Ortodoncja

Ortodoncja – czym jest? Kiedy udać się do specjalisty?

Ortodoncja zajmuje się leczeniem wad zgryzu, które są nie tylko kwestią estetyki uśmiechu, ale wpływają na nasze zdrowie. Zły zgryz i stłoczenie zębów mogą spowodować przedwczesną ich utratę. Często nie zdajemy sobie sprawy, że może być również przyczyną bólów głowy, szumów w uszach, a nawet zaburzeń równowagi. W trakcie leczenia lekarz ortodonta zapobiega tym problemom. Eliminuje dodatkowo powiązane z wadą zgryzu zaburzenia żucia czy wady wymowy. Wielu Pacjentom przywraca na nowo pewność siebie i sprawia, że śmieją się częściej. W warszawskiej klinice Nova Estetica, ortodoncja to w każdym przypadku indywidualnie zaprojektowany plan leczenia, który oprócz uzyskania zdrowego zgryzu zakłada dodatkowy efekt leczenia w postaci ładniejszych, bardziej harmonijnych rysów twarzy. Piękny uśmiech Pacjentów jest dla nas największą nagrodą!
NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna

Rola ortodonty w leczeniu Twoich zębów

Dobry ortodonta to lekarz stomatolog posiadający duże doświadczenie w leczeniu ortodontycznym licznych i różnych przypadków. Podejmuje leczenie ortodontyczne niezależnie od wieku Pacjenta. To lekarz nieustannie rozwijający swoje umiejętności dzięki kursom z zakresu ortodoncji. Swoich pacjentów leczy w możliwie najbardziej komfortowy dla nich sposób. Ortodonta niezwykle mocno dba o prawidłową diagnostykę każdego pacjenta, leczy nowocześnie i interdyscyplinarnie, dbając nie tylko o skuteczne leczenie ortodontyczne, ale również o zdrowe zęby, dziąsła czy staw skroniowo-żuchwowy.

Nasi specjaliści w dziedzinie ortodoncji

Jeśli interesują Cię implanty zębów w Warszawie, zapraszamy do Kliniki Nova Estetica na konsultację.

Martyna Wędrychowicz - ZnanyLekarz.pl
Constance de Bazelaire-Słomczewska - ZnanyLekarz.pl

Skuteczne metody leczenia ortodontycznego

 1. Dobry ortodonta to lekarz stomatolog posiadający duże doświadczenie w leczeniu ortodontycznym licznych i różnych przypadków. Podejmuje leczenie ortodontyczne niezależnie od wieku Pacjenta. To lekarz nieustannie rozwijający swoje umiejętności dzięki kursom z zakresu ortodoncji. Swoich pacjentów leczy w możliwie najbardziej komfortowy dla nich sposób. Ortodonta niezwykle mocno dba o prawidłową diagnostykę każdego pacjenta, leczy nowocześnie i interdyscyplinarnie, dbając nie tylko o skuteczne leczenie ortodontyczne, ale również o zdrowe zęby, dziąsła czy staw skroniowo-żuchwowy.
 2. W Nova Estetica wykorzystujemy niezwykle nowoczesną, a przede wszystkim bezpieczną ortodoncję. Wszystko po to, aby w bardziej przewidywalny sposób leczyć naszych Pacjentów ortodontycznych.
  Przyczyną krzywego zgryzu jest oddychanie przez usta, które u dzieci występuje coraz powszechniej. Większość osób nie zdaje sobie sprawy z negatywnego wpływu, jaki niedrożność górnych dróg oddechowych ma na normalny rozwój twarzy oraz zdrowie.
 3. Mioterapia to bardzo ważny element ortotropii. W stomatologii oznacza specjalnie dopasowany zestaw ćwiczeń mięśni mimicznych i narządu żucia, który ma na celu zapobieganie i leczenie wad zgryzu. Ćwiczenia regulują siłę i napięcie mięśni twarzy, co jest jednym z podstawowych warunków właściwego kształtu oraz ułożenia żuchwy wobec szczęki. Odpowiednio wcześnie rozpoczęta mioterapia (np. w 4 roku życia) może zapobiec konieczności leczenia ortodontycznego.
 4. Sukces leczenia ortodontycznego zależy od wdrożenia nawyków poprawnego oddychania i przełykania do codziennego życia. Oprócz leczenia ortodontycznego, w którym wykorzystuje się najczęściej Aparat HybrydowyBioblok, znaczącą rolę mają również regularne ćwiczenia z zakresu mioterapii.

