
Implanty zębowe – jak wybrać najlepsze?
Czym są implanty zębowe?
Implanty zębowe, inaczej implanty stomatologiczne, to rodzaj wkrętów, na które mocuje się odbudowę protetyczną (np. koronę porcelanową. Do złudzenia przypominają własne zęby. Umieszcza się je w kości, dlatego zanim dojdzie do zabiegu implantacji, potrzebna jest rozbudowana konsultacja. W Klinice Dentystycznej Nova Estetica wprowadziliśmy kompleksową konsultację implantologiczną, na którą składa się kilka etapów:
- Tomografia cyfrowa 3D (CBCT)
- Fotografia cyfrowa w protokole DSD
- Pełny skan uzębienia 3D
- Szczegółowy wywiad z Pacjentem
- Plan leczenia z kosztorysem
- Wsparcie Opiekuna Pacjenta po konsultacji na każdym etapie leczenia
Lekarz implantolog oceni, czy u pacjenta są przeciwwskazania do implantacji, a jeśli nie ma, to przedstawi możliwości leczenia i wspólnie z nim dobierze rodzaj implantów zębowych.
Przeczytaj więcej o implantach zębowych w Nova Estetica>>>
W Nova Estetica od wielu lat wykorzystujemy szwajcarskie implanty zębowe Straumann, ponieważ są one wysoce odporne na czynniki środowiskowe. Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że są dostępne na całym świecie, co sprawia, że jest to prawdopodobnie najbardziej znany i lubiany system implantologiczny. I światowy lider w implantologii – ponad 60 lat szwajcarskiej jakości. Zdecydowanie nasz faworyt, który sprawdzi się u każdego!
Niewiele mniejszą popularnością cieszy się jest system Neobiotech, który umożliwia implantację nawet przy bardzo słabej kości lub bezpośrednio po urazie, w przypadku którego doszło do utraty zębów. Dodatkowo cechuje je koreańska perfekcja.
Jak dobrać implanty zębowe dla siebie? Rodzaje implantów zębowych
Wybór implantów stomatologicznych to osobista decyzja Pacjenta, ale warto ją przedyskutować ze lekarzem stomatologiem. Na rynku stomatologicznym dostępne są dwa rodzaje wkrętów. Tytanowe uważa się za najpopularniejsze, ponieważ ich założenie nie jest tak kosztowne, jak ma to miejsce w przypadku implantów stworzonych z innych materiałów. Niewątpliwą zaletą wkrętów tytanowych jest ich wysoka tolerancja. Bardzo rzadko zdarza się, aby organizm pacjenta je odrzucił. Dodatkowo są wysoce odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ryzyko, że mogłyby się złamać lub zniszczyć w jakikolwiek sposób, jest minimalne. Wada tytanowych implantów to ich barwa. Srebrny kolor może być widoczny u osób, które zmagają się z odsłoniętymi szyjkami. Mamy na to rozwiązanie – naszym Pacjentom wykonujemy zaawansowane, indywidualne korony na implancie w kolorze pasującym do pozostałych zębów.
Innym rodzajem implantów są ceramiczne, nazywane również cyrkonowymi. Ich kolor jest niemal taki sam jak ludzkiej tkanki, dlatego trudno je dostrzec gołym okiem. Są też wysoce odporne na niekorzystne działanie różnych czynników. Wadą implantów cyrkonowych jest ich wysoka cena, ale jeśli chcemy się cieszyć ładnym uśmiechem przez długie lata, to warto się na nie zdecydować.
Decyzja o doborze implantów zębowych jest w dużej mierze uzależniona od możliwości finansowych pacjenta i jego potrzeb. Duże znaczenie ma ilość utraconych zębów i opinia lekarza implantologa, co rekomenduje Pacjentowi. Lek. n. med. Sebastian Łapiński, który od ponad 15 lat zajmuje się implantologią, najczęściej poleca sprawdzone i bezpieczne implanty Straumann w wersji wykonanej z innowacyjnego, najmocniejszego materiału Roxolid. Dzięki temu etap chirurgiczny jest zmniejszony do minimum, zwiększając tym samym komfort Pacjenta.
Założenie implantów – jak przebiega ten proces?
Wszczepienie implantów to proces podzielony na 3 etapy:
- etap 1 – obejmuje kompleksową konsultację przed implantacją. Jeśli inne zęby pacjenta nie wymagają naprawy, lekarz stomatolog przedstawia plan leczenia na następne tygodnie. Ważnym elementem jest rozmowa z Pacjentem i zapoznanie się z jego oczekiwaniami dotyczącymi końcowego efektu, ponieważ tylko wtedy można zaproponować korzystne rozwiązania protetyczne
- etap 2 – rozpoczyna się od umiejscowienia wkrętu w wyrostku zębodołowym powstałym na skutek utraty zęba. Jeśli jest taka możliwość, implant umieszcza się natychmiast po utracie lub bezpośrednio po ekstrakcji. Ten rodzaj implantacji nazywa się natychmiastową. W innym wypadku Pacjent musi odczekać od 8 do 12 tygodni (implantacja wczesna) lub więcej niż 3 miesiące od chwili ekstrakcji (implantacja późna). Zabieg wszczepienia implantu trwa około 40 minut i wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym
- etap 3 – zanim dojdzie do założenia odbudowy protetycznej, rana po zabiegu musi się całkowicie wygoić. To dobry moment na odsłonięcie implantu, czyli przygotowanie miejsca z implantem i dziąsła wokół na umocowanie korony protetycznej na implancie
- etap 4 – to najprzyjemniejsza część w procesie zakładania implantów – na wkręcie mocuje się imitację zęba wykonaną przez protetyka. W zależności od ilości zębów posiadanych przez Pacjenta można to zrobić na różne sposoby. Możliwa jest odbudowa protetyczna jednego lub kilku zębów, bądź całkowita w przypadku braku swoich własnych zębów