Na leczenie ortodontyczne decyduje się coraz więcej osób. Wizja pięknego uśmiechu i idealnie prostych zębów jest kusząca dla większości z nas, jednak nie każda osoba chce decydować się na długotrwałe noszenie widocznego, metalowego aparatu. W takiej sytuacji warto rozważyć założenie aparatu porcelanowego, który charakteryzuje się dużo mniejszą widocznością. Przeczytaj artykuł i poznaj wszystkie informacje związane z porcelanowymi aparatami na zęby.
Aparat porcelanowy – jak jest zbudowany?
Leczenie aparatem porcelanowym niewiele różni się od tego samego procesu wykonywanego za pomocą innych aparatów. Model porcelanowy również zbudowany jest z kilku podstawowych elementów. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim ligatury, zamki i łuki. To właśnie ich zadaniem jest odpowiednio silne oddziaływanie na zęby, nadanie im ruchomości oraz przywrócenie prawidłowego ułożenia w jamie ustnej.
Największą różnicą, a zarazem jedną z najważniejszych cech charakterystycznych aparatu porcelanowego, jest jego kolor. Ma bowiem mlecznobiały odcień, bardzo zbliżony do naturalnego koloru zębów wielu osób, dzięki czemu podczas leczenia jest on niemal zupełnie niezauważalny. To z kolei sprawia, że cały proces przywracania prawidłowej pozycji zębów będzie znacznie mniej kłopotliwy. Aparat porcelanowy idealnie sprawdzi się u osób pragnących uniknąć tzw. metalowego uśmiechu. Przez cały okres leczenia pozwoli cieszyć się naturalnym wyglądem uzębienia.
Jedną wadą aparatu porcelanowego jest cena. Bardziej estetyczne i mało widoczne aparaty są znacznie droższe od tradycyjnych modeli metalowych. Cena jednego porcelanowego łuku zwykle oscyluje wokół 3 tysięcy złotych, podczas gdy za łuk metalowy zapłacić trzeba dużo mniej – około 2 tysięcy. Nie ulega więc wątpliwości, że aparat porcelanowy to idealna opcja dla osób, które bardziej niż względy ekonomiczne cenią sobie estetykę leczenia.
Czym aparat porcelanowy różni się od metalowego?
Jak już wspomnieliśmy, leczenie za pomocą aparatu porcelanowego niewiele różni się od tego wykonywanego aparatem metalowym. Działają one na niemal identycznej zasadzie, dlatego też zarówno tempo pojawienia się oczekiwanych rezultatów, jak i komfort leczenia oraz długotrwałość efektów utrzymują się na podobnym poziomie. Główną i najbardziej zauważalną różnicą jest wspomniany kolor zamków. W przypadku aparatu porcelanowego są one wykonane z porcelany, dzięki czemu mlecznobiały kolor w większości przypadków zlewa się z odcieniem zębów. Może to być szczególnie ważne dla osób zajmujących stanowiska reprezentacyjne, u których uśmiech jest istotnym elementem codziennej pracy. Do porcelanowych zamków zwykle dobierane są
przezroczyste ligatury i biały łuk, dzięki czemu zauważenie aparatu gołym okiem jest jeszcze trudniejsze.
Jakie są wady i zalety porcelanowego aparatu na zęby?
Za zdecydowanie największą zaletę aparatu porcelanowego uznać należy wspominaną już wielokrotnie dyskrecję oraz wysoką estetykę, utrzymywaną przez cały okres leczenia. Dzięki niewielkiej widoczności aparatu będzie on idealny dla osób, które chcą zachować
leczenie ortodontyczne w ukryciu.
Wśród wad aparatu porcelanowego wymienić należy przede wszystkim cenę. Ze względu na materiał, z jakiego wykonane są zamki, jest on znacznie droższy niż tradycyjny, metalowy aparat. Kolejnym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę, decydując się na założenie aparatu porcelanowego, jest konieczność odpowiedniego dbania o niego. Tylko przestrzeganie kilku obowiązujących reguł oraz zachowywanie niezbędnej higieny umożliwi utrzymanie aparatu w zadowalającym stanie. Jedną z najważniejszych restrykcji jest konieczność
utrzymywania nisko barwiącej diety. Warto więc unikać niektórych produktów spożywczych, takich jak kawa, mocna herbata lub czerwone wino. Rezygnacja z nich zniweluje ryzyko zafarbowania aparatu oraz sprawi, że przez długi czas nie stanie się on szary i bardziej widoczny.
Warto mieć na uwadze fakt, iż aparat porcelanowy charakteryzuje się nieco większym rozmiarem zakładanych zamków. To z kolei, szczególnie od razu po założeniu i na początkowych etapach leczenia, może powodować delikatny dyskomfort i trudności w swobodnym jedzeniu i mówieniu. Jest to jednak kwestia, do której z łatwością i w bardzo niedługim czasie można się przyzwyczaić, a w późniejszym okresie – zupełnie nie odczuwać obecności aparatu w jamie ustnej. Warto pamiętać również, że duży rozmiar zamków może skutkować brakiem możliwości założenia ich u niektórych pacjentów ze względu na zbyt mało miejsca w jamie ustnej. W tym przypadku decyzja należy tylko do lekarza prowadzącego i to on po dogłębnej analizie wady zgryzu powinien zadecydować, czy założenie aparatu porcelanowego jest możliwe i przyniesie oczekiwane efekty.
Aparat porcelanowy to idealne rozwiązanie dla osób pragnących naprawić wszelkie
wady zgryzu, a jednocześnie chcących uniknąć założenia mocno widocznego, metalowego aparatu. Jeśli więc jesteś zainteresowany tym sposobem leczenia, już teraz wybierz się do specjalisty i zapytaj, czy w twoim przypadku aparat porcelanowy jest możliwy.