Leczenie ortodontyczne krok po kroku

Nova Estetica oferujemy leczenie ortodontyczne wykorzystujące najbardziej aktualne i najnowsze zdobycze nauki. Leczenie aparatem ortodontycznym kierujemy do wszystkich osób niezależnie od wieku – dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna
dobry ortodonta Warszawa Ursus

Konsultacja ortodontyczna

Podstawą sukcesu leczenia ortodontycznego jest w dużym stopniu jego odpowiednie zaplanowanie krok po kroku już na początku. Lekarz ortodonta na pierwszej wizycie Pacjenta w Nova Estetica przeprowadzi pełny wywiad lekarski na temat wady zgryzu i wszelkich innych towarzyszących jej dolegliwości. Wykona badanie wewnątrzustne (stan uzębienia i dziąseł) oraz zewnątrzustne (np. oceni symetrię twarzy). Pobierze wyciski niezbędne do wykonania kopii uzębienia pacjenta (tzw. modele diagnostyczne). Etap końcowy pełnej diagnostyki to wykonanie dokumentacji radiologicznej, czyli zdjęć rtg: tele cefalometryczne, pantomogram, tomografii czaszki w uzasadnionych przypadkach oraz cyfrowych fotografii twarzy i uzębienia pod różnym kątem.

Plan leczenia ortodontycznego

Na kolejnej wizycie lekarz ortodonta rozmawia z Pacjentem o zaprojektowanym dla niego planie leczenia, opracowanym na podstawie analizy dokumentacji uzyskanej na etapie diagnostyki. Jest to bardzo ważna część przyszłego procesu leczenia, ponieważ Pacjent przed podjęciem decyzji powinien być świadomy, ile czasu będzie trwać leczenie i w jaki sposób będzie ono przebiegać. Akceptacja ustna i pisemna planu leczenia przez Pacjenta jest w naszej klinice niezbędna. Dlaczego? Chcemy zaoferować coś więcej niż leczenie ortodontyczne. Podpisany plan leczenia to gwarancja niezmienności ustalonych wspólnie z lekarzem warunków – również pod względem finansowym. To pewność leczenia i dobrej współpracy.

Leczenie ortodontyczne

Po zaakceptowaniu planu leczenia rozpoczyna się właściwe leczenie ortodontyczne, które uzależnione jest od rodzaju wady. Może być poprzedzone koniecznością leczenia stomatologicznego – wyleczenia zębów z próchnicy, wyeliminowania stanu zapalnego dziąseł czy usunięcia kamienia i osadu z zębów. W przypadku osób dorosłych leczenie ortodontyczne może być częścią kompleksowego planu i stanowić jego pierwszą część przed leczeniem protetycznym czy implantologicznym.

Zakończenie leczenia ortodontycznego

Retencja to proces stabilizacji skorygowanego zgryzu. Nie wszyscy o tym wiedzą, że zęby już po wyprostowaniu dążą do tego, by wrócić na swoje miejsce – i to niezależnie od metody skorygowania zgryzu. Dzieje się tak szczególnie u osób dorosłych, którzy przez dużą część swojego życia mieli krzywe zęby. Dlatego mimo najskuteczniejszej stosowanej w Nova Estetica metody ortotropii jesteśmy zwolennikami, aby po zakończonym leczeniu ortodontycznym utrwalić jego wyniki. Stosujemy aparaty retencyjne w postaci specjalnych płytek akrylowych lub termoformowalnych, które trzeba nosić zgodnie z zaleceniami lekarza ortodonty – z czasem coraz mniej. W przypadku ich zgubienia niezwłocznie należy się udać na wizytę w celu wykonania wycisku i wykonania nowych, dopasowanych aparatów retencyjnych. Dla części Pacjentów zalecamy stały aparat retencyjny. To przyklejany na wewnętrznej powierzchni zębów drut retencyjny. Jego ogromnym plusem jest to, że Pacjent nie musi pamiętać o jego regularnym zakładaniu – jest on przyklejony na stałe. Minusem jest utrudniona higiena zębów. Aparaty retencyjne również wymagają kontroli lekarza ortodonty, zgodnie z jego zaleceniami.
NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna

