Endodoncja
Dlaczego należy skorzystać z leczenia kanałowego (endodoncji)?
Leczenie kanałowe (inaczej endodoncja) to często jedyna forma ratunku dla zęba. Polega ono na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba (potocznie nazywanej nerwem) oraz szczelnym wypełnieniu kanału bio-zgodnym materiałem (gutaperką) zapobiegającym dalszemu rozwojowi bakterii. Dzięki temu, że już od wielu lat w Nova Estetica stosujemy najnowocześniejsze i sprawdzone znieczulenia (w tym gaz rozweselający), leczenie kanałowe jest całkowicie bezbolesne.
Endodoncja mikroskopowa to trudny i skomplikowany zabieg. Warunkiem jej powodzenia jest odpowiednie oczyszczenie zainfekowanych kanałów zęba, szczelne ich wypełnienie i trwała rekonstrukcja zęba po leczeniu. O sukcesie leczenia kanałowego decydują umiejętności lekarza, ale nie mniejsze znaczenie ma również stosowanie najnowocześniejszych urządzeń i narzędzi – w tym mikroskopu stomatologicznego. Stosujemy go w leczeniu kanałowym każdego zęba!
Nie ma alternatywy dla leczenia kanałowego. Jeżeli nie decydujemy się na jego podjęcie, w konsekwencji będziemy musieli usunąć ząb i podjąć leczenie implantologiczne.
Czy warto skorzystać z leczenia kanałowego pod mikroskopem?
Mikroskop zabiegowy marki Carl Zeiss gwarantuje precyzyjne leczenie w dużym powiększeniu i doświetleniu, co pozwala nam ratować nawet zęby skazane na usunięcie. To najwyższa możliwa jakość leczenia kanałów zęba. Mikroskop zabiegowy wykorzystujemy nie tylko w leczeniu endodontycznym. Wspiera nas w codziennym leczeniu zębów, w chirurgii, implantologii, protetyce czy leczeniu dziąseł.
Dlaczego mikroskop stomatologiczny jest niezbędny w leczeniu stomatologicznym?
Czym charakteryzuje się nowoczesna endodoncja?
Cieszy nas fakt, że pacjentom podczas leczenia kanałowego w naszej klinice zdarza się usnąć! Pierwszy stres spowodowany koniecznością wizyty u dentysty mija, pacjent przekonuje się, że leczenie nie boli. Wycisza go również atmosfera profesjonalizmu i świadomość leczenia na wysokim poziomie.
Nowoczesna endodoncja w naszej klinice to:
- Specjaliści z dużym doświadczeniem zawodowym, aktywnie uczestniczący w kursach, sympozjach i zjazdach naukowych z dziedziny endodoncji i pokrewnych. Są uczestnikami organizacji i stowarzyszeń naukowych z zakresu endodoncji.
- Sprzęt. Klinika NOVA ESTETICA wyposażona jest w najnowocześniejsze urządzenia i narzędzia służące do leczenia kanałowego. Polecamy obejrzeć je wszystkie w zakładce sprzęt. Leczenie kanałowe wykonujemy wyłącznie przy użyciu mikroskopu stomatologicznego oraz koferdamu, czyli płata gumy izolującego ząb z jamy ustnej.
- Leczenie jednowizytowe. Jest możliwe dzięki połączeniu doświadczenia endodonty z nowoczesnym sprzętem. Jest bezpieczne, komfortowe dla pacjenta (ogranicza ilość wizyt) oraz opłacalne (mniejsze koszty leczenia).
- Komfort pacjenta. Leczenie w naszej klinice odbywa się w ergonomiczny sposób – pacjent leży na wygodnym fotelu. Lekarzowi towarzyszy doświadczona asystentka stomatologiczna, ściśle z nim współpracująca.
Zabiegi endodontyczne wykonywane w Nova Estetica
Mikroskop zabiegowy i doświadczenie naszych lekarzy endodontów umożliwia przeprowadzenie nawet najbardziej skomplikowanych zabiegów endodontycznych, w tym:
Jak przebiega leczenie kanałowe zęba?
W naszej klinice dentystycznej w większości przypadków przeprowadzamy leczenie kanałowe pierwotne lub wtórne (reendo) w trakcie jednej wizyty. Zdecydowanie zwiększamy dzięki temu komfort Pacjenta, zmniejszając ilość podanego znieczulenia czy poziomu stresu związanego z ponowną wizytą. Dwie wizyty są niezbędne w przypadku rozległego zniszczenia zęba lub stanu zapalnego.
Etapy leczenia kanałowego:
Na co może wskazywać ból zęba po leczeniu kanałowym?
Po leczeniu kanałowym mogą (choć wcale nie muszą) utrzymywać się przez kilka dni dolegliwości bólowe, a ząb może być bardziej wrażliwy. Jeśli taki stan utrzymuje się ponad tydzień trzeba ustalić przyczynę dolegliwości – upewnić się, że są związane z leczonym zębem i podjąć skuteczną terapię. Warto ocenić na podstawie dodatkowych zdjęć RTG (tomografii stożkowej) stan po leczeniu zęba, czy nie jest np. pęknięty.
Ból pozabiegowej okolicy można uśmierzyć środkami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece. Zdarza się czasem, że lekarz endodonta włącza do leczenia kurację antybiotykiem.