Czym jest kortykotomia?
Kortykotomia może okazać się świetnym i niezwykle skutecznym wstępem do dalszego leczenia ortodontycznego. Dzięki jego zastosowaniu można znacząco skrócić dalsze etapy leczenia oraz sprawić, iż będą one znacznie lepiej znoszone. Dodatkowo kortykotomia jest w stanie skutecznie ochronić wrażliwe tkanki jamy ustnej przed wszelkimi negatywnymi skutkami leczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie niezbędne informacje.
Kortykotomia – co to jest?
Kortykotomia to zabieg z pogranicza wielu dziedzin stomatologicznych. Łączy w sobie chirurgię szczękową, elementy ortodontyczne i protetyczne. Ze względu na stopień skomplikowania zabiegu oraz jego specyfikę wykonuje się go jedynie u osób dorosłych, które ukończyły 20. rok życia. Do jego przeprowadzenia niezbędne są w pełni wykształcone kości szczęki. To kolejny powód, dla którego kortykotomia nie jest możliwa u dzieci i młodzieży. Zabieg polega na wykonaniu pionowego nacięcia blaszki kostnej i podzieleniu kości szczęki na mniejsze części, dzięki czemu ich przesuwanie w planowanym leczeniu ortodontycznym będzie znacznie łatwiejsze i mniej problematyczne.
Kortykotomia może być wykonywana z wielu powodów. Do najczęściej występujących wskazań należą planowane zabiegi poszerzenia łuku zębowego lub zamknięcia przestrzeni między zębami, a także leczenie rotacji i innych defektów szczękowych. Dzięki kortykotomii możliwe jest m.in. znaczne zmniejszenie bólu odczuwanego w czasie leczenia ortodontycznego, zmniejszenie oporów kostnych (a tym samym ułatwienie i przyspieszenie procesu przesuwania się zębów), a co za tym idzie, również skrócenie czasu koniecznego do pełnej naprawy zgryzu i zdjęcia aparatu ortodontycznego. Ponadto kortykotomia znacząco niweluje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek negatywnych skutków leczenia. Wśród potencjalnych zagrożeń należy wymienić przede wszystkim: zanikanie korzeni prostowanych zębów, odsłonięcie szyjek zębowych, a także ruchomość zębów po zakończonym leczeniu.
Jak przebiega zabieg kortykotomii?
Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda zabieg kortykotomii, przychodzimy z pomocą. Jak wspomnieliśmy wcześniej, polega on na wykonaniu pionowego nacięcia blaszki kostnej i podzieleniu kości szczękowych na mniejsze części. Nacięcie to dokonywane jest między korzeniami zębów w bliskich okolicach dziąsła. W zależności od indywidualnego stanu szczęki można dokonywać go przez dziąsło lub z odsłonięciem jego części. Zgonie z zaleceniami lekarzy prowadzących, czyli ortodonty i stomatologa, nacięcie może być wykonane jedynie na części łuku zębowego (to tzw. kortykotomia częściowa) lub na całym łuku (mowa wówczas o kortykotomii pełnej). Warto mieć świadomość, że zabieg odbywa się w miejscowym znieczuleniu. Nacięcie wykonywane jest za pomocą specjalnego narzędzia. Zwykle jest to niewielka piła piezoelektryczna, której szerokość nie przekracza 3 mm, a działanie wykorzystuje ledwo odczuwalne drgania. Po dokonaniu planowanego nacięcia łuku rana jest zszywana, a po jej zagojeniu można przejść do kolejnych etapów leczenia ortodontycznego.
Czego można spodziewać się po kortykotomii?
Kortykotomia, choć może wydawać się bardzo inwazyjną metodą, w praktyce nie wiąże się z dłuższą ani bardziej uciążliwą rekonwalescencją niż inne zabiegi stomatologiczno-chirurgiczne. W ciągu pierwszej godziny należy delikatnie przegryzać opatrunek umieszczony nad miejscem wykonania zabiegu. Po upływie tego czasu można ostrożnie się go pozbyć i przejść do następnych etapów gojenia się rany. Osoby palące powinny powstrzymać się od palenia papierosów przez przynajmniej 12 godzin po zabiegu. Po kortykotomii warto wyposażyć się w leki przeciwbólowe, zlecone przez stomatologa, i zażywać je w razie wystąpienia silnych dolegliwości. Bardzo istotny jest również aspekt żywieniowy. Trzeba pamiętać o odpowiednim poziomie płynów w organizmie i regularnie je uzupełniać. Należy jednak unikać picia jakichkolwiek napojów przez słomki, ponieważ mogą one spowodować wystąpienie krwawienia. Przez 12 godzin po kortykotomii powinno się również zrezygnować z aktywności fizycznej. Opuchlizna zniknie w ciągu 4–6 dni, a w celu jej zmniejszenia polecane jest stosowanie chłodnych kompresów. Dodatkowo przez 2 tygodnie możliwe jest występowanie delikatnego zasinienia skóry w okolicy szczęki oraz odczuwanie szczękościsku. Ten ostatni objaw powinien zniknąć w ciągu 10 dni po zabiegu. Ponadto w ciągu tygodnia należy zgłosić się do zdjęcia szwów, tak aby rana mogła się dalej samoistnie goić.
Zabieg kortykotomii jest coraz częściej stosowany u dorosłych pacjentów ortodontycznych. Nic w tym dziwnego – wykonanie go może znacznie skrócić planowane leczenie oraz ułatwić jego przebieg.