Endodoncja

Leczenie kanałowe – ratunek dla Twoich zębów

Leczenie kanałowe (inaczej endodoncja) to często jedyna forma ratunku dla zęba. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba (potocznie nazywanej nerwem) oraz szczelnym wypełnieniu kanału bio-zgodnym materiałem (gutaperką) zapobiegającym dalszemu rozwojowi bakterii. Dzięki temu, że już od wielu lat w Nova Estetica stosujemy najnowocześniejsze i sprawdzone znieczulenia, leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne.

Endodoncja mikroskopowa to trudny i skomplikowany zabieg. Warunkiem jej powodzenia jest odpowiednie oczyszczenie zainfekowanych kanałów zęba, szczelne ich wypełnienie i trwała rekonstrukcja zęba po leczeniu. O sukcesie leczenia kanałowego decydują umiejętności lekarza, ale nie mniejsze znaczenie ma również stosowanie najnowocześniejszych urządzeń i narzędzi – w tym mikroskopu stomatologicznego. Stosujemy go w leczeniu kanałowym każdego zęba!

Chirurgia

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – czy warto?

Mikroskop zabiegowy marki Carl Zeiss gwarantuje precyzyjne leczenie w dużym powiększeniu i doświetleniu, co pozwala nam ratować nawet zęby skazane na usunięcie. To najwyższa możliwa jakość leczenia kanałów zęba.

Endodoncja - ZEISS

Dlaczego mikroskop stomatologiczny jest niezbędny w leczeniu stomatologicznym?

zdecydowanie powiększa pole widzenia zęba poddawanego leczeniu (nawet 20-krotnie!)
ułatwia, a niektórych wypadkach umożliwia wypełnienie kanałów
pomaga całkowicie oczyścić kanały na całej ich długości, eliminując ryzyko odnowienia się infekcji
pomaga wyleczyć ząb zgodnie z oczekiwaniami pacjenta, eliminuje powikłania

Mikroskop zabiegowy i doświadczenie naszych lekarzy endodontów umożliwia przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów endodontycznych, w tym:

usuwania złamanego narzędzia z kanału
zamknięcia perforacji korzenia zęba
leczenia martwicy i zgorzeli
leczenia resorpcji korzenia zęba

Mikroskop nie tylko w leczeniu kanałowym

Mikroskop zabiegowy wykorzystujemy nie tylko w leczeniu endodontycznym. Wspiera nas w codziennym leczeniu zębów, w chirurgii, implantologii, protetyce czy leczeniu dziąseł.

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

W naszej klinice stomatologicznej w większości przypadków przeprowadzamy leczenie kanałowe na jednej wizycie. Bardzo szanujemy czas naszych Pacjentów, ale zdarza się, że bardziej skomplikowane przypadki mogą wymagać kilku wizyt, aby zakończyć leczenie powodzeniem.

Etapy leczenia kanałowego:

Konsultacja - wywiad z pacjentem o dolegliwościach, jakie odczuwa i zdjęcia RTG umożliwiające prawidłowe leczenie
Znieczulenie oraz usunięcie zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
Analiza długości kanałów, dokładne ich oczyszczenie i dezynfekcja - z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń
Szczelne wypełnienie kanałów specjalnym, antybakteryjnym materiałem
Wykonanie kontrolnego zdjęcia małoobrazkowego RTG i ostateczna, estetyczna odbudowa zęba
Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Ból zęba po leczeniu kanałowym?

Po leczeniu kanałowym mogą (choć wcale nie muszą) utrzymywać się przez kilka dni dolegliwości bólowe, a ząb może być bardziej wrażliwy. Jeśli taki stan utrzymuje się ponad tydzień trzeba ustalić przyczynę dolegliwości – upewnić się, że są związane z leczonym zębem i podjąć skuteczną terapię. Warto ocenić na podstawie dodatkowych zdjęć RTG (tomografii stożkowej) stan po leczeniu zęba, czy nie jest np. pęknięty.

Ból pozabiegowej okolicy można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Zdarza się czasem, że lekarz endodonta włącza do leczenia kurację antybiotykiem.