia spowodowała głębokie zniszczenie kości podtrzymującej zęby.

Emdogain to żelowy preparat zawierający naturalne białka. Pobudza biologiczną metodę regeneracji tkanek przyzębia, zniszczonych paradontozą. Trwale odbudowuje utracone tkanki i pozwala zachować naturalne zęby na długi czas. Aplikowany jest przez lekarza periodontologa na odsłoniętą, oczyszczoną powierzchnię korzenia zęba podczas drobnego zabiegu chirurgicznego. Już po kilku miesiącach widać efekt leczenia – całkowicie pokryte dziąsło po recesji. Emdogain to preparat, który wspiera zatrzymanie procesu paradontozy.