Co warto wiedzieć o gumkach do aparatu?

Gumki do aparatu, zwane również ligaturami, to jeden z najważniejszych elementów aparatu ortodontycznego. Tuż obok łuków i zamków stanowią one niezbędnik prawidłowego leczenia ortodontycznego. Jeśli planujesz założenie aparatu ortodontycznego i chcesz dowiedzieć się, dlaczego są one tak istotne w całym przebiegu leczenia, przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie niezbędne informacje.

Czym są gumki do aparatu?

Jak już wspomnieliśmy, ligatury to obok zamków i łuków podstawowe elementy aparatu ortodontycznego. Niewielkiej wielkości gumki są odpowiedzialne za utrzymanie łuku ortodontycznego w zamku. Należy więc uznać, iż pełnią bardzo ważną funkcję w procesie przywracania poprawnego ustawienia zębów. Ich obecność w większości przypadków jest absolutnie niezbędna. Ligatury ortodontyczne dostępne są w wielu kolorach, jednak możliwy jest również wybór gumek bezbarwnych. Dzięki tak dużej różnorodności każda osoba nosząca aparat może dostosować jego wygląd do własnych potrzeb i upodobań.

Jak często należy wymieniać ligatury?

Ligatury ortodontyczne wymienia się dosyć często. Zwykle następuje to podczas każdej wizyty u stomatologa prowadzącego leczenie, a więc średnio co miesiąc lub dwa. Dzięki tak dużej częstotliwości wymian możliwe jest utrzymanie ich w nienaruszonym stanie oraz w odpowiedniej czystości. Dodatkowo podczas każdej wizyty można wybrać inny kolor gumek. Pacjent ma pod tym względem zupełną dowolność. Nie musi decydować się na jeden kolor, który będzie towarzyszyć mu przez cały proces leczenia, a wręcz przeciwnie – może eksperymentować i co miesiąc zmieniać swoje upodobania.

Do czego służą ligatury?

Duża część osób noszących aparaty ortodontyczne lub dopiero planujących ich założenie wychodzi z błędnego założenia, iż ligatury pełnią w nich jedynie funkcję ozdobną i są zakładane głównie ze względów estetycznych. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że odgrywają one bardzo istotną rolę w procesie leczenia ortodontycznego, a ich obecność ma niebagatelny wpływ na jego pozytywne efekty. Pełnią one istotną funkcję w procesie korygowania wad zgryzu. Bez nich niemożliwe byłoby bowiem prawidłowe i skuteczne przymocowanie łuków aparatu do zębów pacjenta. Dzięki nim aparat ortodontyczny utrzymuje się na miejscu, nie przesuwa się oraz nie wypada ze szczelin zamków, w których jest umiejscowiony. Bardzo istotny jest jednak fakt, iż ze względu na pełnioną funkcję ligatury ortodontyczne dość szybko ulegają zużyciu. Wówczas wymagają pilnej wymiany. Ma to ogromny wpływ na prawidłowość przebiegu całego procesu korygowania wad zgryzu.

Jaki kolor ligatur warto wybrać?

Duża różnorodność kolorystyczna sprawia, że wybór koloru gumek przez wiele osób (w szczególności najmłodszych) jest postrzegany jako jedna z ważniejszych decyzji w całym procesie leczenia. Nic w tym dziwnego. To właśnie gumki rzucają się w oczy jako pierwsze. Wybierając odpowiedni kolor, warto jednak mieć na uwadze nie tylko atrakcyjność swojego wyglądu, ale również aspekty praktyczne. Ligatury w kolorze czarnym mają grono zarówno zagorzałych zwolenników, jak i stanowczych przeciwników. Pierwsza grupa twierdzi, iż idealnie kontrastują z bielą zębów, dzięki czemu dodatkowo ją uwydatniają. Druga z kolei podkreśla, iż osoby nieposiadające śnieżnobiałych zębów poprzez czarne gumki do aparatu mogą podkreślić ten defekt. Zęby mogą wydać się wtedy bardziej szare i zgaszone, przez co nie prezentują się zbyt korzystnie. Białe ligatury również mogą uwydatnić wszelkie kolorystyczne defekty naturalnych zębów. Dodatkowo podczas noszenia ulegają niekiedy przebarwieniu od jedzenia i napojów (np. mocnej herbaty lub czerwonego wina), przez co sprawiają wrażenie zabrudzonych. Trzeba pamiętać o tym, że zabarwieniu ulegać mogą także bezbarwne oraz bardzo jasne (pudroworóżowe lub błękitne) ligatury. Warto więc dokładnie przemyśleć ich wybór. Wszystkie gumki do aparatu nieznacznie zmieniają swój odcień na jaśniejszy w trakcie noszenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku jasnych odcieni ligatur, które po kilku dniach od założenia mogą stać się jeszcze jaśniejsze, niemalże białe. Jeśli chcesz, aby twój aparat jak najmniej rzucał się w oczy, dobrym pomysłem będzie wybór srebrnych lub szarych ligatur. Dzięki temu zleją się one z metalowym aparatem, a całość będzie wyglądać stonowanie i elegancko. Ligatury to jeden z trzech niezbędnych elementów wchodzących w skład aparatu ortodontycznego. Odgrywają one ogromną rolę w procesie leczenia, a dodatkowo wpływają na wygląd leczonego zgryzu.
d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share