Leczenie implantologiczne i ortodontyczne 

Przypadek Pani Amelii

 1. Pani Amelia to młoda osoba, która na ostatnim roku studiów postanowiła poprawić swój uśmiech.
 2. Już na pierwszy rzut oka widać, że konieczne było leczenie ortodontyczne, które jeszcze przed startem wzmocniliśmy diagnostyką stawów skroniowo-żuchwowych
  (deprogramacja Koisa).
 3. Dzięki otrzymanym informacjom opracowaliśmy plan bezpiecznego dla zgryzu leczenia ortodontycznego.
 4. Po zdjęciu aparatu ortodontycznego wykonaliśmy estetyczne wypełnienia w odcinku przednim.
 5. Pani Amelia z nowym uśmiechem rozpoczęła poszukiwanie pracy – z sukcesem!
Metamorfoza Nova Estetetica-przed Metamorfoza po leczeniu w Nova Estetica
Metamorfoza uśmiechu Nova Estetica - przed Metamorfoza uśmiechu Nova Estetica - efekt po

Metamorfoza Pani Darii

 1. Pani Daria od zawsze miała słabe zęby. Trafiła do nas z ogromną potrzebą zmiany swojego uśmiechu
 2. Zanim rozpoczęliśmy leczenie ortodontyczne zadbaliśmy o dziąsła, które przez wiele lat funkcjonowały w słabej kondycji. Dla kilkunastu zębów konieczny był kiretaż zamknięty oraz leczenie zachowawcze w postaci kilku estetycznych wypełnień. Czeka ją jeszcze wybielanie zębów metodą nakładkową w domu.
 3. Pani Daria po 2-letnim leczeniu aparatem ortodontycznym uzyskała nowy uśmiech:)

Przypadek Pani Sabiny

 1. Pani Sabina zgłosiła się do nas w wieku 18 lat. Leczenie ortodontyczne sfinansowali jej rodzice w prezencie urodzinowym.
 2. Przed leczeniem ortodontycznym konieczne było leczenie kanałowe pod mikroskopem 2 zębów trzonowych. Aparat ortodontyczny Pani Sabina nosiła prawie 2 lata, po jego zdjęciu wykonaliśmy estetyczne wypełnienia w odcinku przednim i kompozytowe licówki wyrównujące długość zębów
 3. Pani Sabina jest obecnie szczęśliwą studentką z nowym, doskonałym uśmiechem!
Metamorfoza uśmiechu Nova Estetica Metamorfoza uśmiechu Nova Estetica - efekt po

Aparaty ortodontyczne

Właściwie dobrany aparat ortodontyczny to tylko połowa sukcesu leczenia ortodontycznego. W rzeczywistości jednak aparat jest tylko dodatkiem. Bez ogromnej wiedzy i zdolności manualnych lekarza ortodonty wada zgryzu nie zostałaby wyleczona – zęby prostuje zarówno aparat jak i szereg działań, które odbywają się na wizytach kontrolnych.

Aparat ortodontyczny stały

Stałe, czyli osadzone na zębach za pomocą specjalnego kleju zamki wraz z pierścieniami. Pacjent nie może sam ich wyjmować, działają przez cały okres leczenia i praktycznie nie zależą od współpracy pacjenta.
Czas trwania leczenia ortodontycznego jest zróżnicowany, w dużym stopniu zależny od rodzaju wady zgryzu. W przybliżeniu trwa od 1,5 roku do 3 lat.

W tym etapie leczenia niezwykle ważna jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Więcej wskazówek na ten temat zawarliśmy TUTAJ.

Aparat ortodontyczny estetyczny

Składa się z estetycznych, czyli przezroczystych elementów. Jest niemal niewidoczny. Najczęściej stosowane zamki estetyczne to zamki porcelanowe (w kolorze zbliżonym do koloru zębów) oraz zamki kryształowe – przezroczyste. W tym aparacie estetyczny jest również łuk spinający zamki

Aparat ortodontyczny metalowy

To aparat złożony z bezpiecznych dla organizmu, metalowych elementów. Wśród zamków metalowych są dostępne specjalne wersje bezniklowe – dla osób uczulonych na nikiel. Przebieg leczenia jest taki sam, jak w przypadku estetycznego aparatu, a jedyną różnicą tego rozwiązania jest większa widoczność aparatu w trakcie leczenia.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący

Nowoczesne systemy zamków samoligaturujących podnoszą komfort leczenia ortodontycznego. Wykorzystują słabszą siłę przy jednoczesnej mniejszej ilości wizyt kontrolnych oraz skróceniu czasu leczenia. Ich zamki nie wymagają stosowania ligatur, mają za to specjalne klapki, które trzymają drut.

