Endodoncja

Dlaczego należy skorzystać z leczenia kanałowego (endodoncji)?

Leczenie kanałowe (inaczej endodoncja) to często jedyna forma ratunku dla zęba. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba (potocznie nazywanej nerwem) oraz szczelnym wypełnieniu kanału bio-zgodnym materiałem (gutaperką) zapobiegającym dalszemu rozwojowi bakterii. Dzięki temu, że już od wielu lat w Nova Estetica stosujemy najnowocześniejsze i sprawdzone znieczulenia (w tym gaz rozweselający), leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne. Endodoncja mikroskopowa to trudny i skomplikowany zabieg. Warunkiem jej powodzenia jest odpowiednie oczyszczenie zainfekowanych kanałów zęba, szczelne ich wypełnienie i trwała rekonstrukcja zęba po leczeniu. O sukcesie leczenia kanałowego decydują umiejętności lekarza, ale nie mniejsze znaczenie ma również stosowanie najnowocześniejszych urządzeń i narzędzi – w tym mikroskopu stomatologicznego. Stosujemy go w leczeniu kanałowym każdego zęba! Nie ma alternatywy dla leczenia kanałowego. Jeżeli nie decydujemy się na jego podjęcie, w konsekwencji będziemy musieli usunąć ząb i podjąć leczenie implantologiczne.
NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna
ZEISS_mikroskop stomatologiczny

Czy warto skorzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem?

Mikroskop zabiegowy marki Carl Zeiss gwarantuje precyzyjne leczenie w dużym powiększeniu i doświetleniu, co pozwala nam ratować nawet zęby skazane na usunięcie. To najwyższa możliwa jakość leczenia kanałów zęba. Mikroskop zabiegowy wykorzystujemy nie tylko w leczeniu endodontycznym. Wspiera nas w codziennym leczeniu zębów, w chirurgii, implantologii, protetyce czy leczeniu dziąseł.

Dlaczego mikroskop stomatologiczny jest niezbędny w leczeniu stomatologicznym?

 1. zdecydowanie powiększa pole widzenia zęba poddawanego leczeniu (nawet 20-krotnie!)
 2. ułatwia, a niektórych wypadkach umożliwia wypełnienie kanałów
 3. pomaga całkowicie oczyścić kanały na całej ich długości, eliminując ryzyko odnowienia się infekcji
 4. pomaga wyleczyć ząb zgodnie z oczekiwaniami pacjenta, eliminuje powikłania

Czym charakteryzuje się nowoczesna endodoncja?

Cieszy nas fakt, że pacjentom podczas leczenia kanałowego w naszej klinice zdarza się usnąć! Pierwszy stres spowodowany koniecznością wizyty u dentysty mija, pacjent przekonuje się, że leczenie nie boli. Wycisza go również atmosfera profesjonalizmu i świadomość leczenia na wysokim poziomie. Nowoczesna endodoncja w naszej klinice to:
 1. Specjaliści z dużym doświadczeniem zawodowym, aktywnie uczestniczący w kursach, sympozjach i zjazdach naukowych z dziedziny endodoncji i pokrewnych. Są uczestnikami organizacji i stowarzyszeń naukowych z zakresu endodoncji.
 2. Sprzęt. Klinika NOVA ESTETICA wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia i narzędzia służące do leczenia kanałowego. Polecamy obejrzeć je wszystkie w zakładce sprzęt. Leczenie kanałowe wykonujemy wyłącznie przy użyciu mikroskopu stomatologicznego oraz koferdamu, czyli płata gumy izolującego ząb z jamy ustnej.
 3. Leczenie jednowizytowe. Jest możliwe dzięki połączeniu doświadczenia endodonty z nowoczesnym sprzętem. Jest bezpieczne, komfortowe dla pacjenta (ogranicza ilość wizyt) oraz opłacalne (mniejsze koszty leczenia).
 4. Komfort pacjenta. Leczenie w naszej klinice odbywa się w ergonomiczny sposób – pacjent leży na wygodnym fotelu. Lekarzowi towarzyszy doświadczona asystentka stomatologiczna, ściśle z nim współpracująca.

Zabiegi endodontyczne wykonywane w Nova Estetica

Mikroskop zabiegowy i doświadczenie naszych lekarzy endodontów umożliwia przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów endodontycznych, w tym:
 1. usuwania złamanego narzędzia z kanału
 2. zamknięcia perforacji korzenia zęba
 3. leczenia martwicy i zgorzeli
 4. leczenia resorpcji korzenia zęba
 5. reendo (powtórne leczenie kanałowe)
NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna

Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?

W naszej klinice dentystycznej w większości przypadków przeprowadzamy leczenie kanałowe pierwotne lub wtórne (reendo) w trakcie jednej wizyty. Zdecydowanie zwiększamy dzięki temu komfort Pacjenta, zmniejszając ilość podanego znieczulenia czy poziomu stresu związanego z ponowną wizytą. Dwie wizyty są niezbędne w przypadku rozległego zniszczenia zęba lub stanu zapalnego. Etapy leczenia kanałowego:
 1. Konsultacja – wywiad z pacjentem o dolegliwościach, jakie odczuwa i zdjęcia RTG umożliwiające prawidłowe leczenie
 2. Znieczulenie oraz usunięcie zainfekowanej miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych
 3. Analiza długości kanałów, dokładne ich oczyszczenie i dezynfekcja – z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń
 4. Szczelne wypełnienie kanałów specjalnym, antybakteryjnym materiałem
 5. Wykonanie kontrolnego zdjęcia małoobrazkowego RTG i ostateczna, estetyczna odbudowa zęba
Sprawdź cennik leczenia kanałowego pod mikroskopem

Na co może wskazywać ból zęba po leczeniu kanałowym?

Po leczeniu kanałowym mogą (choć wcale nie muszą) utrzymywać się przez kilka dni dolegliwości bólowe, a ząb może być bardziej wrażliwy. Jeśli taki stan utrzymuje się ponad tydzień trzeba ustalić przyczynę dolegliwości – upewnić się, że są związane z leczonym zębem i podjąć skuteczną terapię. Warto ocenić na podstawie dodatkowych zdjęć RTG (tomografii stożkowej) stan po leczeniu zęba, czy nie jest np. pęknięty. Ból pozabiegowej okolicy można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Zdarza się czasem, że lekarz endodonta włącza do leczenia kurację antybiotykiem.
NOVA ESTETICA Klinika Dentystyczna
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share