Bonding zębów

Bonding zębów

Bonding zębów pozwala szybko poprawić wygląd nieestetycznie wyglądającego uzębienia. Dzięki specjalnemu kompozytowi nakładanemu na krzywy, ukruszony lub złamany ząb, zabieg stanowi szansę na odzyskanie pełnego i zdrowo wyglądającego uśmiechu. Bonding można nakładać tylko na zdrowe zęby.

Bonding na zęby umożliwia przywrócenie im właściwego kształtu i koloru bez konieczności ingerowania w spójność szkliwa i głębsze tkanki zęba. Procedura pozwala na szczelne i trwałe połączenie żywicy kompozytowej z powierzchnią zęba za prawą adhezji, czyli przylegania.

Czym jest bonding zębów?

Bonding to nieinwazyjna metoda odbudowy kształtu zębów przy pomocy żywicy kompozytowej. Procedura odbywa się bez ingerencji w strukturę szkliwa czy głębszych tkanek zębów i polega na pokryciu krzywego, ukruszonego lub pękniętego zęba cienką warstwą budulcowego tworzywa właściwościami przypominającymi masę stosowaną do wypełniania ubytków próchnicowych, która łączy się z powierzchnią zęba dzięki sile adhezji, czyli przylegania. Bonding zębów nie tylko stanowi szansę na przywrócenie pełnego i zdrowo wyglądającego uzębienia, ale również służy do maskowania nieestetycznych przebarwień zębowych. Zadowalająca różnica w wyglądzie zębów przed i po zabiegu bondingu dostrzegalna jest natychmiast trakcie jednej wizyty stomatologicznej. Koszty zabiegu są również atrakcyjne. W zależności od uzytego materiału koszt bondingu 1 zęba to 500 zł. Koszty jednak mogą znacznie rosnąć w przypadku poddawania zabiegowi kilku zębów, np. całej strefy uśmiechu. Wówczas wartość bondowania może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Bonding na zęby polecany jest w przypadku problemów dotyczących przede wszystkim kształtu czy rozmiaru zęba i deformacji korony. To również skuteczne rozwiązanie na zmniejszenie lub całkowite wypełnienie szpar między zębami, a także diastemy bez względu na jej etiologię. Ponieważ zabieg nie wymaga naruszania struktury zęba ani dziąsła, metamorfoza dokonana za pomocą bondingu jest odwracalna. Bonding na zęby jest chętnie wykonywany przez osoby, którym zależy na szybkiej poprawie uśmiechu, np. przed dużymi wydarzeniami, jak ceremonia ślubna czy egzotyczny urlop. Korzystają z niego również osoby, które nie zdecydowały się na poważniejszy, bardziej czasochłonny i kosztowny zabieg uzupełniania ubytków, jak licówki porcelanowe.

Na czym polega odbudowa kompozytem – przebieg bondingu

Bonding zębów przebiega w kilku etapach, a czas trwania zabiegu zależy od w dużej mierze od zakresu prowadzonej korekty uzębienia. Zwykle jednak nie przekracza on 60 minut. Jeśli nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, takich jak zmiany próchnicze, choroby przyzębia czy bruksizm, które najpierw bezwzględnie należy wyleczyć, na początku wizyty, stomatolog oczyszcza dokładnie powierzchnię zęba poddawanemu bondingowi. Kompozytowanie może być również stosowane w przypadku martwych zębów. Tego typu zęby są w równym stopniu narażone na uszkodzenia mechaniczne i przebarwienia jak zdrowe. W kolejnej fazie bondingu następuje wytrawienie powierzchni zęba przez specjalny kwas i płukanie jamy ustnej, aby nałożony później kompozyt mógł trwale przylgnąć i zastygnąć. Na tak przygotowany ząb, lekarz nakłada żywicę, czyli bond o odpowiednim kolorze dopasowanym do reszty uzębienia, i nadaje jej właściwego kształtu. Ostatnim etapem zabiegu jest naświetlanie implantu lampą stomatologiczną, która utwardza materiał. To bezbolesna procedura i nie wymaga stosowania znieczulenia. Bonding na martwe zęby przebiega tak samo, jak w przypadku zębów zdrowych.

Bonding zębów – efekty i trwałość zabiegu

Bonding zębów cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnymi opiniami. Efekty zabiegu widoczne są w momencie jego zakończenia jeszcze w fotelu stomatologicznym. Założony kompozyt sprawia, że zęby są równe pod względem kształtu i koloru. Dotychczasowe pęknięcia, szpary i inne ubytki skutecznie zamaskowane, a samoocena z wyglądu uśmiechu i pewność siebie – zdecydowanie większe. Żywotność bondingu na zęby wynosi blisko 5 lat, jednak na ostateczną trwałość implantu ma wpływ nie tylko jakość zastosowanego kompozytu, ale też wiele innych czynników zewnętrznych, jak nawyki żywieniowe i higieniczne oraz indywidualne cechy osobnicze właściciela, np. skład śliny. Nadmierne spożywanie pokarmów silnie barwiących, jak wino, kolorowe oranżady i kawa mogą prowokować nawracanie przebarwień, a nawet stanowić przyczynę matowienia bondu. Warto ograniczyć lub całkowicie zaprzestać palenia wyrobów nikotynowych i skoncentrować się na optymalizowaniu higieny jamy ustnej. Regularne szczotkowanie i stosowanie nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust czy irygatorów, mogą wydłużyć efekt bondingu zębów.

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share