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy – czyli wyjmowany. W Nova Estetica stosujemy przede wszystkim aparaty Bioblok i Aparat Hybrydowy. Stosowane w pierwszej fazie leczenia umożliwiają rozbudowanie łuków zębowych szczęki i żuchwy. Dzięki temu tworzy się miejsce docelowe dla nieprawidłowo ustawionych zębów.

Aparat Bioblok i Aparat Hybrydowy eliminują nieprawidłową czynność mięśni otaczających jamę ustną, wynikającą ze szkodliwych nawyków (np. ssania palca, oddychania przez usta, niedrożności nosa). Dzięki nim Pacjent opanowuje trzymanie języka w spoczynku na podniebieniu, ze zwartymi wargami. To zapewnia równe ustawienie zębów, lepszy wygląd twarzy oraz długofalową stabilność nowego efektu – często bez konieczności stosowania aparatów stałych czy ekstrakcji zębów.

Clear Aligner

Ortodoncja w Nova Estetica w Warszawie to również innowacyjna metoda leczenia ortodontycznego za pomocą przezroczystych nakładek, które prostują zęby bez niedogodności i dyskomfortu związanego z codziennym użytkowaniem aparatów stałych. Nakładki Clear stosujemy w mniej skomplikowanych wadach zgryzu u dzieci powyżej 14 r.ż. i osób dorosłych. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

Aparat Clear Aligner jest niemal niewidoczny na zębach. Dodatkową jego zaletą jest możliwość utrzymania higieny jamy ustnej na wysokim poziomie dzięki możliwości zdjęcia go z zębów. Nie ma w nim żadnych części metalowych, co sprzyja komfortowi Pacjenta. Skuteczność leczenia nakładkami Clear Aligner jest uzależniona od regularnych wizyt u lekarza prowadzącego i stosowania się do jego wskazówek, zwłaszcza ilości czasu noszenia nakładek.

Naszym zdaniem leczenie aparatem wyjmowanym Clear Aligner jest wskazane dla pacjentów zdyscyplinowanych, którzy muszą o nim pamiętać sami i regularnie używać.

NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna

Invisalign

Invisalign został stworzony z myślą o ludziach, którzy lubią żyć aktywnie. Ta metoda prostuje zęby za pomocą kompletu przezroczystych, wymiennych nakładek alignerów, które są wykonywane na zamówienie. Każdy aligner musi być wymieniany co dwa tygodnie, tak aby zęby stopniowo przesuwały się we właściwe miejsce – dzień po dniu i milimetr po milimetrze. Nakładki powinny być noszone prawie 24 godziny na dobę z przerwami na jedzenie. Może być stosowana w różnych wadach i u pacjentów w różnym wieku. W Nova Estetica mamy kilka opcji leczenia systemem INVISALIGN: i7, Lite, Full, Teen. Każda z opcji różni się zarówno ceną jak i wskazaniami. Wybór właściwej opcji wymaga omówienia z lekarzem ortodontą. WIĘCEJ O INVISALIGN >

Aparat ortodontyczny dla dzieci

Polskie Towarzystwo Ortodontyczne zaleca, aby każde dziecko odbyło wizytę u ortodonty jak najwcześniej. Pierwszy kontakt może być już nawet w wieku 2-3 lat – zwłaszcza wówczas, gdy dziecko ssie palec czy smoczek. Nie później niż w wieku 7 lat warto skonsultować stan zgryzu po wyrżnięciu pierwszych zębów stałych, czyli „szóstek” i siekaczy. Inne objawy, które powinny zaniepokoić i skłonić do wizyty u lekarza ortodonty:
 1. dziecko śpi z otwartą buzią lub często w ciągu dnia trzyma buzię otwartą
 2. dziecko chrapie w nocy
 3. dziecko zgrzyta w nocy zębami
 4. ma nadmiernie wysuniętą lub cofniętą bródkę
 5. zęby mleczne dziecka są ciasno ustawione, bez szpar
 6. częste infekcje górnych dróg oddechowych dziecka, nawracające zapalenia ucha środkowego lub alergie
 7. nieprawidłowe nawyki u dziecka: do późnego wieku ssanie smoczka, ssie kciuk, częste wkładanie palców do buzi, obgryzanie paznokci lub innych przedmiotów
 8. jeśli dziecko moczy się w nocy
 9. widoczna jest w rysach twarzy dziecka asymetria
 10. ma nadmiernie wysuniętą lub cofniętą bródkę
 11. nieprawidłowe ułożenie w czasie snu
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share