Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci jest niekiedy jedynym rozwiązaniem. Wizyta u stomatologa jest dla niektórych maluchów na tyle stresująca, że specjalista nie jest w stanie przeprowadzić badania. Dzięki zastosowaniu znieczulenia dziecko nie czuje strachu i bólu. Narkoza u dentysty pozwala także na przeprowadzenie długich i skomplikowanych zabiegów. Narkoza, czyli znieczulenie ogólne, polega na całkowitym zniesieniu nie tylko bólu, ale także świadomości i odruchów. Jest to możliwe dzięki wyłączeniu ośrodkowego układu nerwowego. Proces ten jest całkowicie odwracalny. Podczas zabiegu pacjent jest przez cały czas monitorowany przez anestezjologa. Narkoza jest stosowana przede wszystkim podczas operacji chirurgicznych. Jednak znalazła swoje zastosowanie również w stomatologii dla dzieci.

Kiedy stosuje się leczenie zębów pod narkozą u dzieci?

Leczenie zabiegów pod narkozą u dzieci stosuje się w uzasadnionych przypadkach. Jednym z nich jest konieczność przeprowadzenia długiego i skomplikowanego zabiegu terapeutycznego, np. z powodu zaawansowanej i rozległej próchnicy. O tym, czy powinien zostać wykorzystany taki rodzaj znieczulenia, zawsze decyduje stomatolog. Często zdarza się także, że małe dzieci nie chcą współpracować ze stomatologiem. Niechęć bierze się w wysokiego poziomu lęku i stresu. W takiej sytuacji wdrożenie jakiejkolwiek terapii jest bardzo problematyczne. Niestety, w stomatologii liczy się czas. Dlatego lekarz może zaproponować leczenie pod narkozą.

Przygotowanie do znieczulenia u dzieci

Zanim zostanie zastosowane znieczulenie u dzieci, stomatolog odbywa rozmowę z rodzicami. W jej trakcie tłumaczy korzyści i przebieg całej procedury. Następnie ma miejsce spotkanie z anestezjologiem. Specjalista zbiera także dokładny wywiad chorobowy, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do narkozy. Pytania dotyczą ogólnego stanu zdrowia dziecka, przebytych chorób i przyjmowanych leków. Leczenie zębów pod narkozą u dzieci nie wymaga specjalnych przygotowań. W dniu zabiegu maluch nie powinien jeść ani pić. W przypadku maluchów przed 6. rokiem życia przerwa musi wynosić co najmniej 4 godziny. U starszych dzieci jest to minimum 6 godzin. Znieczulenie u dzieci jest zawsze poprzedzone premedykacją. Ma ona na celu obniżenie stresu. Po jej zastosowaniu maluch pozostaje świadomy i nie zasypia. Jest za to dużo bardziej spokojny. Najczęściej premedykacja jest podawana w formie syropu. Podczas podawania znieczulenia przed zabiegiem stomatologicznym, rodzice mogą zostać na sali z dzieckiem. Maluchowi zakłada się specjalną maseczkę, przez którą podawane są leki usypiające. Wenflon zakładany jest dopiero później. Dzięki temu można oszczędzić dziecku dodatkowego stresu.

Jak czuje się dziecko po leczeniu zębów pod narkozą?

Zwykle po znieczuleniu ogólnym dziecko czuje się dobrze, jednak może być nieco zmęczone i senne. Zdarza się, że pojawiają się nudności, wymioty lub zawroty głowy. Maluch pozostaje pod obserwacją jeszcze przez ok. 30 minut. Zwykle towarzyszą mu już rodzice. Przed opuszczeniem kliniki dziecko jest badane przez lekarza.

Czy narkoza u dentysty dla dzieci jest bezpieczna?

Wielu rodziców zastanawia się, czy narkoza u dentysty dla dzieci jest bezpieczna. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że każde podanie leków niesie za sobą pewne ryzyko wystąpienia powikłań. Aby go uniknąć, specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad chorobowy oraz dobierają odpowiednią dawkę środków znieczulających. Podczas narkozy stosuje się nowoczesne preparaty, które są dokładnie przebadane pod kątem bezpieczeństwa. Znieczulenie u dzieci nie jest proponowane, jeżeli występują jakiekolwiek przeciwwskazania.

Znieczulenie gazem rozweselającym dla dzieci

Często stosowanym rozwiązaniem jest znieczulenie gazem rozweselającym. Jest to bezpieczna i sprawdzona forma uspokojenia i zrelaksowania dziecka przed zabiegiem stomatologicznym. Maluch nie czuje bólu i jest całkowicie rozluźniony. Gaz rozweselający w stomatologii dziecięcej to podtlenek azotu. Jest on wtłaczany przez specjalną maseczkę, którą zakłada się na nos. Inhalacja odbywa się przez cały czas trwania zabiegu. Działanie gazu rozweselającego mija już po ok. 5 minutach od zaprzestania jego podawania. Znieczulenie gazem rozweselającym podczas zabiegu stomatologicznego można stosować już u dzieci powyżej 3. roku życia. Sprawdza się ono nie tylko w przypadku stresu i dużego lęku, ale także przy nadpobudliwości, ADHD, padaczki i astmy. Można używać go u osób z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym i hemofilią. Gaz rozweselający nie może być stosowany u osób:
  • z przerostem migdałków podniebiennych,
  • przeziębionych,
  • z chorobami psychicznymi,
  • ze stwardnieniem rozsianym,
  • które nie współpracują ze stomatologiem.
Przed podaniem gazu rozweselającego lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad chorobowy. W dniu zabiegu dziecko nie powinno pić i jeść przez ok. 3 godziny przed zabiegiem.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share