gaz rozweselający w leczeniu stomatologicznym

Gaz rozweselający – nowoczesne znieczulenie

Na czym polega ta metoda?

Na podaniu podtlenku azotu, który wprowadza dziecko w stan przyjemnego rozluźnienia i zniesienia uczucia bólu. Staje się ono spokojne i zobojętniałe na wszystko, co się dzieje wokół niego. Możliwe jest wówczas przeprowadzenie drobnych zabiegów stomatologicznych (np. leczenie próchnicy powierzchownej), jak i podanie silniej działającego znieczulenia, niezbędnego do przeprowadzenia bardziej złożonego zabiegu.
Działanie gazu rozweselającego ustępuje po około 5 minutach od zakończenia inhalacji. Wtedy dziecko odzyskuje całkowitą świadomość.

Gaz rozweselający z powodzeniem można stosować u dzieci powyżej 3 roku życia, które łatwo nawiązują kontakt i współpracują z lekarzem. Do aplikacji podtlenku azotu niezbędne jest nałożenie na nos specjalnej maseczki. Nie może się to odbywać na siłę, gdyż zmniejsza to skuteczność znieczulenia. Pozwala to również uniknąć sytuacji, w której dziecko dozna urazu psychicznego po wizycie u dentysty. Sam zabieg jest bezpieczny dla zdrowia maluchów.

Przeczytaj także o wizycie adaptacyjnej u stomatologa z myślą o najmłodszych pacjentach >>>

Szczególnie polecany jest dla małych pacjentów wykazujących silny stres i lęk przed leczeniem, jak również u dzieci z nadpobudliwością nerwową, ADHD czy reagującymi wymiotami na ból i stres. Pomocna jest również w przypadku zabiegów stomatologicznych u dzieci z astmą. Dzięki podaniu gazu rozweselającego spada ryzyko ataku spowodowanego stresem. Podobne działanie gaz wykazuje w przypadku dzieci z padaczką. Podanie gazu rozweselającego zwiększa także bezpieczeństwo zabiegu u dziecka z hemofilią, chorobami serca czy nadciśnieniem, zmniejszając lęk i stres oraz – co najważniejsze – nie powodując wzrostu ciśnienia krwi.

Gaz rozweselający z powodzeniem może być stosowany również u pacjentów dorosłych.

Przeciwskazania:

 1. Przeziębienie
 2. przerost migdałków gardłowych
 3. niedrożności górnych dróg oddechowych
 4. I trymestr ciąży
 5. Choroby psychiczne
 6. Stwardnienie rozsiane
 7. porfiria
 8. miastenia gravis
 9. rozstrzenie oskrzelowe
 10. rozedma płuc
 11. Alkoholizm
 12. Brak współpracy pacjenta

Sprawdź w cenniku, ile kosztuje znieczulenie gazem rozweselającym i maseczka do podtlenku >>>

d

Per conubia nostra, per inceptos hime
Mauris in erat justom etone. Per conub
per inceptos hime naeos.

Where to find us

Social Share