Komunikat w sprawie koronawirusa

Drodzy Pacjenci,

z uwagi na jak największą ochronę wspólnego zdrowia prosimy, abyście przed planowaną wizytą w Klinice Dentystycznej Nova Estetica zapoznali się z komunikatem Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącego rozprzestrzeniania się w Europie epidemii koronawirusa >>> komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego <<<

Aktualności GIS na bieżąco pojawiają się na tej stronie [>>>aktualności GIS ws. koronawirusa<<<] – prosimy o ich uważne śledzenie. Jeśli macie Państwo wątpliwości, czy wizyta w naszej klinice powinna się odbyć – prosimy o niezwłoczny kontakt z recepcją pod nr telefonu 504 248 178.

Prośbę swoją kierujemy zwłaszcza do tych osób, które przebywały niedawno za granicą (szczególnie w Azji i Włoszech) oraz miały kontakt z osobami wracającymi z zagrożonych regionów.

Zalecenia GIS

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu [edit 07.03.2020 –  również Francji i Niemiec]. Osobom wracającym z tych rejonów bez objawów koronawirusa (sprawdź poniżej) zaleca kontrolę stanu zdrowia przez kolejne 14 dni: codzienne pomiary temperatury i ewentualne objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, można zakończyć kontrolę. Natomiast jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji nasze samopoczucie drastycznie się pogorszy, wystąpi gorączka, osłabienie lub bóle mięśniowe, zalecony jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Jakie są objawy zarażenia koronawirusem?

Gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem. Towarzyszy temu ogólne zmęczenie. Niektórzy Pacjenci mogą mieć katar, ból gardła, mięśni lub nawet biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i rozwijają się powoli. Większość ludzi (około 80%) dochodzi do siebie po chorobie bez konieczności specjalistycznego leczenia. W przypadku nasilenia objawów należy zwrócić się o pomoc medyczną – najlepiej do izby przyjęć Szpitala Zakaźnego w Warszawie, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Objawy kliniczne koronawirusa zawsze muszą być powiązane z pobytem w kraju dotkniętym epidemią. Okres wylęgania wirusa może trwać do 10-14 dni. Najczęściej 5-6 dni.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?
  1. Regularnie i dokładnie myjąc ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości warto dezynfekować dłonie środkiem alkoholowym. Obie metody zabijają wirusy.
  2. Zachowując co najmniej 1 metr odległości od każdej osoby, która kaszle lub kicha. W trakcie tych czynności rozpylane są małe kropelki płynu z nosa lub ust, które mogą zawierać wirusa.
  3. Unikając dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie mają kontakt z wieloma powierzchniami, na których mogą występować wirusy. Zanieczyszczone ręce mogą przenieść wirusa do oczu, nosa czy ust, a z nich do wnętrza organizmu, wywołując zachorowanie.
  4. Przestrzegając higieny dróg oddechowych. Podczas kaszlu lub kichania należy zakrywać usta i nos wewnętrzną stroną zgiętego łokcia lub chusteczką. Następnie natychmiast trzeba wyrzucić zużytą chusteczkę do kosza i umyć ręce.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share